• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Západ

Západné Holandsko

Pri severomorskom pobreží sa rozprestierajú tri provincie: Noord - Holland (s ostrovom Texel vo Waddenzee), Zuid - Holland a Zeeland. Dnes idylických tri sto kilometrov piesočných pláží a hrádzou Delta projektu zaistených ostrovov Zeelandu je výsledkom tvrdej a technologicky dokonalej práce mnohých generácií vodohospodárskych inžinierov.
Pobrežné línie kedysi ostrovnatého Zeelandu prešli obrovskými zmenami, aby vnútrozemie už nikdy nebolo ohrozené záplavami. Provinicie Severného a Južného Holandska sú historickým jadrom štátu a ich mestá a dediny to potvrdzujú. Popri historických pamätihodnostiach, kultúrnych a umeleckých skvostov ponúkajú aj modernú architektúru a dynamicky sa rozvíjajúce miesta, ktoré musia čeliť najhustejšiemu zaľudneniu v štáte.
Na jar sa medzi Leidenom a Haarlemom rozprestierajú kilometre dlhé kvetinové polia plné farieb a vôní.
(V tejto oblasti sa nachádzajú aj mestá Amsterdam, Rotterdam a Haag, o ktorých hovoríme v samostatných kapitolách.)

NOORD HOLLAND
Kaasboerdirij Alida Hoeve - zoznámte sa s tradičnou rodinnou výrobou tvrdých syrov priamo na farme, ktorá chová 50 kráv. Možnosť zakúpenia syrov, výklad o výrobe syrov aj v češtine. Vstup zdarma. Adresa: Zeddeweg 1, Volendam
Múzeum histórie a technológie výroby syra (Kaasmuseum) môžete navštíviť aj v meste Alkmaar.
Tamtiež nájdete aj VBA Aalsmeer - najväčšiu kvetinová burza na svete. Denne sa tu predá asi 14 miliónov kvetín určených na všetky svetadiely. Z vyvýšených miest môžete pozorovať prísun kvetín, ich dražbu, predaj a okamžitý odvoz v špeciálne temperovaných autách zväčša priamo na neďaleké letisko Schiphol. Adresa: Legmeerdijk 313, Aalsmeer, Noord - Holland

Múzeum so skanzenom Zuiderzeemuseum podáva komplexný obraz o živote v oblasti bývalého Zuiderzee (po prehradení IJsselmeer) v rokoch 1880 - 1930. Skanzem je ukážkou typickej rybárskej dedinky so všetkým, čo k nej patrilo, a jej objekty sú pôvodne z mnohých deník v kraji. Je tu päť stýlych múzejných expozícií: námorná plavba, rybolov, lov veľrýb, zápas s vodou a obchodovaníe v Zuiderzee. Skanzen je oživený niekoľkými stálymi obyvateľmi a remeselníkmi, ktorí predvádzajú staré miestne remeslá.
Adresa: Wierdijk 18, Enkhuizen

Ďalší skanzem Zaanse Schans nájdete v Zaandane – je obývaný a nájdete tu drevené domčeky a veterné mlyny v typicky zaanskom stavebnom štýle 17. – 18. storočia. Môžete sa aj previesť po rieke Zaan okolo mlynov. Vstup zdarma.

Pre našinca môže byť zaujímavé aj Múzeum Jána Amosa Komenského v Naardene, ktoré uchováva expozíciu najstarších aj novších vydaní jeho prác, doklady o jeho živote a tvorbe, predovšetkým z pobytu v Holandsku.
Adresa: Kloosterstraat 33, Naarden, E-mail: info@comeniusmuseum.nl.

Za pozornosť stojí aj samotný Naarden, historické mestečko založené v roku 1350, ktoré bolo dlhé storočia „vstupnou bránou“ do Amsterdamu pre dobyvateľov z juhovýchodu. V 17. storočí bolo prebudované na vodnú pevnosť v tvare šesťcípej hviezdy so širokou vodnou priekopou. V pevnosti je Vestingsmuseum so zbierkami o histórii opevnenia a obrane Naardenu. Vo valónskom kostolíku (Waalsekerk) je pochovaný J.A. Komenský (múzeum je vo vedľajšej budove.
Výškovou dominantou mesta je gotický kostol svätého Víta s maľbami biblických výjavov na drevenej klenbe. Možný je aj výstup na vežu.

ZEELAND
Provincia Zeeland sa výrazne odlišuje od ostatných častí krajiny. Kedysi doslova „zem v mori“ (Zeeland) predstavovala množstvo malých ostrovov v širokej delte riek Maas a Šelda, ktoré opakovane devastovali záplavy. Tie katastrofálne v roku 1953 (1835 obetí, znižených 47-tisíc budov) si vynútili realizáciu Plánu Delta – prehradenia rozčlenenej delty troma pevnými a jednou prietokovou hrádzou. Volné zostalo len rameno Westerschelde, ktoré je lodnou cestou do belgických Antverp.
Hrádzami sa členitá pobrežná línia skrátila o stovku kilometrov a pod ich ochranou má dnes Zeeland výborné podmienky aj pre rekreáciu a vodné športy.
Správnym strediskom provincie je Middelburg s viac než tisícročnou históriou.

Waterland Neeltje Jans - pôvodne pracovný ostrov pri budovaní prietokovej hrádze Oosterschelde zostal zachovaný a slúži ako tematická expozícia o boji Holandska s vodným živlom za posledných 2000.
Nájdete tu aj miniatúrne stavenisko s možnosťou vyskúšať si technologické postupy vodohospodárskych prác. Je tu aj Výskumná stanica prvej pomoci delfínom (Dolfijnenopvang) a veľká reštaurácia s projekčnou sálou.
Adresa: Neeltje Jans, Burgh Haamstede.

ZUID-HOLLAND

Delft - kedysi sídlo holandských kniežat si zachovalo starobylý ráz. Malebnosť historického centra dotvárajú premostenia, úzke uličky, hrubá dlažba a pôvabné štítové meštiacke domy. Neskorogotický Nový kostol (1384 - 1510) s hrobkou Viliama I. Oranžského, zavraždeného 1621 v Delfte; Oude Kerk (1240) s nádherným interiérom a hrobkou maliara J. Vermeera; Prinsenhof (15. storočie) s múzeom a Vojenské múzeum v bývalé zbrojnici Armamentarium. Nachádza sa tu aj najstaršia holandská technická univerzita
V meste sú aj dve múzeá známej delftskej keramiky: De Porceleyne Fles (možnosť navštíviť expozíciu aj výrobné priestory,  adresa. Rotterdamseweg 196, Delft) a De Delft Pauw (adresa Delftweg 133, Delft, Vstup zdarma).

Dvanásť kilometrov severne od Dordrechtu sa nachádza Kinderdijk, oblasť s 19 veternými mlynmi postavenými okolo roku 1740, ktoré slúžili výlučne k prečerpávaniu vody a následnému vysúšaniu poldrov. Dnes už pracujú v júli a v auguste v sobotu poobede, v ostatných mesiacoch len 1. sobotu v mesiaci podľa poveternostných podmienok.
Podobné početné zoskupenie mlynov na malej ploche nenájdete nikde inde na svete.

Leiden bolo kedysi vďaka výrobe súkna a plátna po Amsterdame druhé najdôležitejšie mesto v krajine, s najstaršou holandskou univerzitou z roku 1575 a malebným mestským centrom.

Noordwijk je rýchlo sa rozvíjajúce prímorské kúpeľné mestečko na trase medzi Amsterdamom a Haagom uprostred oblasti pestovania cibuľovitých kvetín, len 12 kilometrov od kvetinového parku Keukenhof. Ponúka špičkové ubytovanie vo veľkokapacitných hoteloch, malých hoteloch rodinného typu aj v penziónoch, bungalovoch a kempoch uprostred dún pozdĺž 13 kilometrov dlhej pláže. V meste je stála expozícia Noordwijk Space Expo, pretože tu pracuje ESTEC, najväčšia organizácia Európskej vesmírnej asociácie.

Gouda je typické kupecké mesto starého Holandska, ktoré sa preslávilo trhmi s poľnohospodárskymi produktmi. Stará je aj tradícia výroby syra. Neskorogotická bazilika St. Janskerk s loďou dlhou 112 m a so 70 maľovanými oknami (16. storočia) patrí medzi najhodnotnejšie v Európe. Nájdete tu aj najstaršiu dochovanú radnicu v Holandsku (1448).

V provincii nájdete aj niekoľko zaujímavých múzeí:
- Stedelijk Museum Prinsenhof – zbierka kobercov, striebra, keramiky a obrazov delfských majstrov zo 16. a 17. storočia (Adresa: St. Agathaplein 1, Delft)
- Stedelijk Msueum de Lakenhal – zbierka maliarskeho umenia Zlatého veku (Lucas van Leyden, Jan van Goyen, Jan Steen, Rembrandt) a moderného holandského umenia. Múzeum je umiestnené v bývalom trhu súkna v centre mesta Leiden.
- Rijksmuseum van Oudheden – Archeologické nálezy z Egypta, Grécka, Ríma, Blízkeho východu a prvotného osídlenia Holandska od doby kamennej do 18. storočia.


Autor/zdroj: Redakcia
Text bol naposledy zmenený dňa: 26.09.2002