• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Juh

Južné Holandsko

Skladá sa z dvoch provincií, Limburg a Noord Brabant. Dejiny južného Holandska sú viac spojené skôr s vývojom vo Flámsku a zjavný bol aj vplyv Burgundska. Prejavilo sa to ako v cirkevnom živote jeho obyvateľov (silnejší katolicimus, než v severnejších častiach Holandska), tak v spôsobe života (väčšia záľuba v rôznych slávnostiach, v dobrom jedle a pití). Ľudia tu nie sú tak uzavretí a majú radi spoločnosť. Krajina je zvlnená, na slnečných svahoch Limburgu sa pestuje aj vínna réva.

Provincia Limburg leží na hranici troch krajín: Holandska, Belgicka a Nemecka. De Vaalserberg je najvyššie položeným miestom v Holandsku (322,5 m. n. m.).

Správnym strediskom provincie Noord Brabant je Den Bosch (plný názov je ’s Hertogenbosch). Kedysi pevnostné mestečko obtekané vodou si zachovalo starobylý ráz. Jeho najslávnejším rodákom bol v 15. storočí Hieronymus Bosch, predchodca novodobých surrealistov.
Katedrála svätého Jána (neskorá gotika) patrí k najkrajším v Holandsku.

V Múzeu bojov a hnutia odporu v meste Overloon sú sústredené materiály o 2. svetovej vojne (fotografie, dokumenty, mapy, makety...). V budove bývalého koncentračného tábora je výstava venovaná obetiam týchto táborov v Európe a Ázii v rokoch 1940 - 1945. V parku blízko múzea je vystavená bojová technika.


Autor/zdroj: Redakcia
Text bol naposledy zmenený dňa: 26.09.2002