Holandsko - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Peniaze

Mena: Euro
Kreditné karty: Eurocard, MasterCard, American Express, Diners Club a Visa.
Devízové podmienky: Nie sú v platnosti nijaké obmedzenia.
Otváracie doby v bankách: Po-Pia 09.00-16.00 Hod.

Jedlo a pitie

Typické holandské raňajky (Ontbijt) sa skladajú z viacerých druhov chleba, tenkých plátkov syra, šunky, salámy, masla, arašidového masla (Pinderkaas), marmelády a medu, a niekedy vajíčka. Obed sa volá Koffietafel a skladá sa z chleba, mäsa, syru a oblohy ako napríklad omelety, alebo šalátu. Hlavné jedlo dňa sa väčšinou podáva večer a patria k nemu okrem iného Erwtensoep(hrachová polievka s chlebom), Groentensoep (vývar so zeleninou, rezancami a mäsovými knedlíčkami), Hutspot (zemiaky, mrkva a cibuľa), Klapstuk (zmes zo sekaného a jemného hovädzieho mäsa) a Boerenkool met Rookworst (zemiaky s kapustou a klobáskou). Výborne sú pripravované ryby a iné plody mora. Výnimočnou špecialitou sú ako maslo jemné Matjes-Heringe, ktoré dostanete cez sezónu haringov vo všetkých reštauráciách a bufetoch v celej krajine. Ako zákusok odporúčame Flensjes alebo Pannekoeken (asi 25 rôznych druhov palaciniek), Wafels met Slagroom (wafle so šľahačkou) a Spekkok (rozličné druhy silne cukreného pečiva s indickým korením). Nápoje: Jenever (holandský gin), ktorá sa pije s pivom, alebo sa mieša s kolou alebo wermutom. Jenver je možné dostať aj s ovocnou arómou (citrón alebo ríbezľa). najobľúbenejšie značky sú Bols, Bokma, De Kuyper a Claeryn. najobľúbenejšími druhmi piva sú známe Heineken a Amstel. Z holandských likérov sú to Curaçao, Triple Sec a Parfait d''Amour. Známym je taktiež tunajší vaječný likér (Advocaat).

Nočný život

Vo všetkých väčších mestách sa nachádzajú výborné nočné kluby a diskotéky. Provinčné bary a malé kaviarne sú taktiež veľmi obľúbené. Vo všetkých väčších mestách sú divadlá a kiná. Amsterdam je veľkomesto s rušným nočným životom a niekoľkými Jazzovými klubmi, ktoré patria k najlepším v Európe. Kasína sa nachádzajú v mestách Amsterdam, Breda, Haag, Eindhoven, Groningen, Nijmegen, Rotterdam, Zandvoort, Valkenburg a Scheveningen (vraj najväčšie v Európe). Vstup povolený len pre osoby nad 18 rokov.

Nákupy

Dreváky, syr, porcelán, bábiky v krojoch a výrobky zo striebra, sklo a krištáľ z Leerdamu a diamanty z Amsterdamu.
Otváracie doby v obchodoch: Po-Pia 08.30/09.00-17.30/18.00 Hod, So 08.30/17.00 Hod.
V Amsterdame, Rotterdame a ostatných veľkomestách sú supermarkety otvorené Po-Pia 08.00-20.00/21.00 Hod.
V mestských centrách sú niektoré obchody otvorené aj v nedeľu 12.00-17.00 Hod, tie sú však v pondelok doobeda preto zatvorené.

Poznámka: Rastliny a priesadové cibuľky smú byť z krajiny vyvážané len s certifikátom od
úradu pre export. Rybolov je v Holandsku veľmi rozšíreným a populárnym športom. Rybárske povolenky a preukazy dostanete na poštových úradoch.


Kalendár podujatí

6. Apríl - 7. September Syrové Trhy v Alkmaare (syrové trhovisko pod holým nebom, každý piatok 10.00-12.00 Hod). 21./22. Apríl Víkend Národného Múzea (je možné zadarmo alebo za zníženú cenu vstupného navštíviť 450 múzeí po celej krajine). 30. Apríl Slávnosti ku Dňu Kráľovnej, v celej krajine.
12. Máj Národný Deň Veterných Mlynov.
9.- 30.Jún Holandský Festival, Amsterdam.
16.jún- 16 September Dva Zlaté Veky: Holandské a dánske maľby (porovnávacia výstava holandských a dánskych majstrov) v Rijksmuseum, Amsterdam.
24.Jún Parkpop (festival populárnej hudby) v Haagu.
13. -15.Júl North Sea Jazz Festival (džezový festival v meste Haag).
23. -26.August Preuvenemint (festival kulinárskeho umenia v meste Maastricht).
September (1) World Harbour Days, Rotterdam.
(2) Flower Festival Aalsmeer (predajná výstava kvetov).
19. -28. September Holandský Filmový Festival, Rotterdam.
29. Nov. -3. December Pan Pictura Antique Fair (výstava umenia a starožitností), Amsterdam.

Štátne sviatky:

1. január, 13., 15., 16. a 30. apríl, 24. máj, 3. a 4. jún, 25. a 26. december.

Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...