• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Sever

Severné Holandsko

Sever Holandska tvoria provincie Friesland (správne stredisko Leeuwarden), Groningen (centrom je rovnomenné mesto) a medzi ne vklinená Drenthe so strediskom Assen.

Friesland sa od ostatných častí krajiny líši nielen jazykom (fríštinou, ktorá je staršia, než holandština, a má bližšie k angličtine a kelčtine), ale aj kultúrou a dejinami.
Historické Frísko tvorila časť súčasnej provinicie Noord - Holland, súčasný Friesland a časť Dolného Saska v Nemecku. Ich neustály zápas o zachovanie nezávislosti a boj s vodným živlom o holé prežitie formoval osobitný charakter Frísov. Až v 16. storočí bolo Frísko pripojené najskôr k habsburskému Holandsku a v roku 1581 sa stalo súčasťou Spojených provincií nizozemských.
Sever Holandska je krajom malebných dediniek so zelenými pastvinami černobieleho dobytka, oviec a koní, s prosperujúcimi statkami a veternými mlynmi.

Základy mesta Bolsward boli položené okolo roku 700. Mestom sa stalo už v roku 1455 a z obdobia prosperity sa zachovalo množstvo pamiatok. Najzaujímavejšími sú kostol Sv. Martina z 15. storočia s jedinečnou barokovou kazateľnicou z jediného kmeňa dreva a radnica zo začiatku 17. storočia, kde je dnes Historické múzeum.

Dedina Makkum severne od Hindeloopenu sa preslávila keramickou výrobou, najmä svetoznámymi dekoratívnymi kachličkami. Pochopiteľne, nechýba tu múzeum keramiky Fries Aardewerkmuseum so zbierkami od roku 1600 do roku 1900. Sledovať môžete aj výrobu keramiky.
Dedinka leží pri pobreží IJsselmeeru a je vyhľadávaná aj kvôli výborným podmienkam na rekreáciu a vodné športy.

Najzaujímavejšie MÚZEÁ v Severnom Holandsku:
Fries Museum v meste Leeuwarden je hodnotené ako najlepšie provinčné múzeum v celom Holandsku. Nachádza sa v nádhernej budove so stupňovitým štítom zo 16. storočia, ktorá je preskleným tunelom spojená s meštianskym domom z 18. storočí na druhej strane ulice. Múzeum obsahuje bohaté zbierky o frískej histórii a kultúre a umelecké predmety zhotovené provinčnými umelcami.

Jopie Huisman Museum - múzeum v dome Jopieho Huismana, osobitého frískeho maliara, ktorý na obrazoch zachytával život jednoduchých ľudí. Adresa: Noard 6, Workum

Groningenské múzeum je jedným z najmoernejších a najdiskutovanejších múzeí v Holandsku. Jeho zbierky archeologických nálezov, umeleckých remesiel, čínskeho a japonského porcelánu, klasického umenia od 16. storočia a súčasného umenia sú umiestnené v troch unikátnych pavilónoch zo skla, hliníka a tehiel na umelom ostrove medzi železničnou stanicou a centrom mesta.


Autor/zdroj: Redakcia
Text bol naposledy zmenený dňa: 26.09.2002