• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Stred

Stredné Holandsko

Stred krajiny tvoria provincie Overijssel, Gelderland, Utrecht a najmladší Flevoland, ktorý vznikol vysušením morského dna. V členitom kraji sú menšie ihličnaté lesy, rozľahlé parky (Hoge Veluwe), sady (oblast Betuwe), vresoviská a mokrediny, kde sa dlhodobo ťažila rašelina.
Nechýbajú ani zaujímavé mestá s pôvabnými parkami a zámkami, rybárske či poľnohospodárske dedinky s bohatou minulosťou.

Ukážkou moderného spôsobu života je Flevoland, ktorého posledné poldre boli vysušené v roku 1967. Tam, kde bývala voda, sa dnes rozprestierajú úrodné polia a moderné ľudské sídla. Od roku 1976 je hrádzou Markerwaarderdijk spojený s provinciou Noord - Holland a od roku 1988 železnicou s Amsterdamom. Naproti tomu rieka Vecht, ktorá bývala hlavnou spojnicou medzi mestami Utrecht a Amsterdam, je dnes obľúbenou cestou rekreačných vodákov.

V provincii GELDERLAND môžete navštíviť napríklad kedysi významnú rybársku dedinku Spakenburg na pobreží IJsselmeeru (bývalom Zuiderzee), ktorá splynula s dedinou Bunschoten. Prevažne protestantské obyvateľstvo si zachovalo množstvo tradičných zvykov a v júli a auguste sa tu konajú folklórne slávnosti.
Správnym mestom provincie je Arnhem na Dolnom Rýne. Po Rotterdame je to druhé najviac zničené mesto v krajine, v jeho blízkosti sa totiž odohrala v roku 1944 slávna „Bitka o Arnhem“. Väčšina pamiatok – napríklad Diablov dom z roku 1540 či kostol Sv. Eusébia z roku 1452 – bola vo vojne zničená a po nej opäť obnovená.
V Arnheme nájdete aj skanzen (Nederlands Openluchtmuseum) s osemdesiatimi stavbami (statky, mlyny, obytné domy, manufaktúry) typickými pre túto jednotlivé oblasti Holandska.
V tejto provincii je aj najväčší prírodný park Holandska Nationaal Park de Hoge Veluwe v zvlnenej krajine s hustou sieťou pre peších aj cyklistov (bicykel si tu môžete aj požičať).

Obísť by ste nemali ani delfinárium v Harderwijku, ktoré je súčasťou najväčšieho morského zooparku v Európe. Môžete tu pozorovať cvičené delfíny a tulene aj priamo podmorský život, navštíviť môžete aj výskumné stredisko chovu delfínov alebo odpočívať na pláži Veluwestrand.

Natuurpark de Apenheul, jediný park na svete, kde voľne žijú štyri stovky primátov, nájdete pri v meste Apeldoorn. Dvadsať tunajších goríl predstavuje najpočetnejšiu kolóniu na svete. Mnohé z opíc sprevádza a kontaktuje návštevníkov, pri vchode si preto môžete požičať špeciálny batoh, do ktorého sa opice nedostanú. Zákaz kŕmenia zvierat.

V provincii OVERIJSSEL môžete navštíviť dedinku Giethoorn v jazernatej oblasti, ktorá vznikla enormnou ťažbou rašeliny a následným vzostupom vodnej hladiny. Dedinke sa hovorí aj „holandské Benátky“, pretože veľká časť domov a statkov je prístupná len po vode špeciálnymi malými loďkami.

V provincii UTRECHT odporúčame zámok Zuylen. Jeho najstaršiu časť tvoria pozostatky veže pôvodného zámku z 13. storočia, ktorý bol v roku 1422 zničený. Súčasný vzhľad získal zámok v roku 1752 a preslávil sa tým, že v ňom žili dve významné ženy: Jacoba van Beieren a spisovatelka Belle van Zuylen (1740 - 1805), ktorej rodu zámok od roku 1655 patril. Dnes slúži ako múzeum s pôvodne zariadenými interiérmi. V parku, čiastočne v anglickom štýle, je známa Hadia stena, ktorá svojou atypickou stavbou poskytuje podmienky pre pestovanie južného ovocia.


Autor/zdroj: Redakcia
Text bol naposledy zmenený dňa: 26.09.2002