Amsterdam - Info/Letenka/Hotely

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut


Amsterdam je hlavné mesto Holandského kráľovstva. Je postavené okolo siete kanálov, ktoré prekonáva viac než tisíc mostov. Mesto bolo založené koncom 12. storočia ako malá rybárska dedinka na brehoch rieky Amstel.

V súčasnosti je najväčším holandským mestom, jeho finančným a kultúrnym centrom. Amsterdam má 739 295 obyvateľov, spolu s mestskými časťami je počet obyvateľov približne 1,5 milióna.

Nachádza sa tu množstvo zachovalej architektúry zo 17. storočia, „zlatého obdobia Holandska“. V danom období získal Amsterdam povesť mesta náboženskej tolerancie, ktorá prilákala tisícky Flámov, Valónov, francúzskych protestantov i židovských obchodníkov zo Španielska, Portugalska aj strednej Európy.

Amsterdamská liberálnosť sa dnes prejavuje aj v podobe preslávených „coffee-shopov“ (v niektorých z nich sa predávajú aj ľahké drogy) a prekvitajúceho sexuálneho priemyslu. Na svoje si však prídu aj milovníci skutočného umenia: v Amsterdame je 53 múzeí, 61 galérií, 12 koncertných sál a 20 divadiel, mnohé z nich skutočne fascinujúce a svetoznáme.


Amsterdam má jedno z najväčších historických mestských centier v Európe. V 17. storočí bol postavený systém sústredných polkruhových kanálov (krachtov) okolo stredu starého mesta, ktorý dodnes formuje tvár mesta.

Pozdĺž kanálov bolo postavených veľa domov. Niektoré sú dodnes obývané, v iných sú kancelárie a niektoré slúžia ako verejné budovy.

Najstaršou časťou mesta je Nieuwmarkt ležiaci v blízkosti prvých kanálov Herengracht, Prinsengracht a Keizersgracht, ktoré mali ochraňovať mesto pred inváziou.

Na nábreží sa raz za 5 rokov koná SAIL Amsterdam - veľkolepá prehliadka historických lodí.

Aj napriek tomu, že je Amsterdam hlavným mestom Holandska, nie je správnym centrom provincie Severné Holandsko, v ktorej sa nachádza (týmto centrom je Haarlem), ba dokonca ani sídelným mestom vlády (ktorým je zase Haag).

Holandská metropola štatisticky patrí medzi najdaždivejšie mestá v Európe. V zime je tu pomerne chladno a daždivo. V tomto období je možné vidieť obyvateľov Amsterdamu korčuľovať sa po malebných zamrznutých kanáloch.