Bukurešť - Info/Letenka/Hotely

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut


Bukurešť (rum. Bucureşti) je hlavné a najväčšie mesto Rumunska. Má vyše 2 milióny obyvateľov a leží na rieke Dâmboviţa.

Rumunská metropola sa nachádza medzi pohorím Karpaty a Čiernym morom, v juhovýchodnej časti Rumunska a má prezývku „Paríž Balkánu“.

Bukurešť je politickým, kultúrnym a hospodárskym centrom Rumunska, a ako mesto má v celej krajine dominantné postavenie v počte obyvateľov (viac ako 1 milión).

V meste sú rozvinuté viaceré priemyselné odvetvia, v rámci celej krajiny je najbohatším regiónom. Má vlastné letisko a podzemné dráhy.

Názov hlavného mesta má pôvod v legende o pastierovi "Bucurovi", ktorý si údajne miesto dnešnej Bukurešti vybral k založeniu salaša.

V r.1862 - tri roky po zjednotení rumunských kniežatstiev, pripadla Bukurešti významná úloha hlavného mesta Rumunska a nastalo obdobie jeho najväčšieho rozmachu.

Bola otvorená univerzita a akadémia vied a Bukurešťou prechádzala prvá železnica. Vyrástli monumentálne verejné stavby ako Atheneum, Univerzitná knižnica, Justičný palác.

Bukurešť postupne získavala vzhľad veľkomesta odzrkadleného v zeleni bulvárov a rozsiahlych parkov.

Po zjednotení krajiny v r. 1918 sa mesto stalo významným kultúrnym strediskom, v období medzi svetovými vojnami sa často nazývalo "Malým Parížom východnej Európy".

Zemetrasenie z roku 1977 poskytlo Nikolajovi Ceaušeskovi zámienku k zbúraniu štvrte Dealul Spirii. Ne jej mieste bol postavený monumentálny Dom národov (Casa Poporului). Dnes je to druhá najväčšia budova sveta (hneď po Pentagone).

Dnes v budove sídli rumunský parlament spolu s moderným centrom kongresovej turistiky a v turistických sprievodcoch je táto stavba označovaná ako Palác Parlamentov.

Dopravný systém kombinuje autobusy, električky, trolejbusy, metro i taxi. Dve medzinárodné letiská: Otopeni (16 km od Bukurešti), Baneasa (vzdialenejšie letisko určené predovšetkým pre vnútrozemské a charterové linky)a päť nádraží (najväčšie z nich Gara de Nord - severné nádražie) zaisťujú Bukurešti ľahkú dostupnosť z celého sveta letecky i vlakom.

V Bukurešti siaha architektúra od drevených meštiackych domov, ktoré boli postavené v období Walašskej samosprávy cez kaplnky byzantského štýlu až po neoklasické budovy. V 30. rokoch prevládal pri výstavbe modernizmus, ktorý neskôr nahradila Stalinská megalománia.

Prvá zmienka o Bukurešti je v dokumente datovanom od r. 1459, ktorý podpísal Vlad Dracula, vládca prvého rumunského štátu - Walašska (Wallachia). Známy bol pod menom ‘Vlad Impaler, pretože nechával nepriateľov pomaly zomierať napichnutých na kole, zatiaľ čo on sa prizeral a vychutnával si jedlo.

Stal sa inšpiráciou pre slávneho upíra v románe Brama Stokera. Medzi krajanmi sa považuje za ľudového hrdinu, ktorý povstal voči Otomanskej ríši a Wallachianskej rodine. Ruiny paláca, ktoré boli postavené na jeho počesť, je možné vidieť v starej Bukurešti, v ktorej sa nachádza veľa trendových barov a klubov.

Po dobytí Bukurešti Turkami stále organizoval rebélie proti ich nadvláde. V r. 1595 Bukurešť vypálili Ottomani. O storočie neskôr bolo tu zriadené sídlo Wallachianskej vlády sultánom Mustafom II.

Rumunská metropola bola stále súčasťou konfliktu medzi Otomanskou ríšou, Rakúskom a Ruskom. Bola neustále okupovaná a ničená do r. 1862. Neskôr sa stala hlavným mesto zjednoteného Rumunska.

Bukurešť začiatkom 20. storočia začala novú identitu, architektonicky rozvoj navrhovali Francúzi, aby sa podobala Parížu. Postavili sa dlhé, stromami lemované bulváre. V medzivojnovom období bolo mesto ovplyvňované modernistickými trendmi rumunských architektov, ktorí žili v zahraničí (Constantin Brancusi). Metropola sa tešila zmesi rôznych štýlov, pre elitu národa sa budovali najkrajšie rezidencie v Európe.

Toto romantické obdobie skončilo po komunistickom prevrate v r. 1946. Nastúpil architektonicky štýl socialistického realizmu.

Keď sa stal predsedom Rumunskej komunistickej strany Nicolae Ceausescu, zaumienil si, že centrum sa bude podobať na Champs Elysee. Dal zničiť mnoho historických budov, vrátane 26 kostolov. Jeho staviteľský zámer nebol dokončený.

V súčasnosti je mesto nádejne otvorené zahraničným investíciám a má bližšie k EÚ. Historické budovy a parkoviska boli zrekonštruované, postavili sa moderné obchody, reštaurácie, trendové bary a internetové kaviarne.

Značným problémom je nedostatočná turistická infraštruktúra. Brožúrky o múzeách sa ťažko zháňajú. I keď sa Bukurešť teší miernej klíme, odporúčame cestovateľom aby sa vyhli letným mesiacom, pretože je tu pomerne teplo a klimatizácia je zriedkavá. Mesto nie je také rušné, pretože študenti sa vracajú domov a miestni obyvatelia sa sťahujú k pobrežiu.