Rumunsko - Doprava

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Ako po krajine
Bus
Autobusy sa používajú väčšinou na prímestskú dopravu (v tomto prípade ide väčšinou o staré vraky). Medzi mestami ktoré majú priame vlakové spojenie chodia diaľkové autobusy (väčšinou uspokojivej kvality) veľmi zriedka. Lístok si môžete kúpiť v dopravnej kancelárii na autobusovej stanici (Autogara) alebo sa dohodnúť so šoférom a platiť jemu. V tom prípade sa snažte zistiť si sumu, ktorá sa za vašu trasu platí. Orientačná cena je cca 1,5 USD za 100 km jazdy. V menších mestách a na vidieku sú zastávky označené chabo (alebo vôbec) takže na autobus musíte kývať. Alternatívou je platený autostop (viď nižšie).

Vlak
Doprava na dlhšie trate sa v krajine väčšinou uskutočňuje vlakmi, ktoré sú rumunskými železnicami (CFR) rozdelené do 4 typov: Personale (osobný) a veľmi pomalý; Accelerado (zrýchlený), Rapido (rychlík) a Inter City. (pre ceny viď PRAKTICKÉ INFORMÁCIE/NÁKLADY). Keďže Rapido, je skoro dvojnásobne taký drahý ako Parsonale, vhodným kompromisom je relatívne lacný a čo do rýchlosti s Rapidom porovnateľný typ Accelerado.

Na IC, rýchliky a zrýchlené vlaky sa požaduje miestenka, ktorú vám predajú na stanici alebo v kancelárii CFR, ktorá sa nachádza v cente väčších miest. Pozor, pretože rezervácia sa deje zapisovaním do veľkých zošitov, zakúpenie rezervácie niekoľko dní alebo hodín pred odjazdom, je väčšinou možné len v "mestskej" kancelárií CFR. Na stanicu sú zoznamy doručené len hodinu pred odjazdom vlaku.

Ak sa vám nepodarilo kúpiť lístok, vždy je možná dohoda zo sprievodcom, je to myslím vcelku bežná prax. Pretože je sprievodcov vo vlaku viac (najčastešie dvojica) dajte pozor, aby ste sa dohodli s tým, čo je najvyššie.
V Rumunsku môžete cestovať aj s interrailom.

Auto
Cestná sieť je relatívne hustá, ale zle udržiavaná. Jazdite skutočne opatrne! Ako čoskoro zistíte, na ceste sa okrem starších i novších Dacii, vozov a chodcov často (ale v tú najmenej očakávanú chvíľu) objavujú aj kone, osly, kozy a kravy a to tak v stádach, ako aj jednotlivo.
Najlepšie cestné mapy kúpite na benzínových pumpách známych firiem (Shell, OMV etc.), ktoré začínajú zdobiť cesty v okolí väčších miest.

Taxíky
Doprava taxíkmi je relatívne lacná. Cena za 1 km začína uč pri 0,1 USD.
Tarify (ktoré môžu byť aj násobkom uvedenej ceny) majú taxikári často vystavené za sklom.

Stop
V Rumunsku veľmi efektívne funguje platený stop. Starí, mladí, muži aj ženy, študenti, robotníci idúci z práce aj babky v krojoch bez zábran stopujú prechádzajúce autá a aj pri malej premávke doba čakania nepresahuje niekoľko minút. Očakáva sa, že na konci cesty šoférovi dáte sumičku približne rovnú cene autobusového lístka.

Občas sa vám môže stať, že vám zastane človek, ktorý od vás hneď zapýta nehoráznu sumu rovnú cene taxíka - takého hneď odmietnite, o chvíľu vám zastane niekto normálny.

V mestách existujú akési zberné miesta, kde sa stopári zhromažďujú. Ak stopujete v takejto kolóne, pomôže vám papier s nápisom destinácie, ktorú budete ukazovať prechádzajúcim autám.

Ako cudzincom sa vám občas stane, že vám šofér platenie úplne odmietne, takže stop je zrejme najlacnejší dopravný prostriedok ako spoznávať Rumunsko.

Ako do krajiny
Doporučenia pre nezávislých cestovateľov od autorov knihy Cesta na Východ

Zatímco před listopadem 1989 přišla měsíční výprava do rumunských hor včetně jízdného, jídla a útraty v rumunských krčmách na několik stokorun a za tabulku české čokolády či za propisku jste mohli v horách vyměnit litr kořalky, dnes stojí jen samotná zpáteční jízdenka expresem Pannonia z Prahy do pohraničního rumunského města Arad 2705 Kč (cca 90 USD). Návod, jak snížit náklady při cestě vlakem na polovinu, je přitom prostý: protože Slovenské železnice mají na rozdíl od Českých drah s Maďary jakousi speciální dohody o slevách, kupte si lístek přes celé Maďarsko až na Slovensku (např. jízdenka z Bratislavy do města Bihárkeresztés na maďarsko-rumunských hranicích stála v létě 1998 jen 1089 Sk/31 USD). Trik, skvěle využitelný při výpravě do Rumunska spočívá v tom, že vás navíc jedna cesta kamkoli v Maďarsku koupená kdekoli na Slovensku přijde na úplně stejné peníze, jako dvě cesty koupené v Čechách - po dobu dvou měsíců lze totiž tuto jednosměrnou slovenskou mezinárodní jízdenku za stejnou cenu oficiálně použít i jako jízdenku zpáteční (!). Slovenské pokladní je jen třeba předem říci, aby vám do ní vyznačila, že na ni chcete cestovat i zpět. Časově nejvýhodněji vychází nákup jízdenky přes celé Maďarsko v Bratislavě nebo ve Štúrovu, kde většina mezinárodních expresů staví.

Alternativou k vlaku jsou každodenní laciné přímé autobusy mezi budapešťským autobusovým nádražím Népstadion a rumunskými pohraničními městy Oradea (Nagyvarad), Arad a Kluž (Kloszvár). Jedna cesta jimi přijde jen asi na 20 DEM. Zpět do Budapešti se těmito autobusy můžete vydat z Oradei (odjezd několikrát denně od vlakového nádraží a od cestovní kanceláře Agencia de turismul Crisul nedaleko hotelu Crisul Repede), z Kluže (odjezd navečer od vlakového nádraží) a z Aradu (odjezd čtyřikrát týdně z autobusového nádraží hned vedle nádraží vlakového, jízdenky lze koupit i v několika cestovních kacelářích na ulici Blvd. Revolutiei). Z Aradu jezdí také denně autobus přes hranice do maďarského města Szeged. Cena jízdenky z obou rumunských měst do Budapešti je cca 8 USD (pokud si na cestě do Rumunska koupíte už v Budapešti přímo zpáteční autobusovou jízdenku do Oradei či Aradu, ušetříte zhruba 25 %).

V letních měsících lze také k cestě do Rumunska a zpět využít neobsazených míst v autobusech některých českých "dobrodružných" cestovek, které pořádají do rumunských hor zájezdy. Podle našich (jistě neúplných) informací jezdí do Rumunska například cestovní kancelář Adventura (Voroněžská 20, Praha 10, tel. 02/71 74 17 34), Alvarez (Kalendova 688, Hradec Králové, tel. 049/553 20 11, 507 32 34), Bivak klub (Smetanova 34, Žďár nad Sázavou, tel. 0616/272 62) a Kudrna (Bašty 2, Brno, tel. 05/42 21 67 67). Cestovní kancelář Jenda (Postranní 43, 788 05 Libina, tel./fax 0649/23 34 78) dokonce v létě pro české horaly provozuje zhruba jednou týdně speciální autobusovou linku do rumunské Oradey a dál do pohoří Bihor. Jedna cesta tímto autobusem stojí cca 1000 Kč, zpáteční jízdenka přijde na 1400 Kč.

Text bol prevzatý zo sprievodcu pre (nielen) nezávislé cestovanie, z knihy Cesta na Východ autorov Ivy a Ivana Brezinových

Súvisiace linky

Vlak miestny -

Route Planer - interaktívny plánovač automobilovej trasy (en)

Vlak medzinárodný -

Bus medzinárodný -

Prague Airport Transfers PRG - zajistujeme osobni prepravu osob z / n...