Bukurešť - Pamiatky a múzeá

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Národné historické múzeum
Z turistických atrakcií môžeme odporučiť návštevu Národného historického múzea, ktoré vo svojich expozíciách poskytuje návštevníkom viac než 50000 exponátov.

Národné historické múzeum sídli v neoklasickej budove, ktorá bola vybudovaná v rokoch 1894 - 1900 ako poštový palác. V klenotnici múzea je okrem iného vystavený poklad z mladšej doby kamennej tvorený 97 zlatými predmetmi a poklad z lokality Pietroasa známy pod názvom „Kvočka so zlatými kurčatami“, pričom obsahuje pätnásť zlatých predmetov o celkovej váhe 19 kg.

Zaujímavú časť starovekých zbierok tvoria hlinené figúrky vytvorené neolitickými kultúrami Cucuteni a Hamangia, trácke nástroje z doby bronzovej, dácke mince, keltské zbrane...

K historicky mladším exponátom sa radí koruna kráľovnej Márie a skrinka, ktorá údajne skrýva ich srdce či žezlo Ferdinanda I. a Carola II.

Na nádvorí môže návštevník obdivovať kópiu Trajánoveho stĺpu s reliéfmi zobrazujúcimi výjavy z rímsko-dáckych vojen, ktoré prebiehali medzi rokmi 101 až 102 a 105 až 106.

Národné múzeum umenia či "Skanzen" sa radí medzi najzaujímavejšie etnografické parky pod šírym nebom na svete.

Palác Parlamentov
Palác Parlamentov (Palatul Parliamentului) je po Pentagone druhá najväčšia budova na svete. Bola postavená v rokoch 1984 -1989 na príkaz Nicolae Čeaušeska v mieste bývalej hory Spirei, ktorú podobne ako štvrtinu historického jadra hlavného mesta, nechal diktátor zrovnať so zemou.

V súčasnosti je Palác parlamentov najväčšou administratívnou budovou v Európe. Rozloha paláca je 265000 m2. Podľa objemu je treťou najväčšou stavbou na svete po hale, v ktorej sa na Cape Canaveral v štáte Florida montujú rakety a po pyramíde Quetzalcoatl v mexickej Cholule.

Komplex paláca spolu s priľahlými stavbami zaberá rozlohu 508000 m2, pričom len park za palácom má rozlohu cca 300000 m2.

Palác Parlamentov je otvorený pre turistov denne od 10 do 16:00, s výnimkou priebehu konferencií.

Turisti si môžu objednať výklad v rumunčine, angličtine či francúzštine. Vstupné je približne 130 SK, študenti majú zľavu. Za fotoaparáty a kamery je nutné zaplatiť príplatok.