Bukurešť - Doprava po meste

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Verejná doprava
Metro je v prevádzke od05:00-23:30, je to najvhodnejší spôsob prepravy okolo mestského centra. Spravuje ho spoločnosť Metrorex, má 4 linky (M1, M2, M3 a novú M4), 45 staníc a je spoľahlivé.

Mapu metra kúpite v kníhkupectvách a v kioskoch. Lístky musia byť zasunuté do prístroja pri vchode do metra, ktorý zaznamená čas vstupu, potom návštevník postúpi k nástupišťu, ku ktorému prichádzajú vlaky každých 5 minút.

Konečná zástavka je zobrazená na prednom panely vlaku. Každá stanica je oznámená akonáhle sa k nej blíži vlak. K dispozícii sú jednodňové pasy stoja, ktoré zakúpite pri nádraží.

Bus
Autobusy, električky a trolejbusy sú prevádzkované ako jeden systém. Jazdia od 05:00-24:00.

RATB, Calea Serban Voda 164-168 (tel: (01) 314 7130) poskytuje dopravné služby. Lístky sú navzájom zameniteľné pri všetkých troch spôsoboch prepravy (okrem expresných autobusov).

Expres bus odporúčame pre destinácie mimo mestského centra. Len niekoľko expresných autobusov jazdí cez centrum.

RATB mapy kúpite ich v žltých kioskoch blízko autobusových a električkových zastávok, otvorené sú Po - Pia 05:30-21:00.

Expres bus
Pri tomto spôsobe prepravy sa taktiež používajú magnetické lístky ako pri metre.

Taxík
Na taxík je možné počkať pred hotelom, môžete ho zastaviť na ulici. Medzi najspoľahlivejšie spoločnosti prevádzkujúce taxi služby sa radia: Alfa Taxi (tel: 9488), Cristaxi (tel: 9461) a Meridian (tel: 9444).

Iní druh prepravy zabezpečujú maxitaxi. Jazdia pozdĺž ulice Piata Romana, ďalej smerujú k Piata Unirii a od Opera Romana k Bulevardul Carol I, každých 10 minút od 06:00-21:00. Je možné ich zastaviť mávnutím rukou.

Jazdenie v meste
Jazdenie po Bukurešti môže byť zmätočné. Ulice nie sú vždy jasne označené a sú plné neočakávaných výmoľov. Rumuni jazdia dosť nebezpečne a rýchlo. Ak je to možné, vhodnejšie je vyhnúť sa jazde medzi 10:00-17:00.

Obľúbeným parkovacím miestom je Ateneul Roman, Piata Revolutiei. Podzemné garáže sú pomerne zle značené, jedna sa nachádza pri univerzite.

Prenájom
Firmy poskytujúce prenájom áut sa zameriavajú prevažne na biznismenov. Tieto služby sú relatívne drahé. Lacnejší prenájom získate u cestovných agentúr, najmä ak si vozidlo rezervujete vopred.

Medzi väčšie spoločnosti prenajímajúce automobily sa radia: Budget, Europcar, Hertz a Avis.

Rumunské vozidlá prenajíma operátor: Euro Service Amerom, sú lacnejšie.

Vodiči musia dovŕšiť vek 21 rokov, musia vlastniť platný pas, medzinárodné poistenie (zelená karta) a medzinárodný vodičský preukaz platný aspoň jeden rok.

Je možné si prenajať automobil v závislosti od počtu kilometrov. Niektoré zo spoločností poskytujú prenájom vozidiel i so šoférmi.

Prenájom bicyklov a skútrov
Neodporúčame prenajať si bicykel alebo skúter v Bukurešti, pretože doprava je nepredvídateľná, ulice sú nekvalitné a ich krádež je vysoko pravdepodobná.