• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Aktivity

BOJOVÉ UMENIA:  Medzi Japonské národné športy patrí ceremoniálny zápas sumo a judo, ktoré priťahujú obrovské masy. Do roka sa koná šesť turnajov SUMO, pričom každý trvá 15 dní. Tri sú v Tokiu, ostatné sa uskutočňujú v Osake, Nagoya a Fukuoka. Seniorské zápasy začali v r. 1500. Výučba suma v škole Kasungo v Tokiu prebieha medzi 500 a 1030 (tel: (3) 3631 1871).

Priaznivci DŽUDA môžu navštíviť halu Kodokan, 1-16-30, Kasuga, Bunkyo-ku, Tokyo (tel: (3) 3818 4172), v ktorej sa nachádza i galéria pre divákov. Pre turistov existuje možnosť zakúpenia kostýmu a naučiť sa nejaké techniky. Triedy sú oddelené pre chlapcov a dievčatá a vo väčšine škôl sa hovorí po anglicky. Viac informácií získate na Japonskej džudistickej federácií.

KARATE - umenie sebaobrany sa vyučuje na japonských školách. Stáva sa obľúbeným športom i keď bolo predstavené v krajine až v roku 1922. Ďalšie informácie získate na Japonskej Karatedo Federácií.

KENDO -japonský šerm -sa cvičí v početných kluboch a univerzitných telocvičniach. Všetky japonské majstrovstvá sa konajú v decembri v Tokiu.

KYUDO je japonské lukostrelectvo a patrí medzi najstaršie bojové umenia. Je úzko asociované s Zen Budhizmom. Na rozdiel od bojových umení vyznáva toto učenie mnoho študentov i študentiek.

Techniku YABUSAME, čo znamenajú lukostrelci na koňoch, pôvodne cvičili dvorania alebo cisárska garda v siedmom storočí.

Bojové umenie SHINTO v súčasnosti slúži na zabezpečenie mieru a podporu dobrej žatvy. Charakter tohto umenia spočíva v jazdcoch na koňoch oblečených do pestrofarebných kostýmov, ktorí cválajú po 250-metrov dlhej dráhe, pričom strieľajú na malé drevené ciele rozostavené v 80 metrovej vzdialenosti. Najhlavnejšie obrady umenia Shinto sa konajú v svätyni Tsurugaoka Hachmagu v Kamakura na tretiu nedeľu v apríli a 16. septembra, a v svätyni Shimogano v Kyoto 3. mája.


ZIMNÉ ŠPORTY: Sú veľmi obľúbené, v krajine sa nachádza vyše 50 veľkých lyžiarskych stredísk, najmä v Japonských Alpách v severnej časti ostrova Hokkaido. Medzi hlavné atrakcie v lyžiarskych strediskách patria termálne pramene. Viacero rezortov v Nagane (centrum ostrova Honšu) ponúka i nočné lyžovanie.. Prirodzené svahy pre lyžiarov sa nachádzajú v najjužnejšej časti Japonska na lyžiarskej vysočine GOKASE. Stredisko MIYAZAKI ležiace na severe ostrova ponúka lyžovanie na tráve mimo lyžiarskej sezóny. (koniec apríla – koniec novembra). Doprava do lyžiarskych stredísk je vynikajúca, niektoré železničné stanice stoja len pár krokov od lyžiarskych svahov. Počas sezóny je potrebné rezervovať si miesto vo vlakoch a v autobusoch. I keď existuje možnosť prenajatia lyžiarskej výstroje, občas sa vyskytne problém obdržať lyžiarske topánky väčších veľkosti. Preto lyžiarom doporučujeme vopred zavolať do príslušného lyžiarskeho rezortu.


POTÁPANIE: Potápanie i šnorchlovanie sú obľúbené na ostrovoch Kerama, ktoré sa nachádzajú v blízkosti ostrova Okinawa, kde sa vyskytuje jedno z najčistejších morí na svete. Od januára do marca je obdobie pozorovania veľrýb.

RYBOLOV: V krajine je veľa nadšencov športového rybárstva. V sladkovodných riekach sa vyskytujú korytnačky, funa (strieborné kapre) a ayu (sladkovodné ryby). Vďaka tvaru krajiny rybárske lokácie nikdy nie sú veľmi ďaleko. Návštevníci si s obľubou vyskúšajú tzv. ukai, pri ktorom sa kormorány používajú pri lovení rýb. Kormorány a posádka lode lovia za účasti prizerajúcich sa výletníkov. Výlet končí až v noci. Organizujú ho hotely a cestovné kancelárie v kraji Kyoto.

CYKLISTIKA: Japonci sa venujú cyklistke najmä v apríli a máji, v období kvitnutia čerešní. Vhodné obdobie na cyklistku je i v októbri a v novembri, keď jeseň vyzdobí krajinu. Cyklistiku na ostrove Hokkaido a v severných častiach najväčšieho ostrova Honšu nedoporučujeme v období medzi decembrom a marcom. Cyklisti jazdia v ľavo a musia byť veľmi opatrní kvôli hustej premávke. V Tokiu sa nachádzajú početné zaujímavé turistické trasy.

FUTBAL: Japonsko bolo organizátorom Majstrovstiev sveta vo futbale 2002 spolu s Kóreou. Viac informácií o hrách nájdete na webovej stránke (http://soccerjapan.jnto.go.jp). V posledných rokoch sa futbalu venuje veľká pozornosť, zaviedla sa Japonská futbalová liga, ktorej úroveň bola dôsledkom účasť Japonského národného tímu na World Cup v r. 1998.

GOLF: Golfové ihriská v okolí Tokia sa považujú za veľkú výzvu pre priaznivcov tohto športu. Pri vstupe na ihriská sa niekedy vyžaduje pozvanie alebo členstvo v danom golfovom klube. Niektoré ihriská poskytujú hráčom i prídavné atrakcie, akými sú horúce kúpele a MAHJHONG izby. Viac informácií získate na Japonskej golfovej asociácií .

KULTÚRA: Medzi tradičnú formu zábavy sa považuje bunraku, čo je jedinečnou formou bábkového divadla. Môžete ho uvidieť vo väčších mestách. Herci v tradičnej japonskej dráme - noh drama a kabuki, sú vyzdobený stredovekými kostýmami. Najfascinujúcejšie a najpestrofarebnejšie japonské religiózne festivaly sa konajú v Kyoto, v starom cisárskom hlavnom meste. Festival Gion vrcholí 16. -17. júla. Sprievod idúci po ulici je oblečený v úžasných kostýmoch a nesie prenosnú svätyňu. Obrovské alegorické vozy znázorňujú staroveké témy. Festival Aoi (hollyhock) konajúci sa 15. mája sa začal oslavovať v šiestom storočí. Procesia sa skladá z cisárskeho posla, ktorého doprevádza sprievod 600 ľudí oblečených do tradičných kostýmov, ktorá vychádza o 10 00 z cisárskeho paláca a smeruje k svätyni Shimogamo-jinja, kde sa koná ceremónia. Potom pokračuje k svätyni Kamigamo-jinja. Festival Jidai, ktorý sa začal oslavovať len nedávno, je veľkou pastvou pre oči návštevníkov. Tvorí ho sprievod viac než 2000 ľudí idúcich cez mesto, ktorí sú oblečení v rôznych kostýmoch. Dátumy iných festivalov zistíte v časti sviatky a oslavy. Tí turisti, ktorí si želajú vidieť Japonskú čajovú ceremóniu, môžu sa informovať na Turistickom informačnom centre v Tokiu a v Kyoto.

Ak sa zaujímate o východné náboženstvá, môžete sa ubytovať v shukubo (alebo v ubytovni patriacej chrámu). Na turistickom úrade je plný zoznam chrámov ponúkajúcich tieto služby. Niekedy je možné sa zúčastniť i na meditáciách.


Autor/zdroj: Redakcia
Text bol naposledy zmenený dňa: 16.10.2002