Zbojnícka chata - Úvod/Mapa

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut


 Zbojnícka chata je celoročne otvorená vysokohorská chata nachádzajúca sa v hornej časti Veľkej Studenej doliny Vysokých Tatier, ukrytá za Zbojníckym chrbtom. V doline a okolo chaty je množstvo plies ako napr. Dlhé, Vareškové, Starolesnianske či Zbojnícke. Na chatu je možné sa dostať modrou značkou zo Starolesnianskej poľany.  


Jej názov je odvodený od Zbojníckych plies, ktoré ich dostali vďaka pytliakom vo Veľkej Studenej doline. Uhorský lesný erár tu postavil  roku 1907 poľovnícku chatku a po menších úpravách ju roku 1910 odovzdal turistickej verejnosti. Prístavbou z roku 1924 vznikla terajšia obhospodarovaná chata. Zbojnícka chata bola po požiari v roku 1998 znovu postavená a zmodernizovaná.


Na chate sa dá ubytovať v spoločnej nocľahárni, kde je šestnásť postelí. Okrem toho je tu možnosť spať na povale na matracoch v spacáku. V ubytovacej časti je umývadlo so studenou vodou. Toalety sú vo forme latrín. 


Zbojnícka chata je východiskom na množstvo horolezeckých túr v hornej časti tejto doliny. Z chaty je možné po prechode sediel podnikať i túry v oblasti Bielovodskej i Javorovej doliny. Veľká Studená dolina poskytuje v zime možnosť pekných skialpinistických túr. 

Na okolí doporučujeme navštíviť

Je spojená s jaskyňou Mieru, má niekoľko poschodí, z ktorých najnižšie je zaľadnené. Odporúča sa jej návšteva v máji – júni, kedy je ľadová výzdoba krajšia. Jaskyňa je veľmi stará. Prevádzkový okruh je 680 m dlhý.
Téma: Jaskyňa
Bohatá kvapľová výzdoba v niekoľkých poschodiach s výškovým rozdielom 112 m, pagodovité stalagmity, jazierka a nástenné vodopády. Prevádzkový okruh meria 1135 m.
Téma: Jaskyňa
Na severovýchodnom Slovensku, v najsevernejšej časti Šariša, na južnom úbočí predhoria Východných Beskýd ležia na konci krátkeho údolia v nadmorskej výške 325 m kúpele, ktorých sláva sa kedysi šírila v kruhoch niekdajšej uhorskej a poľskej šľachty. Poloha blízko historického stredovekého mesta Bardejov dala kúpeľom ich pomenovanie - Bardejovské Kúpele.
Téma: Kúpele
Východiská: Bardejov
Klimatické kúpele Štrbské Pleso pre svoj význam a úspechy v liečbe pacientov s nešpecifickými chronickými chorobami dýchacích ciest osobitné postavenia medzi slovenskými ako aj európskymi klimatickými liečebnými miestami. Sú to najvyššie položené klimatické kúpele na Slovensku.
Téma: Kúpele