Wellington - Info/Letenka/Hotely

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut


Wellington je hlavné mesto Nového Zélandu, ktoré je situované v južnom cípe Severného ostrova (North Island), čím sa radí za najjužnejšie položené hlavné mesto na svete. Metropola sa rozkladá v nádhernom prírodnom okolí, medzi úžasným prístavom a troma zelenými pohoriami.

Charakter mesta, ktoré je podstatne menšie ako Auckland, je formovaný malebným kopcovitým terénom, typickými drevenými domčekmi z prelomu 19. a 20. storočia, ktoré sú romanticky primknuté k strmým svahom a kľukatými uličkami.

Wellington sa nazýva aj zeleným mestom, pretože pomedzi moderné budovy a drevené domčeky sa tiahne množstvo zelene. V samotnom meste žije vyše 182 000 obyvateľov, v urbanistickej aglomerácii 370 000, v zoskupení štyroch miest 374 000 a v celom regióne 460 400 obyvateľov.

V roku 1865 sa stal Wellington hlavným mestom Nového Zélandu (vďaka jeho výhodnej polohe uprostred krajiny) a odvtedy sa mesto neustále rozvíja. S jeho malou rozlohou kontrastuje množstvo atrakcií.

Dynamické mesto nie je len politickým, ale i umeleckým a kultúrnym centrom krajiny, kde návštevník objaví kultúrne dedičstvo, prezentované mnohými historickými stavbami, budovou parlamentu a najmä národným múzeom Te Papa, ktoré sa radí medzi historické klenoty Nového Zélandu.

Metropola je vhodným nákupným miestom, známa je vynikajúcimi kaviarňami, reštauráciami, taktiež má znamenitú reputáciu vďaka gurmánskym špecialitám. V meste sa konajú často festivaly, kultúrne podujatia a rôzne oslavy po celý rok, tiež oplýva podnikmi, v ktorých sa môžu návštevníci zabávať a nočný život je stále rušnejší.

Polynézsky výskumník Kupe objavil wellingtonský prístav, ktorý pomenoval Whanganui Tara (Veľký prístav Tara) po svojom synovi. Podľa maurských povestí sa odhaduje, že prišiel na územie dnešného hlavné mesta spolu s jeho nasledovníkmi okolo 10. storočia.

Tí, ktorým je blízky šport, môžu využiť svoj voľný čas napríklad na rafting, kajak, športové potápanie alebo jazdectvo.

Wellington je ideálnou destináciou po celý rok, i keď má reputáciu veterného mesta, teší sa viac ako 2 035 hodinám slnečných dní v roku. Najteplejšími mesiacmi sú január - marec.