Nový Zéland - Doprava

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Doprava do krajiny

Lietadlo

Národnou leteckou spoločnosťou je Air New Zealand (NZ). Let z Londýna do Aucklandu trvá 26 hodín, do Wellingtonu 29 hodín. Vzdialenosť Auckland – Singapúr prekonáte za 10 hodín 30 minút, let zo Sydney trvá 3 hodiny 30 minút.

Letisko v Aucklande (AKL) je od mesta vzdialené asi 20 kilometrov smerom na juh.

Ďalšie dve medzinárodné letiská sú Christchurg (CHC) a Wellington (WLG).
Letiskový poplatok je na jednotlivých letiskách odlišný, dosahuje maximálne 25 novozélandských dolárov.

Loď

Hlavnými prístavmi sú Auckland, Wellington, Lyttelton, Dunedin, Picton a Opua, neexistujú však žiadne pravidelné linky pre pasažierov, ktoré by Nový Zéland spájali s Európou alebo USA.

Vnútroštátna doprava

Lietadlo

Na linkách v rámci krajiny (asi 30 letísk) lietajú spoločnosti Air New Zealand, autrálska Quantas a niekoľko menších aeroliniek spojených pod názvom Air New Zealand Link.

Loď

Cez Cookov prieliv spájajúce severný a južný ostrov premávajú z Wellingtonu do Pictonu a späť moderné trajekty, ktoré prevážajú cestujúcich i automobily. Spoločnosť Lynx vás cez prieliv prevezie v rýchlom katamarane za 1 hodinu 45 minút, Interislander za tri hodiny. Najmä pri ceste s autom sa odporúča lístok si vopred rezervovať.

Vlak

Železnica vám na Novom Zélande môže poslúžiť nielen na prepravu z miesta na miesto, ale aj ako dobrý spôsob na spoznávanie prírodných krás krajiny. Je tu 4000 kilometrov tratí, na ktorých premávajú napríklad linky Tranz Scenic (osem dlhých vyhliadkových trás), Overlander (Auckland – Wellington s dobrým výhľadom na prales a vulkanické štíty), Coastal Pacific (pozdĺž pobrežia z Christchurch do Pictonu s výhľadom na zasnežené hory) či TranzAlpine (Christchurch - Greymouth cez fascinujúcu krajinu roklín a údolí s výhľadom na zasnežené Južné Alpy).
Viac informácií nájdete na webovej stránke Tranz Rail.

Ak chcete pri dlhšej návšteve krajiny ušetriť na cestovnom, využite Travelpass New Zealand, ktorý umožňuje neobmedzené cestovanie autobusmi InterCity, vlakmi TranzScenic a trajektom Interislander (medzi severným a južným ostrovom) počas určenej doby (5 dní – 8 týždňov). Neobmedzené cestovanie po dobu viac než pol roka na vybraných vlakových, autobusových a námorných linkách umožňuje Best of New Zealand Pass.

Auto/Bus

Najväčšími autobusovými spoločnosťami sú InterCity Coachlines, Newmans Coachlines a Mt. Cook Landline (linky na južnom ostrove). Odporúča sa vopred si miesto v autobuse rezervovať.

Na Novom Zélande sú aj miestne autobusové spoločnosti, ktoré zväčša umožňujú cestovať lacnejšie, než s vymenovanými veľkými spoločnosťami.
Jazdí sa vľavo, maximálne povolené rýchlosti sú 100 km/h mimo miest a 50 km/h v mestách.

Mestská doprava

Vo veľkých mestách funguje efektívna autobusová doprava, vo Wellingtone premávajú aj trolejbusy. V hlavnom meste aj v Aucklande si môžete zakúpiť aj lístky platné na neobmedzený počet jázd počas niekoľkých dní.