Nový Zéland - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Severný ostrov

Návštevníci najčastejšie pricestujú do Aucklandu - najväčšieho mesta s viac ako miliónom obyvateľov. Hoci ide o centrum obchodu a priemyslu, ponúka aj nádherné scenérie: na východe prístav-dvojičky a príťažlivé piesočné pláže, na západe ďalšie pláže a hustý dažďový prales Waitakere. O Aucklande sa právom hovorí ako o „meste plachiet", na jedného obyvateľa tu totiž pripadá viac lodí, než v hociktorom inom meste. V meste nájdete výborné galérie, divadlá, múzeá a univerzitu, ponúka tiež multikultúrne prostredie utvárané vzájomným pôsobením európskej a tichooceánskej kultúry. Odporúčame tiež navštíviť ulice a pláže neďalekého mesta Takapuna.

Northland

Pláže polostrova Northland sa tešia obľube tých, čo si chcú zaplávať i dohneda sa opáliť. Malé plážové osady sú ideálnym miestom pre pokojnú dovolenku. Northland Forest Park, ktorý obsahuje niekoľko z najstarších stromov na svete, je obľúbeným miestom na turistiku. Cape Karikari, lokalita známa napríklad aj z filmu Piano, je rozľahlá drsná pláž s tmavým pieskom lemovaná drsnými skalami. Viaceré prírodné krásy Northlandu môžete zhliadnuť na ceste Twin Coast Discovery, ktorá vedie z Aucklandu pozdĺž pobrežia Northlandu a späť do tohto mesta. Ďalšou výbornou turistickou trasou je Pacific Coast Highway, vedie pozdĺž zálivov, prístavov, gejzírov a pláží polostrova Coromandel (na východ od Aucklandu). Populárnou destináciou je Záliv hojnosti, známy miernou klímou a subtropickou vegetáciou (citrusy, kiwi). Najväčším mestom Eastlandu je Gisborne - centrum jedeného z vinohradníckych regiónov krajiny. V asi štyridsiatich vinárňach mesta môžete zadarmo ochutnávať rozličné druhy vín.

Stred krajiny

Centrum Severného ostrova zaberajú Waikato a Taupo, regióny s jednými z najproduktívnejších poľnohospodárskych fariem na svete. Nachádza sa tu tiež geotermálne mesto Rotorua hojne navštevované turistami a iné miesta s gejzírovou aktivitou. Rotorua je tiež významným centrom maorskej kultúry, kde sa ešte stále udržiavajú tradičné ľudové remeslá - vyrezávanie do dreva a kameňa. Na severnom ostrove môžete nájsť aj štyri aktívne sopky. Najväčšie jazero krajiny, Lake Taupo, je výborným miestom na rybačku.

Západ

Západnému pobrežiu Severného ostrova dominuje rieka Wanganui, najdlhšia rieka krajiny, po ktorej sa dá plaviť loďou. Turisti sa po nej môžu loďkou dostať do srdca Národného parku Wanganui (svetové dedičstvo UNESCO). Mesto Taranaki je známe svojimi parkami a záhradami, ale tiež vzácnymi druhmi jarných kvetov (napr. rododendróny a azalky).

Hlavné mesto Wellington

Hlavné mesto Nového Zélandu Wellington sa nachádza na juhu Severného ostrova. Jeho obyvateľom a návštevníkom sa naskytuje príťažlivý výhľad na neďaleké hory a prístav. Mesto je centrom kultúry, umenia, reštaurácií, módy a nočného života. Každé dva roky sa v meste koná Novozélandský medzinárodný festival umenia, ide o najvýznamnejšiu kultúrnu udalosť krajiny. Múzeum Te Papa ponúka vzdelávanie, zábavu a voľnočasové aktivity. Z Wellingtonu sa tiež môžete vydať na exkurzie po ostrovoch v Cookovom prielive.

Južný ostrov
Na severe Južného ostrova sa rozprestiera región Marlborough Sounds, ktorého rieky a jazerá priťahujú množstvo záujemcov o plávanie, splavovanie a rybačku. Tento kraj je tiež známy svojimi vínami. Slnečné, ale dosť chladné mesto Nelson prekvapí krásnymi záhradami, plážami a bohatým umeleckým životom. Odtiaľto sa tiež môžete dostať do troch národných parkov: Abel Tasman, Nelson Lakes a Kahurangi. Pri pobreží Kaikoura môžete zblízka sledovať vorvaňov.

Christchurch, mesto-záhrada, je najväčším mestom južného ostrova. Toto výrazne anglické mesto leží na rieke Avon, nájdete v ňom ulice s radami stromov a kamenné budovy. Dominantami mesta sú nespočetné parky a neogotická Katedrála. Za pozornosť tiež stojí Old Canterbury University, Canterburské múzeum, Riccarton House, ale tiež rôzne galérie a múzeá.

Viacero ciest vedie z Christchurchu k Južným Alpám. Nádhernej scenérii dominuje Mount Cook (3754 m), známy tiež pod maorským názvom Aoraki. Národný park Mount Cook pozostáva z viac než 20 vrcholov nad 3000 metrov. Nachádza sa tu aj Tasmanský ľadovec. Záujemcovia si tu môžu vyskúšať všetky druhy lyžovania.
Západné pobrežie je jedným z území Nového Zélandu, kde sa ešte zachovala divoká a takmer nedotknutá príroda. Región Te Wahipounamu je súčasťou svetového dedičstva, pozostáva z piatich národných parkov.

Fiordland sa nachádza viac na juh a predstavuje územie neobjavenej divočiny, s množstvom jazier, hôr a čarovných pobreží. V blízkosti jazera Wakapitu leží Queenstown - hlavné mesto dobrodružstva a hlavné lyžiarske centrum krajiny.

Southland je zelená a úrodná provincia, ktorej severné časti sú vynikajúce na kempovanie. Silného škótskeho ducha majú tunajšie mestá Invercargill a Dudedin (keltský názov pre Edinburgh). V Dunedine vás o tom presvedčí destiléria whisky, ale tiež budovy z 19. storočia.

Na neďalekom polostrove Otago môžete nájsť kolónie vzácnych žltookých tučniakov hoiho.

Stewartov ostrov

Tretí najväčší ostrov Nového Zélandu má iba okolo päťsto obyvateľov. Z Južného ostrova, od ktorého ho oddeľuje 37 km široký prieliv, sa sem môžete dostať buď letecky (z Invercargillu) alebo loďou (dvakrát denne z Bluffu do zátoky Halfmoon, cesta trvá hodinu). Ak sa vyberiete na Stewartov ostrov, môže sa stať, že váš návrat bude kvôli búrke oddialený.

Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...