Veľký sokol - Úvod

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut


 



Veľký sokol je najmohutnejšia a najdlhšia roklina v Národnom parku Slovenský raj. Leží na západnom okraji planiny Glac. Oba brehy tiesňavy vytvárajú až 300 m vysoké skalnaté zrázy. Ukončuje ju romantická Róthova roklina. Oddeľuje plošinu Glac od Lipovskej plošiny. 


Stredná časť rokliny Veľký sokol sa nazýva Kamenné vráta. Menšiu, vrchnú časť Veľkého sokola tvorí Róthova roklina. Prvý úplný prechod sa uskutočnil 20.8.1898 skupinou prof. M. Rótha, dr. N. Filarského a M. Karolinyho. O mesiac neskôr tá istá skupina doplnená umeleckým fotografom V. Forbergerom prešla tiesňavou druhýkrát. Fotografie V. Forbergera boli prvými zábermi z tiesňav Slovenského raja. 


Najdivokejšia časť tiesňavy Veľký sokol je pomenovaná po Martinovi Róthovi, známom tatranskom horolezcovi, ktorý bol priekopníkom turistiky v Slovenskom raji a účastníkom prakticky všetkých objavných túr. Na začiatku Róthovej rokliny na skalnej stene je umiestnená jeho pamätná tabuľa. Je súčasťou národnej prírodnej rezervácie Sokol. 


Slovenský raj je ideálnym miestom pre dovolenku. Je atraktívny nielen pre turistov a milovníkov prírody, ale aj pre všetkých, ktorí hľadajú oddych a relax. V národnom parku sa nachádza veľa hotelov, penziónov, alebo je možné si objednať chatu. 

Na okolí doporučujeme navštíviť

Leží v Slovenskom raji v doline Hnilca. Je to najväčšia zaľadnená jaskyňa v SR a patrí medzi najkrajšie a na ľadovú výzdobu najbohatšie jaskyne na svete. Ľadové masy sa vytvárajú prirodzeným ochladzovaním jaskynných priestorov cez zimné obdobie. Presakujúca voda vytvára ľadové stalaktity, stalagmity, ľadopády a podlahový ľad, ktorý má hrúbku do 25 m. Jej prevádzkový okruh je 475 m dlhý .
Téma: Jaskyňa
Bohatá kvapľová výzdoba v niekoľkých poschodiach s výškovým rozdielom 112 m, pagodovité stalagmity, jazierka a nástenné vodopády. Prevádzkový okruh meria 1135 m.
Téma: Jaskyňa
Na severovýchodnom Slovensku, v najsevernejšej časti Šariša, na južnom úbočí predhoria Východných Beskýd ležia na konci krátkeho údolia v nadmorskej výške 325 m kúpele, ktorých sláva sa kedysi šírila v kruhoch niekdajšej uhorskej a poľskej šľachty. Poloha blízko historického stredovekého mesta Bardejov dala kúpeľom ich pomenovanie - Bardejovské Kúpele.
Téma: Kúpele
Východiská: Bardejov