Suchá Belá - Úvod/Mapa

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut


 



Suchá Belá je najromantickejšia a najnavštevovanejšia roklina Národného parku Slovenský raj. Pramene tejto rokliny sa nachádzajú na severnom okraji plošiny Glac. Potok ústi do Bielej Vody pri Podlesku. Tiesňava Suchá Belá sa vyznačuje mimoriadne výraznými geomorfologickými prvkami, je príkladom spätnej erózie s bizarnými vodopádmi, skalnými oknami, prahmi, perejami, obrými miskami. Porasty tu tvorí prevažne smrek, borovica a jedľa. 


História turistického objavovania Suchej Belej sa začína v roku 1900, keď sa skupina pod vedením M. Rótha dostala k Misovým vodopádom. Úplne roklinu sprístupnili v roku 1957. Suchá Belá bola vyhlásená národnou prírodnou rezerváciou v r. 1964, novelizovaná v r. 1976. Názov je odvodený od ponorného toku v jej dolnej časti. 


Roklina je navštevovaná najmä kvôli veľkému počtu rozmanitých skalných útvarov a vodopádov ako napr: Misové vodopády, Roklina, Okienkový vodopád, Korytový vodopád, Bočný vodopád, Kaskády. Roklinou vedie zelený turistický chodník iba v smere proti toku potoka.


Slovenský raj je ideálnym miestom na dovolenku. Je atraktívny nielen pre turistov a milovníkov prírody, ale aj pre všetkých, ktorí hľadajú oddych a relax. V národnom parku sa nachádza veľa hotelov, penziónov alebo je možné objednať si chatu. 

Na okolí doporučujeme navštíviť

Leží v Slovenskom raji v doline Hnilca. Je to najväčšia zaľadnená jaskyňa v SR a patrí medzi najkrajšie a na ľadovú výzdobu najbohatšie jaskyne na svete. Ľadové masy sa vytvárajú prirodzeným ochladzovaním jaskynných priestorov cez zimné obdobie. Presakujúca voda vytvára ľadové stalaktity, stalagmity, ľadopády a podlahový ľad, ktorý má hrúbku do 25 m. Jej prevádzkový okruh je 475 m dlhý .
Téma: Jaskyňa
Bohatá kvapľová výzdoba v niekoľkých poschodiach s výškovým rozdielom 112 m, pagodovité stalagmity, jazierka a nástenné vodopády. Prevádzkový okruh meria 1135 m.
Téma: Jaskyňa
Na severovýchodnom Slovensku, v najsevernejšej časti Šariša, na južnom úbočí predhoria Východných Beskýd ležia na konci krátkeho údolia v nadmorskej výške 325 m kúpele, ktorých sláva sa kedysi šírila v kruhoch niekdajšej uhorskej a poľskej šľachty. Poloha blízko historického stredovekého mesta Bardejov dala kúpeľom ich pomenovanie - Bardejovské Kúpele.
Téma: Kúpele
Východiská: Bardejov