Starý hrad - Úvod/Mapa

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut


 



Zrúcanina Starého hradu pri Strečne sa vypína nad pravým brehom Váhu, priamo nad hlavnou cestou, ktorá spája Žilinu s Martinom a tvorí výraznú dominantu celého Považia. 


Starý hrad existoval už v prvej polovici 13. storočia, no dnešný názov dostal až po vybudovaní neďalekého Strečna. Hrad postavili na ochranu starej cesty vedúcej Považím, neďaleko brodu, kde stará cesta prechádzala z pravého brehu na ľavý. Najstaršou časťou Starého strečnianskeho hradu bola útočná veža, ktorá mohla vzniknúť ešte v 13. storočí. Hrad vtedy patril predkom Balassovcov, neskôr Matúšovi Čákovi. Od roku 1443 patril väčšinou Pongrácovcom, ktorí tu bývali až do 16. storočia, keď si v Krasňanoch postavili pohodlný renesančný kaštieľ a hrad opustili. Ten po ich odchode začal postupne chátrať. 


Dnešného návštevníka Starého hradu môžu prekvapiť pomerne dobre zachované zvyšky pôvodného hradu. Na najvyššom bode stoja steny veže zachované zhruba do výšky druhého poschodia s otvormi po oknách. Zo zrúcaniny je veľmi pekný pohľad na Domašínsky meander Váhu.


Starý hrad leží na červenej turistickej trase, ktorá vedie na hrebeň Krivánskej časti Národného parku Malá Fatra. Ide o turisticky frekventované územie, ktoré ponúka nekonečne veľa prírodných pamiatok a najmä krásnych výhľadov. Tento národný park je ideálny pre všetkých milovníkov prírody, lyžovania, a vďaka živým ľudovým tradíciám sa odporúča aj všetkým milovníkom folklóru. Stačí si len vybrať z bohatej ponuky ubytovania a dovolenka sa môže začať. 

Na okolí doporučujeme navštíviť

Téma: Múzeum
Východiská: Ružomberok
Bohatá kvapľová výzdoba v niekoľkých poschodiach s výškovým rozdielom 112 m, pagodovité stalagmity, jazierka a nástenné vodopády. Prevádzkový okruh meria 1135 m.
Téma: Jaskyňa
Medzi kúpeľné miesta, indikačne zamerané na liečbu chorôb pohybových ústrojov, zaraďujú sa aj malé kúpele so starou tradíciou – Turčianske Teplice. Sú to jediné slovenské kúpele, v ktorých sa liečia aj pacienti s niektorými chorobami obličiek a močových ciest.
Téma: Kúpele
Východiská: Turčianske Teplice
Na severovýchodnom Slovensku, v najsevernejšej časti Šariša, na južnom úbočí predhoria Východných Beskýd ležia na konci krátkeho údolia v nadmorskej výške 325 m kúpele, ktorých sláva sa kedysi šírila v kruhoch niekdajšej uhorskej a poľskej šľachty. Poloha blízko historického stredovekého mesta Bardejov dala kúpeľom ich pomenovanie - Bardejovské Kúpele.
Téma: Kúpele
Východiská: Bardejov