Považský hrad - Úvod/Mapa

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut


 



Na strmej skale nad Váhom, len pár kilometrov od mesta Považská Bystrica, sa nachádzajú zrúcaniny Považského hradu, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou Považia.


Považský hrad bol postavený koncom 13. storočia kráľom Belom IV. ako odpoveď na vpád Tatárov v roku 1242 na Slovensko. Začiatkom 14. storočia ho tak ako väčšinu hradov na Považí vlastnil Matúš Čák. V roku 1458 ho kráľ Matej Korvín daroval Ladislavovi Podmanickému. Keď Ladislavov syn zahynul v bitke pri Moháči, začali vládnuť jeho synovia Ján a Rafael, ktorí sa neslávne preslávili ako lúpežní rytieri. Po Podmanických pripadol hrad v roku 1571 Ondrejovi Balašovi, ktorý bol hlavným kráľovským komorníkom a novohradským županom. Jeho syn Imrich dal pod hradom postaviť kaštieľ a opustil hrad, ktorý v roku 1623 vyhorel. Odvtedy je z Považského hradu len zrúcanina. 


Najstaršou časťou Považského hradu bola veža, ktorá stojí na najvyššom bode brala a gotický palác. Čiastočne sa zachovali múry paláca, veží a opevnenia. Z mohutných okien hradu je krásny výhľad na okolie Považskej Bystrice. Pod ním sú postavené tiež dva kaštiele. 


Považský hrad nie je jedinou zaujímavosťou tohto kraja. Atraktívnosť územia zvyšujú najmä Strážovské vrchy a tiež neďaleké Javorníky. Turistom sa odporúča, aby navštívili Manínsku tiesňavu, Podskalský roháč, Súľovské skaly a neďaleké kúpele Nimnica alebo Rajecké Teplice. Stačí si len vybrať z ponúk ubytovania a dovolenka na Považí sa môže začať. 

Na okolí doporučujeme navštíviť

Trenčianske Teplice patria medzi najstaršie a veľmi vyhľadávané kúpele Slovenska. Moderné metódy komplexnej balneoterapie na báze liečivých prameňov, mineralizovaného sírneho bahna a doplnkovej pohybovej liečby, fyzikálnej terapie, medikamentóznej liečby a dietetiky zaraďujú Trenčianske Teplice medzi významné centrá boja proti reumatickým chorobám.
Téma: Kúpele
Východiská: Trenčianske Teplice
Na severovýchodnom Slovensku, v najsevernejšej časti Šariša, na južnom úbočí predhoria Východných Beskýd ležia na konci krátkeho údolia v nadmorskej výške 325 m kúpele, ktorých sláva sa kedysi šírila v kruhoch niekdajšej uhorskej a poľskej šľachty. Poloha blízko historického stredovekého mesta Bardejov dala kúpeľom ich pomenovanie - Bardejovské Kúpele.
Téma: Kúpele
Východiská: Bardejov
Mohyla je vyvrcholením pamätníkovej tvorby architekta Dušana Jurkoviča, predstavuje jeden zo skutočných vrcholov pamätníkovej monumentálnej tvorby medzivojnového obdobia v stredoeurópskom meradle.
Téma: Pamätník
Kostol v Porube je ukážkou stredovekého komplexu opevnenej vidieckej sakrálnej stavby s cintorínom.
Východiská: Prievidza
Je naša jediná sprístupnená travertínová jaskyňa, neveľká dutina pod Bojnickým hradom. jaskyňa bola známa oddávna. Prístup do nej bol pôvodne cez hradnú studňu. Jazierko a zaujímavá hrachová výzdoba na stenách.
Téma: Jaskyňa
Východiská: Bojnice, Prievidza