• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut

Pag

Pag
Ostrov PAG leží v južnej časti vnútorného pásu kvarnerskej skupiny. Je pretiahnutý na dĺžke 60 km, s plochou 285 km2. Od pevniny ho oddeľuje Velebitský prieliv a najväčšiu časť zaberajú holé skaliská, len miestami sú porasty macchií. Juhozápadné pobrežie je nízke, naproti tomu severovýchodné brehy sú vysoké a strmo spadajú k morskej hladine - najvyšším vrchom je Sveti Vid (348 m n.m.). Na svahoch a v údoliach sa pestuje vinič, olivy, zelenina, ovocie, z mlieka oviec sa vyrába známa špecialita pažský syr (paški sir). Už od staroveku je z Pagu vyvážaná soľ z rozsiahlych soľných jazier (Paške solane), pri ktorých sú mlyny na soľ. Na ostrove sa zachovali niektoré etnografické zvláštnosti - ľudové tance, piesne a paličkovanie čipiek).

Na Pag premáva trajekt z Rabu a tiež z pevniny po trase Prizna - Žigljen na severe ostrova, alebo z mysu Ošljak severne od Zadaru možno použiť most Fortica, od ktorého vedie naprieč celým ostrovom asfaltová cesta, spájajúca hlavné sídla (Pag, Novalja, Lun). Treba však podotknúť, že ostrov Pag nemá veľké prirodzené predpoklady pre výraznejší rozvoj turizmu.

Administratívne stredisko ostrova - MESTEČKO PAG s prístavom, leží na brehu veľkého a dlhého, takmer uzavretého Pažského zálivu (Paški zaljev), tam, kde na juhu prechádza do plytkého soľného jazera. Okrem spracovania ovčieho syra, je mestečko známe výrobou dobrého vína, značky Žutika, tiež paličkovanými a sieťovanými krajkami. Plán urbanistického riešenia Pagu bol na svoju dobu veľmi moderný. Vypracoval ho najvýznamnejší dalmatínsky gotický staviteľ a sochár, Juraj Dalmatinac. Navrhol aj najhlavnejšie budovy - KNIEŽACÍ PALÁC, BISKUPSKÝ PALÁC A MARIÁNSKY KOSTOL, postavené v r. 1443-63. Asi 1 km od Pagu sa nachádzajú pozostatky staršieho ranostredovekého mestečka, 3 km sú zas zvyšky rímskeho mesta PAGUS. Významnejšie rekreačné zariadenia ležia trochu bokom od mesta (Novalja, Lun, Košljun), nepatria však k zvlášť vyhľadávaným letoviskám.

Prístup
Trajekt z pevniny: Prizna – Žigljen (30 min., denne mimo hlav. sezóny od 5,30 do 22,30 hod., v sezóne od 1,00 do 23,30 hod.), alebo použiť cestný ťah smerom od Zadaru: Posedarje (24 km na sv. od mesta) – most Fortica – Pag = 44 km

Ubytovanie
HOTELY (VÝBER)
PAG – Hotel Biser, Ul. A.G. Matoša 8 (tel. 00385-23-611333, fax 611444);

KEMPINGY:
PAG
PAG – KOLAN-ŠIMUNI (TEL. 00385-23-698262, FAX 698208); KEMPY SÚ AJ V STREDISKÁCH LUN, NOVALJA A KOŠLJUN (PRI SOĽNOM JAZERE);Text: RNDr. Jaroslava ZVADOVÁ a CHORVÁTSKE TURISTICKÉ SPOLOČENSTVO (CHTS).

Materiál bol uverejnený v geografickom časopise Glóbus na jeseň 2001.


Autor/zdroj: Časopis Globus
Text bol naposledy zmenený dňa: 27.03.2002