Dubrovník - Info/Letenka/Hotely

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut


Poloha tohto stredoveko pôsobiaceho mesta (50 tisíc obyv.) je fascinujúca. Je situovaný na úpätí strmého skalnatého masívu, z troch strán je obmývaný morom a obkolesený mohutnými hradbami.
Dubrovník patrí medzi najcennejšie pamiatkové komplexy v juhovýchodnej Európe. Už v r. 1970 bol zaradený do celosvetového zoznamu kultúrneho dedičstva organizácie UNESCO.
Mesto Dubrovník má zvláštne miesto v kultúrnom a historickom rozvoji celej Dalmácie. Dubrovník bol dlhé storočia nezávislou a hospodársky prosperujúcou republikou. Systematické osídľovanie dnešného mesta začalo v 7. storočí. Dokázal si zachovať svoju nezávislosť a po stáročia pôsobil, vďaka svojim patríciom, ako samostatný mestský štát – Dubrovnícka republika. V roku 1667 mesto postihlo veľké zemetrasenie. Zničilo sa veľa pamiatok, preto bol Dubrovník obnovený v barokovom slohu. Pre mesto sú charakteristické dlhé vonkajšie schodiská, námestia aj ulice sú z kameňa. Pozoruhodné sú jeho mohutné hradby, ktoré predstavujú jedinečnú ukážku opevňovacej architektúry zo 14. – 16. storočia.


Priemerom 250 slnečných dní v roku patrí Dubrovník k najslnečnejším klímam Európy. Zapríčiňuje to aj masív Srď (412 m) dvíhajúci sa strmo hneď za historickým jadrom mesta. Je možné sa naň dopraviť aj autom, poskytne vám nádherný pohľad na mesto a okolité ostrovy. Tunajšie podnebie sa vyznačuje teplým suchým a dlhým letom s miernymi zimami. Klíma je prímorská, subtropická. V okolí mesta rastie najmä macchia. V súkromných záhradách a parkoch sa týčia pínie, cyprusy, palmy, oleandre a ibišteky.


Dubrovník je aj osvetovým strediskom, sídlom múzeí, galérií, univerzity. Je kolískou kultúry a umenia chorvátskeho národa.
Dnes sa Dubrovník nazýva aj „perlou Jadranu“. Poskytuje vynikajúce podmienky pre atraktívnu dovolenku či príjemný výlet. História dýcha na každom kroku.