Chorvátsko - Praktické info

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut
Peniaze
- úradnou menou Chorvátska je kuna (1 kuna = 100 líp),

- devízy sa vymieňajú v bankách, zmenárňach, na poštách a vo väčšine turistických kancelárií, hotelov a kempingov, a eurošeky iba v bankách,


- banky sú otvorené od 7 do 19 hod., v sobotu do 13 hod., banky s pohotovostnou službou vo väčších mestách pracujú aj v nedeľu.

Kreditné karty
- hotely prijímajú všetky hlavné kreditné karty (Eurocard/Mastercard, American Express, Diners club, Visa a Sport Card International) a Eurošeky,

- vo väčšine reštaurácií a obchodov prijímajú kreditné karty Eurocard/Mastercard, American Express a Diners a v niektorých aj Visu,


- v bankomatoch Záhrebskej banky si možno vybrať hotovosť pomocou karty Eurocard/Mastercard a v bankomatoch Splitskej banky pomocou kreditnej karty Visa, pobočky Záhrebskej banky sa nachádzajú vo všetkých väčších mestách Chorvátska, a Splitské banky v Záhrebe a Dalmácii.

Pošta a telekomunikácie
- pošty majú pracovnú dobu od 7 do 19 hod., v sobotu do 13. hodiny, pošty s pohotovostnou službou vo väčších mestách a pošty v turistických miestach v lete pracujú do 22. hodiny a aj v nedeľu.

- poštové známky sa predávajú na poštách a v stánkoch na predaj tlače a tabaku


- zo všetkých telefónnych hovorní možno volať priamo do zahraničia, fungujú výhradne na telefónne karty, ktoré sa predávajú na poštách.

Orientačné ceny potravín 2001/2
Chlieb od 5 kn/kg mlieko od 4 kn/l maslo od 10 kn jogurt od 1,9 - 2,3 kn cukor od 8 kn/kg jablká od 10 kn/kg ryby cca 35kn/kg minerálk 4,5 kn/l víno 15 - 30 kn/l pivo (plech.) 5,5 kn pizza v reštaurácii 30 - 40 kn presso 5 - 7 kn Ceny sa rôznia nielen podľa toho, či nakupujete v obchodoch priamo v letoviskách alebo na trhoch, kde sú samozrejme lacnejšie. Rovnako platí, že ceny sú nižšie, čím ste južnejšie a aj podľa výšky sezóny. Čo sa týka zeleniny a ovocia, najlacnejšie býva ku koncu augusta.

(Uvádzané ceny boli prevzaté z článku uverejnenom na serveri cestovanie.sme.sk)

Praktické telefónne čísla
Smerové číslo Chorvátsk 385
Telefonovanie z Chorvátska do zahraničia 00 + smerové číslo krajiny
Polícia: 92
Požiarnici: 93
Rýchla lekárska pomoc: 94
Pomoc na cestách: 987
Predpoveď počasia a situácia na cestách: 9866 a 01/460 800
Chorvátsky autoklub (HAK): 01/45-54-433
Informácie o miestnych telefónnych číslach: 988
Informácie o medzimestských telefónnych číslach: 989
Informácie o medzinárodných telefónnych číslach: 902
Informácie pre turistov v Chorvátsku: 0800 200 200
Rôzne informáci 981
Internet: http://ww.htz.hr
Hrvatska turistička zajednica
(Chorvátske turistické spoločenstvo),
10000 Zagreb, IIica 1a
Tel.: 01/45-56-455
Fax: 01/428 674

Pracovná doba obchodov a verejných služieb
- obchody sú otvorené od 8. do 20. hodiny celý deň a v sobotu od 8. do 14. alebo 15. hodiny, menší počet pracuje na dve smeny od 8. do 12. hod a od 16. do 20. hod, mnohé obchody sú otvorené do 22. hod aj v nedeľu, najmä v lete, a menšia časť vo väčších mestách aj od 0 – 24 hod.

- verejné služby a podniky majú pracovnú dobu od 8. do 16. hodiny od pondelka až do piatku.

Zdravotnícke služby
- nemocnice sú vo všetkých väčších mestách a ambulancie vo všetkých miestnych strediskách
-
- lekárne majú pracovnú dobu od 8. do 19. hodiny, v sobotu do 14. hodiny, vo väčších mestách sú lekárne s pohotovostnou službou otvorené od 0 – 24 hod.

Elektrický prúd
- 220 V, 50 Hz

Voda
- z vodovodu je pitná vo všetkých častiach Chorvátska

Informácie v cudzích jazykoch
- Chorvátsky rozhlas 1. program – správy v angličtine o 8.05, 10.05, 14.05, 20.05, 0.05

- Chorvátsky rozhlas 2. program – oznámenia o situácii v dopravnej premávke v angličtine a nemčine počas letných mesiacov.

Sviatky
1. január – Nový rok, 6. január – Traja králi, Veľkonočné sviatky, 1. máj – Sviatok práce, 30. máj – Deň štátnosti, 22. jún – Deň boja proti fašizmu, 5. august – Deň vlasteneckej vďaky, 15. august – Nanebovzatie Panny Márie, 1. november – Sviatok všetkých svätých, 25. a 26. december – vianočné sviatky.

Najzaujímavejšie podujatia
DUBROVNÍK – Dubrovnícky letný festival – divadelné a hudobné vystúpenia (júl – august)

DAKOVO – Dakovské výšivky – prehliadka folklórneho dedičstva Slavónie (júl)

GROŽNJAN v strednej Istrii – Grožnjanské hudobné večery (jún)

DURDEVAC – Picokijada – prehliadka folklóru (jún)

KRK – Hudobné podujatia Krku – koncerty klasických hudobníkov (júl – august)

OSOR na Crese – Osorské hudobné večery (júl – august)

SINJ – Sinjska alka – rytierska súťaž na koňoch (august)

SPLIT – Splitské leto – divadelné a hudobné vystúpenia (júl – august)

ŠIBENIK – Medzinárodný detský festival (jún – júl)

VARAŽDIN – Varaždínske barokové večery (september – október)

VINKOVCI – Vinkovacké jesene – prehliadka folklóru Slavónie (september)

ZÁHREB – Eurokaz – medzinárodný festival avantgardných divadiel (jún – júl), Medzinárodný prehliadka folklóru (júl), Bienále modernej hudby (apríl), PIF – medzinárodný bábkársky festival (august – september), Svetový festival animovaných filmov (jún)

CRIKVENICA, DUBROVNÍK, LASTOVO, NOVI VINODOLSKI, OPATIJA, RIJEKA, SAMOBOR, SENJ – karneval (január – február, a Novi Vinodolski a Senj aj august)


Aktivity
Nudizmus
Jestvuje viacero špecializovaných nudistických kempingov s dlhou tradíciou. Popri plážach, vedľa väčšiny hotelov a kempingov, sa bežne nachádzajú aj pláže pre nudistov.

Liečebná turistika
jestvuje viacero zriadených liečební na základe liečivých minerálnych a termálnych prameňov. V okolí Záhrebu sa nachádzajú Tuheljské kúpele, Krapinské kúpele, Stubické kúpele, Varaždínske kúpele, Ivanič Grad (Naftalan) a Topusko, v Slavónii Daruvar, Lipik a Bizovac a v prímorí Vela Luka a Split. Thalassotherapia je v Opatii, Crikvenici, Velom Lošinje, Hvare a Makarskej.

Zimná turistika
tri významnejšie lyžiarske strediská s viacerými lanovkami a upravenými lyžiarskymi svahmi sú Medvednica pri Záhrebe, Platak pri Rijeke a Bjelolasica pri Oguline.

Lovecká turistika
Chorvátsko má dlhú tradíciu loveckej turistiky a väčšie množstvo zriadených lovísk. V strednej časti Chorvátska a Slavónie možno loviť jelene, srny, diviaky, kuny, líšky, zajace, bažanty, divé husy a divé kačice, v Gorskom kotari a v Like je možnosť lovu na medvede a v Dalmácii na kamzíky a muflóny.

Športy
Okrem väčšiny hotelov a kempingov na Jadrane jestvuje množstvo športových terénov na tenis, basketbal, volejbal na piesku atď. Obzvlášť je populárny tenis – Umag v Istrii a Split majú ATP turnaje a bol Brači a Makarska WTA turnaje.

Vodné športy
vo väčších turistických strediskách si možno vypožičať člny, rybársku a potápačskú výstroj a zriadené sú aj mnohé potápačské školy a školy windsurfingu. Na riekach Dobra a Cetina sa organizuje rafting. Plavba na kajakoch a kanoe divokými vodami sa organizuje na Kupe, Korane, Mrežnici, Cetine a Une.

Horolezectvo
upravené horolezecké trasy, horolezecké chaty a útulky sú na všetkých väčších pohoriach a najmä v Gorskom kotari, na Velebite, Učke, Mosore, Biokove, Medvednici, Žumberackej hore, Ivančici a Papuku.

Štadióny
pre olympijské športy a veľké športové haly sú v Záhrebe a Splite, v ktorých boli organizované Svetové študentské hry (Univerziáda) a Mediteránne hry. Väčšie štadióny a športové haly sú i v iných väčších mestách.

Nočný život
väčšina hotelov vyššej kategórie má kasína a nočné kluby, najmä Záhreb, Opatija, Umag, Poreč, Rovinj, Pula a Dubrovník. Všetky väčšie mestá a významnejšie turistické miesta na Jadrane majú disco - kluby, kým v lete sa pravidelne organizujú tanečné večery pod holým nebom a rôzne zábavné podujatia.

Spracované podľa informácií Chorvátskej turistickej agentúry

Nákupy
Tradičné ručné práce ako štrikované výrobky, výrobky z dreva a hliny, krištáľ,

výrobky z kože a porcelán. Turisti zo zahraničia dostanú späť daň z obratu, v priebehu jedného roka, od nákupu tovaru (nad 50 DM). Otváracie hodiny v obchodoch: Po-Pia 08.00-19.00 Hod, So 08.00-14.00 Hod.

Jedlá a nápoje
Okrem štandardnej európskej kuchyne sú veľmi populárne špeciality pečené na rošte, dalmatínsky "pršut" (údená a sušená šunka), slané sardinky, ovčí syr, "kulen", pikantné slavónske klobásky atd''. Vo vnútrozemskej oblasti Chorvátska najznámejšou gastronomskou špecialitou je morka s ''mlincami'' (špeciálny druh cestoviny, podobné ako lokše). V prímorskej oblasti sa samozrejme ponúkajú rybie špeciality, z ktorých sú najznámejšie dalmatínske ''brodeto'' (rôzne druhy varených rýb ochutené špeciálnymi druhmi korenín) a ''pašticáda'' (špeciálne pripravená mladá hovädzina varená vo zvláštnych koreninách).

Chorvátsko je známe vyberanými vínami, výsledkom dlhoročnej tradície vinárstva v končinách. Na pobreží sú známe červené vína teran, merlot, kabernet, opolo, plavac, dingač, postup a z bielych sú najznámejšie malvázia, pošip, pinot, kujudžuša, muškát. V kontinentálnej časti Chorvátska sú známe: rizling, graševina, burgundské, tramín. Z liehovín odporúčame: slivovicu, bylinkovú pálenku "travaricu" a vínovicu "lozovaču". K dezertným alkoholickým nápojom patrí prošek a maraschino.

Turistické úrady
MINISTARSTVO TURIZMA REPUBLIKE HRVATSKE, Ul. grada Vukovara 78, HR-10000 ZAGREB, Hrvatska
tel.: 00385-1-6106 303, fax: 6109 303, e-mail: uprava.rt@mint.hr, www.mint.hr

HRVATSKA TURISTIČKA ZAJEDNICA, Ilica 1 a (nová adresa: Iblerov trg 10), HR-10000 ZAGREB – tel.: 4556 455, fax: 428 674, 4816 757, e-mail: htz@htz.hr,
www.htz.hr – pre celé územie Chorvátska

CHORVÁTSKE TURISTICKÉ ZDRUŽENIE, Trenčianska 5, 821 09 BRATISLAVA – tel.: 02/5541 5415, 5556 2054, fax: 5542 2619,
e-mail: infohtz@kerling.sk – zastúpenie na Slovensku

CHORVATSKÉ TURISTICKÉ SDRUŽENÍ, Na Příkopě 8, 111 83 PRAHA 1, Česká republika – tel.: 00420-2-2419 8710,
fax: 2419 8709 – zastúpenie v Českej republike

TURISTIČKA ZAJEDNICA PRIMORSKO-GORANSKE ŽUPANIJE, Nikole Tesle 2, Kulturni dom „Zora“, HR-51410 OPATIJA
tel.: 00385-51-272988, 272665, fax: 272909, e-mail: tzzpg-opatija@ri.tel.hr, www.kvarner.hr

TURISTIČKA ZAJEDNICA OTOKA KRKA, Trg Sv. Kvirina 1, HR-51500 KRK – tel.: 051-221359, fax: 222336,
e-mail: tz-otoka-krka@ri.tel.hr – pre ostrov Krk

TURISTIČKA ZAJEDNICA GRADA KRKA, Vela placa 1/1, HR-51500 KRK – tel.: 221583, tel./fax: 221414 – pre mesto Krk

TURISTIČKA ZAJEDNICA GRADA CRESA, Cons 11, HR-51557 CRES – tel.: 571133, 674127, tel./fax: 571535,
e-mail: tzgcresa@ri.tel.hr

TURISTIČKA ZAJEDNICA GRADA MALOG LOŠINJA, Riva lošinjskih kapetana 29, HR-51550 MALI LOŠINJ – tel./fax: 231547,
231884, e-mail: tzg-mali-losinj@ri.tel.hr

TURISTIČKA ZAJEDNICA GRADA RABA, Donja ulica 2, HR-51280 RAB – tel.: 771111, tel./fax: 724064, fax: 725057, 771110

TURISTIČKA ZAJEDNICA GRADA PAGA, PAG – tel.: 00385-23-611286

Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...