Ostrva - Úvod/Mapa

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut


 Ostrva (1959 m. n. m.) je rozložitý vrchol, ktorý sa nachádza na konci bočného juhozápadného hrebeňa Končistej, v Mengusovskej doline, nad Popradským plesom. Ostrva je od Tupej oddelená sedlom, ktorým vedie aj červeno značený chodník Tatranskej magistrály.


Ostrva je vyhliadkový bod, z ktorého je krásny výhľad do Mengusovskej doliny a Zlomísk. Pod západnou stenou sa nachádza Symbolický cintorín v lokalite menom Limbovec. V tejto stene sa už tradične konajú ukážky záchrany ľudí v horách pri príležitosti Dňa Tatranskej horskej služby. Stráne Ostrvy však oddávna poznali aj pytliaci a poľovníci. 


Turisti Ostrvu navštevujú od roku 1875. Prvý chodník z Vyšných Hágov postavil roku 1886 Uhorský karpatský spolok. Terajší úsek magistrály bol vybudovaný v rokoch 1930 až 1931. Turisti sa môžu ubytovať v Chate pri Popradskom plese, tí, ktorí hľadajú luxusné hotely, môžu navštíviť kúpeľnú osadu Štrbské Pleso.

Na okolí doporučujeme navštíviť

Je spojená s jaskyňou Mieru, má niekoľko poschodí, z ktorých najnižšie je zaľadnené. Odporúča sa jej návšteva v máji – júni, kedy je ľadová výzdoba krajšia. Jaskyňa je veľmi stará. Prevádzkový okruh je 680 m dlhý.
Téma: Jaskyňa
Bohatá kvapľová výzdoba v niekoľkých poschodiach s výškovým rozdielom 112 m, pagodovité stalagmity, jazierka a nástenné vodopády. Prevádzkový okruh meria 1135 m.
Téma: Jaskyňa
Na severovýchodnom Slovensku, v najsevernejšej časti Šariša, na južnom úbočí predhoria Východných Beskýd ležia na konci krátkeho údolia v nadmorskej výške 325 m kúpele, ktorých sláva sa kedysi šírila v kruhoch niekdajšej uhorskej a poľskej šľachty. Poloha blízko historického stredovekého mesta Bardejov dala kúpeľom ich pomenovanie - Bardejovské Kúpele.
Téma: Kúpele
Východiská: Bardejov
Klimatické kúpele Štrbské Pleso pre svoj význam a úspechy v liečbe pacientov s nešpecifickými chronickými chorobami dýchacích ciest osobitné postavenia medzi slovenskými ako aj európskymi klimatickými liečebnými miestami. Sú to najvyššie položené klimatické kúpele na Slovensku.
Téma: Kúpele