Ochtinská aragonitová jaskyňa - Úvod/Mapa

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut


 



Ochtinská aragonitová jaskyňa sa nachádza na juhovýchode Slovenska, v Revúckej vrchovine, v masíve Hrádku medzi Jelšavou a Štítnikom. Je unikátnym prírodným úkazom nielen na Slovensku, ale aj v Európe, a je jednou z troch sprístupnených aragonitových jaskýň na svete (ďalšie dve sú v Mexiku a v Argentíne).


Ochtinská aragonitová jaskyňa, ktorá predstavuje klenot zriedkavej vedeckej a estetickej hodnoty, bola objavená až v roku 1954 pri razení štôlne a jej sprístupňovanie trvalo šesť rokov. Je vytvorená v prvohorných kryštalických vápencov v nekrasových horninách. Jej vnútro je z minerálu aragonitu a jej výzdobu netvoria klasické stalagmity a stalaktity, ale akési trsy, vetvičky a kríčky mliečne bielych aragonitových výtvorov. Bohatá aragonitová výplň vznikla za špecifických hydrochemických a klimatických pomerov v uzavretých podzemných priestoroch. Za najkrajší priestor Ochtinskej aragonitovej jaskyne sa pokladá Sieň Mliečnej dráhy, v ktorej sú charakteristické oválne tvary. Pre verejnosť je od roku 1972 sprístupnených 230 m.


Ochtinská aragonitová jaskyňa je národnou prírodnou pamiatkou a je zapísaná v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Ročne ju navštívi okolo dvadsaťtisíc turistov, ktorí nájdu v tejto atraktívnej chránenej oblasti aj bohaté ubytovacie kapacity v podobe hotelov, penziónov, chát, ale aj služby, ktoré slúžia pre relax a odpočinok. Okolie je totiž ideálne pre rodinné dovolenky.

Na okolí doporučujeme navštíviť

Leží v Slovenskom raji v doline Hnilca. Je to najväčšia zaľadnená jaskyňa v SR a patrí medzi najkrajšie a na ľadovú výzdobu najbohatšie jaskyne na svete. Ľadové masy sa vytvárajú prirodzeným ochladzovaním jaskynných priestorov cez zimné obdobie. Presakujúca voda vytvára ľadové stalaktity, stalagmity, ľadopády a podlahový ľad, ktorý má hrúbku do 25 m. Jej prevádzkový okruh je 475 m dlhý .
Téma: Jaskyňa
Nachádza sa v Slovenskom krase na juhozápadnom úpätí Silickej planiny, kam celý jaskynný systém prechádza a meria spolu 22 km, z čoho 5,1 km patrí Domici. Mohutná kvapľová výzdoba, charakteristické sú tzv. bubny, štíty a jazierka.
Téma: Jaskyňa
Nachádza sa na okraji Jasovskej planiny vo východnej časti Slovenského krasu. Vznikla eróziou Bodvy. Jaskyňa vyniká bohatstvom rozmanitých kvapľov, charakteristické sú vrkočovité stalaktity, palicovité stalagmity, mohutné nástenné vodopády a mohutné pagody rôzneho tvaru a sfarbenia. Prevádzkový okruh je dlhý 655 m.
Téma: Jaskyňa
Je najväčšou a najkrajšou aragonitovou jaskyňou v SR. Jaskyňa je vytvorená v bielych a modrých kryštalických vápencoch. Pozostáva z chodieb a siení po tektonických poruchách, zväčšených koróziou presakujúcich vôd. Výzdobu tvoria väčšinou biele trsy a kríčky aragonitu, ktorých biela farba ostro kontrastuje s modrými vápencami. Prevádzkový okruh meria 300 m.
Téma: Jaskyňa
Východiská: Revúca, Rožňava