Litva - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Vilnius
hlavné mesto Litvy, bol založený v roku 1323. Z troch strán je obklopený lesmi v nádhernom údolí vyformovanom riekami Neris a Vilnia. Starobylé centrum mesta leží južne od ľavého brehu rieky.
Na rozdiel od Tallinu a Rigy (hlavných miest ostatných dvoch baltských republík) nemá Vilnius germánsky pôvod. Aj tu je však možné nájsť veľké historické jadro, ktoré bolo reštaurované. V mestskej architektúre sa miešajú rôzne štýly, najvýraznejší je barok.

Srdcom mesta je nádherné a priestorné námestie GEDIMINAS, ktorého hlavnou črtou je katedrála v klasickom štýle. Zaujímavé sú i neďaleké kostoly, napríklad Kostol svätej Anny a Kostol Petra a Pavla (obidva v gotickom štýle). V druhom menovanom leží v hrobke telo Svätého Casimierasa, jedného z najvýznamnejších litovských vojvodov. Na prehliadke mesta by ste určite nemali zabudnúť obzrieť si VILNIUSKÁ UNIVERZITA založená v roku 1579, uprostred zlatého obdobia mesta. Táto univerzita je najstaršia v celej strednej Európe, postavená v pozoruhodnom renesančnom štýle. Ak si chcete užiť pohľad na celé mesto, odporúčame vystúpiť na hrad GEDIMINAS, ktorý leží na vrchu kopca uprostred mesta, a je to symbol tohoto litovského mesta.

Trakai
Asi 25 kilometrov od Vilniusu leží TRAKAI, ktoré bolo hlavným mesto Litvy pred Vilniusom. Leží na brehu jazera GELVE (možnosť zvisť sa na loďke). V meste je hrad zo 14. storočia. Ďalej na západ ležia kúpele BIRSTONAS, často vyhľadávané pre ozdravovacie účinky tamojších minerálnych vôd.

Kaunas
Takisto na západ od Vilniusu leží priemyselné a kultúrne centrum KAUNAS, druhé najväčšie mesto Litvy. Je známe ako mesto múzeí, môže sa popýšiť medziiným napríklad múzeom "diablových sôch" a pamätným múzeom venovaným tým, ktorí trpeli počas okupácie fašistami. Najznámejšie múzeum je to, kde sú vystavené diela slávneho litovského maliara Ciurlionisovi. V meste sú aj tri známe divadlá, najstaršie je z 11. storočia. Takisto sa neodporúča obísť radnicu s jej atrakciami.

Ďalšie zaujímavé miesta
Ďalšie zaujímavé miesta sú napríklad kúpeľné mesto DRUSKININKAI (135 km od Vilniusu) a malé mestečko RUMSISKES (80 km od Vilniusu a 20 km od Kaunasu), kde môžete nájsť múzeum pod šírim nebom s drevenými zmenšeninami rôznych typov domov z celej Litvy. Veľmi
populárne sú prímorské oblasti vrátane Palangy a Kursiu Nerija (s obydliami Nida a Juodkrante), ktoré sú známe a často vyhľadávané kvôli čistým bielym pieskovým plážam, prírodnými pieskovými dunami a borovicovými lesmi.
NIDA je posledná dedina na tejto časti pobrežia obklopené nekončiacimi širokými plážami s bielym čistým pieskom. Takisto tu môžete navštíviť dom z roku 1874 a v ňom múzeum Thomasa Manna - tento nemecký spisovateľ tu býval v rokoch 1930-32.
V Palange je známe Amber museum (jantárové múzeum) a zaujímavá botanická záhrada.
Viac na juh leží mesto KLAIPEDA, veľmi dôležitý litovský prístav.
Dve najdôležitejšie mestá na severu sú Siauliai (dôležité priemyselné mesto so známou HOROU KRÍŽOU, asi 10 km (6 míľ) od Vilniusu). Druhé je PANEVEZYS, kde sa nachádza známe divadlo Drama.

Litva je prevažne rovinatý štát, približne štvrtinu krajiny pokrývajú lesy. V Litve je päť národných parkov a množstvo chránených území. Turistické chodníky nájdete na celom území Litvy. Jedným z najkrajších a najnavštevovanejších miest je Národný park Curonian Spit na polostrove oddeľujúcom Kurskú zátoku od Baltského mora, kde môžu návštevníci vidieť krásne pieskové duny a borovicové lesy. Nachádza sa tu aj ojedinelá flóra a fauna.

Historický národný park Trakai, jediný svojho druhu v Európe, spája krásnu krajinu s významnými historickými a archeologickými pamiatkami. Centrom je mesto Trakai, ležiace na úzkom polostrove najväčšieho z okolitých 61 jazier, na jazere Galva. Jazero, ktoré sa využíva na rekreáciu a vodné športy, má 21 ostrovov a ostrovčekov, z ktorých každý má svoje meno, históriu a niekedy i povesť. Práve na jednom z nich leží jedinečná pamiatka - vodný hrad Trakai, niekdajšie sídlo litovských kniežat, miesto, kde sa formovala litovská štátnosť. Hrad bol postavený v 14. storočí, zničený vo vojnách v 17. storočí. V ďalšom období stratil svoj význam rovnako ako mesto, ktoré zatienil rozkvitajúci Vilnius. V súčasnosti je však veľkoryso obnovený a vďaka malebnej polohe, nádhernej gotickej architektúre a slávnej histórii, je jedným z najnavštevovanejších objektov v krajine.

Najstarším národným parkom v Live je Aukštaitija, severne od hlavného mesta. V mierne zvlnenej krajine sa nachádza 126 veľkých a malých jazier, i niekoľko osád, z ktorých niektoré sú etnografické pamiatky. Centrom národného parku je obec Palúše, kde je informačné stredisko a významná pamiatka - drevený kostol z 18. storočia. V osade Ginužiai si možno pozrieť drevený vodný mlyn s expozíciou histórie mlynárstva, v osade Stripeikiai si zasa môžete prezrieť včelársky skanzem. Už pred vchodom upútajú drevené sochy, alebo presnejšie, príbehy zo života stvárnené v dreve. V skanzene možno obdivovať rozmanité úle a expozíciu, ktorá oboznamuje návštevníkov s 300- ročnou tradíciou včelárstva v krajine.

Ďalšou zaujímavosťou je Hora krížov nedaleko mesta Šiauliai - je to jedno z najvýznamnejších miest v Litve, symbol boja litovského ľudu proti minulým režimom. Prvé kríže tu boli postavené ešte v 19. storočí na pamiatku obetí protiruského povstania. Prichádzajúci pútnici prinášali ďalšie kríže, čím sa miesto stále rozširovalo. Za sovietskej éry sa vláda snažila kríže zničiť, Litovci ich však neustále obnovovali. Začiatkom 20. storočia tu stálo asi 100 krížov a dnes ich tu je už viac ako 10-tisíc, nechýba ani mohutná socha Krista ako dar pápeža Jána Pavla II.

Vhodné podmienky pre vodné športy sú skoro na všetkých litovských jazerách a riekach, vybavenie sa dá požičať na mieste. Rybárstvo je veľmi obľúbené, je však POTREBNÝ rybársky lístok. Ten vydáva Department of Fish Resources, Juozapaviciaus 9, Vilnius (tel: (2) 723 786). Zimné športy zahŕňajú zimné rybárčenie, beh na lyžiach a korčuľovanie.
Litva má rozsiahle športové kapacity, napr. 15000-miestny štadión Zalgiris vo Vilniuse a tiež dobré podmienky pre plávanie, futbal, hádzanú, basketbal (asi najobľúbenejší šport), tenis a hokej.

Člnkovanie a windsurfing sú populárne na jazerách v blízkosti Trakai, v Kursiu marios (záliv v Baltskom mori) a v Kauno marios pri Kaunase.
(S použitím úryvku z časopisu Cestovateľ)

Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...

Litva – známa, neznáma krajina - Litovská republika je svojou ro...