Vilnius - Info/Letenka/Hotely

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut


Z troch baltických metropol je najmenej známy Vilnius, je v ich tieni. V r. 2004, po vstupe Litovska do NATO a EÚ, sa metropola otvorila prílevu kapitálu a turistike.

Vilnius (po litovsky Vilnius, po poľsky Wilno, po bielorusky Вільня, po rusky Вильнюс - Viľňus), v rokoch 1945 - 1991 známy pod ruským menom Viľňus, je hlavné mesto Litvy.

Litovská metropola leží v juhovýchodnej Litve (54°41" severnej šírky a 25°17" východnej dĺžky) na sútoku riek Vilija a Neris. Aj keď dnes leží blízko litovských hraníc, kedysi bol Vilnius nielen kultúrnym, ale aj geografickým centrom Litovského veľkovojvodstva a tiež významným mestom v rámci poľsko-litovskej únie.

Turisti si cenia najmä historické centrum, ktoré sa nachádza v pomerne zachovalom, barokovom Starom meste. Je lemované riekami Vilnia a Neris. Vyskytuje sa v ňom mnoho vysokých veží,  to   koľko ich je, návštevník zistí, ak sa vyšplhá k mestskému hradu odkiaľ je krásny výhľad na Vilnius. 

V roku 2001 mal Vilnius 542 tisíc obyvateľov. 57,8 % tvorili Litovci, 18,7 % Poliaci, 14 % Rusi, 4 % Bielorusi, 0,5 % Židia a 5 % ostatné národnosti. Rozloha mesta je 392 km². 3,6 km² z tejto plochy zaberá Staré mesto, historické centrum Vilniusu, zapísané v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Pri severnom brehu rieky Neris sa formuje nová podoba Vilniusu, ktorá je príkladom modernej architektúry 21-ého storočia. Vznikajú tu mrakodrapy a biznis centrá postavené zo skla a betónu.

Ekonomika Litvy prekonala štrukturálne a fiškálne problémy a v súčasnosti sa radí medzi najrýchlejšie sa rozvíjajúce svetové ekonomiky. Značná populácia študentov sa prechádza po starých uličkách, ktorá taktiež prispieva k energii a ruchu tejto metropoly. 

Podnebie Vilniusu je prechodové medzi kontinentálnym a prímorským. Priemerná ročná teplota je + 6,1 °C, januárová priemerná teplota je - 4,9 °C a júlová + 17,0 °C. Priemerné ročné zrážky dosahujú 661 mm. Vo Vilniuse bývajú extrémne horúce letá, keď teplota presahuje 30 °C.