Jahňací štít - Úvod

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut


 



Jahňací štít je najvýchodnejší štít Vysokých Tatier. V minulosti mal viacero pomenovaní ako napr. Štít Bieleho plesa, Lastovica či Biely štít. Z jeho vrcholu vybiehajú štyri hrebene: juhozápadný cez Kolový priechod (2118 m. n. m.) smerom ku Kolovému sedlu (2089 m n. m.), odtiaľ vedie turistický značkovaný chodník (žltá značka), severovýchodný sa tiahne cez Jahňací hrb (1924 m n. m.) do Kopského sedla a juhovýchodný (Kozí hrebeň) oddeľuje Červenú dolinu od Doliny Bielych plies, jeho dominantou je Kozí štít. 


Prvý známy výstup na Jahňací štít uskutočnil anglický cestovateľ Robert Townson so sprievodcom Hansom Grossom v roku 1793 pri svojej návšteve Uhorska. Pred ním však na štít pravdepodobne vyšli pastieri a pytliaci z okolia a tiež baníci ťažiaci v 18. storočí v okolí štítu meď.


Z Jahňacieho štítu je výhľad na Belianske Tatry, Lomnický štít, okolité doliny a  Pieniny. Výhľad patrí medzi najkrajšie vo Vysokých Tatrách. Jahňací štít je prístupný po žltom značkovanom chodníku od Chaty pri Zelenom plese cez Červenú dolinu. V Chate pri Zelenom plese je možné sa ubytovať, no odporúča sa nocľah zarezervovať skôr, keďže chata je väčšinou počas sezóny plná dovolenkárov.


Po túre k Jahňaciemu štítu je dobré zregenerovať svoje telo. Vďaka atraktívnemu prostrediu Vysokých Tatier si po výstupe môžete dopriať oddych v jednom z mnohých hotelov, penziónov, či kúpeľných domov, ktoré Vám Vysoké Tatry ponúkajú. Vysoké Tatry majú bohatú ubytovaciu kapacitu a sú ideálnym miestom pre dovolenku ako počas zimných, tak aj letných mesiacov.

Na okolí doporučujeme navštíviť

Je spojená s jaskyňou Mieru, má niekoľko poschodí, z ktorých najnižšie je zaľadnené. Odporúča sa jej návšteva v máji – júni, kedy je ľadová výzdoba krajšia. Jaskyňa je veľmi stará. Prevádzkový okruh je 680 m dlhý.
Téma: Jaskyňa
Bohatá kvapľová výzdoba v niekoľkých poschodiach s výškovým rozdielom 112 m, pagodovité stalagmity, jazierka a nástenné vodopády. Prevádzkový okruh meria 1135 m.
Téma: Jaskyňa
Na severovýchodnom Slovensku, v najsevernejšej časti Šariša, na južnom úbočí predhoria Východných Beskýd ležia na konci krátkeho údolia v nadmorskej výške 325 m kúpele, ktorých sláva sa kedysi šírila v kruhoch niekdajšej uhorskej a poľskej šľachty. Poloha blízko historického stredovekého mesta Bardejov dala kúpeľom ich pomenovanie - Bardejovské Kúpele.
Téma: Kúpele
Východiská: Bardejov
Klimatické kúpele Štrbské Pleso pre svoj význam a úspechy v liečbe pacientov s nešpecifickými chronickými chorobami dýchacích ciest osobitné postavenia medzi slovenskými ako aj európskymi klimatickými liečebnými miestami. Sú to najvyššie položené klimatické kúpele na Slovensku.
Téma: Kúpele