Hrad Beckov - Úvod/Mapa

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut


 



Hrad Beckov je rekonštruovaná zrúcanina, vypínajúca sa na strmom, až 70 metrov vysokom brale nad obcou Beckov, pri Novom Meste nad Váhom. Beckovský hrad spomína už Anonymova kronika z 12.storočia. Avšak staršie osídlenie hradu potvrdil aj archeologický výskum, podľa ktorého hradné bralo pochádza z prelomu letopočtu.


Tento vápencový útes, rozprestierajúci sa nad brodom Váhu, na pomedzí Trenčianskej a Nitrianskej župy, mal značný strategický význam. A preto tu v 13. storočí postavili kamenný hrad. Skladal sa zo štvorbokej veže s ochranným múrom, ku ktorej pripojili hradný dvojposchodový palác. 


Zásadná prestavba Beckovského hradu sa uskutočnila na prelome 14. a 15. storočia, keď hrad patril Stiborovcom. Požiar, ktorý vypukol na hrade roku 1727, zničil väčšinu budov a od tej doby je opustený. V súčasnosti je areál hradu Beckov prístupný verejnosti. Po rekonštrukcii, ktorá zachránila niektoré budovy horného hradu, má hrad aký taký zachovalý ráz. O jeho histórii je možné dozvedieť sa viac v Múzeu Beckov.


Beckov je ideálny pre dovolenku. Len pár kilometrov od dedinky sa nachádza rekreačná oblasť Zelená voda, v ktorej sa nachádza aj niekoľko penziónov, chatová oblasť, ale aj populárny autokemping.  Z Beckova sa dá vyraziť do Považského Inovca, susedná dedinka zase ponúka dobré podmienky pre lyžovanie.  Stačí si teda len vybrať z ponúk ubytovania a vaša dovolenka sa môže začať.

V regióne sa oplatí vidieť

Na okolí doporučujeme navštíviť

Trenčianske Teplice patria medzi najstaršie a veľmi vyhľadávané kúpele Slovenska. Moderné metódy komplexnej balneoterapie na báze liečivých prameňov, mineralizovaného sírneho bahna a doplnkovej pohybovej liečby, fyzikálnej terapie, medikamentóznej liečby a dietetiky zaraďujú Trenčianske Teplice medzi významné centrá boja proti reumatickým chorobám.
Téma: Kúpele
Východiská: Trenčianske Teplice
Na severovýchodnom Slovensku, v najsevernejšej časti Šariša, na južnom úbočí predhoria Východných Beskýd ležia na konci krátkeho údolia v nadmorskej výške 325 m kúpele, ktorých sláva sa kedysi šírila v kruhoch niekdajšej uhorskej a poľskej šľachty. Poloha blízko historického stredovekého mesta Bardejov dala kúpeľom ich pomenovanie - Bardejovské Kúpele.
Téma: Kúpele
Východiská: Bardejov
Mohyla je vyvrcholením pamätníkovej tvorby architekta Dušana Jurkoviča, predstavuje jeden zo skutočných vrcholov pamätníkovej monumentálnej tvorby medzivojnového obdobia v stredoeurópskom meradle.
Téma: Pamätník
Kostol v Porube je ukážkou stredovekého komplexu opevnenej vidieckej sakrálnej stavby s cintorínom.
Východiská: Prievidza
Je naša jediná sprístupnená travertínová jaskyňa, neveľká dutina pod Bojnickým hradom. jaskyňa bola známa oddávna. Prístup do nej bol pôvodne cez hradnú studňu. Jazierko a zaujímavá hrachová výzdoba na stenách.
Téma: Jaskyňa
Východiská: Bojnice, Prievidza