Drevený kostol v Hronseku - Úvod/Mapa

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut


 



Najznámejšou pamiatkou dedinky Hronsek, nachádzajúcej sa neďaleko kúpeľov Sliač, je drevený artikulárny kostol. Ide o jednu z najväčších pamiatok Pohronia. Kostol je dokonca zapísaný do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO. 


Evanjelický kostol v Hronseku bol postavený v barokovom štýle v rokoch 1725-26. Má pôdorys kríža, je 8 m vysoký, 26 m dlhý a 11 m široký. Kostol má až neuveriteľných 1100 miest na sedenie. Stĺpy sú v záhlaví zdobené vyrezávaným jónskym ornamentom, sú dubové a ostatné časti sú väčšinou smrekové. Na dolnej časti chórov je zavesený vyrezávaný ornament, ktorý má podobu lipového listu - symbol slovanského povedomia. Kostolný organ bol postavený v roku 1764.


Nádvorie pred dreveným kostolom v Hronseku zdobia 4 mohutné lipy. Súčasne s kostolom bola postavená aj drevená zvonica tiež z roku 1726. Okrem osobitej architektúry je kostol zaujímavý aj tým, že sa v ňom sobášil štúrovský básnik Andrej Sládkovič s miestnou rodáčkou Júliou Senkovičovou. Na streche kostola je umiestnený kohút ako symbol reformovanej cirkvi.


Okolie Hronseku je ideálne pre pokojnú dovolenku, ako aj pre aktívnu dovolenku. Len pár kilometrov od dedinky sa nachádzajú kúpele Sliač a Kováčová, ktoré poskytujú ubytovanie spojené s kúpeľnými možnosťami. Oblasť ponúka veľa možností pre výlety, nachádza sa tu veľa zaujímavostí: atraktívne je najmä historické centrum Banskej Bystrice, ako aj hrady vo Zvolene, banícka osada Špania dolina alebo Harmanecká jaskyňa.  

Na okolí doporučujeme navštíviť

Leží v Slovenskom raji v doline Hnilca. Je to najväčšia zaľadnená jaskyňa v SR a patrí medzi najkrajšie a na ľadovú výzdobu najbohatšie jaskyne na svete. Ľadové masy sa vytvárajú prirodzeným ochladzovaním jaskynných priestorov cez zimné obdobie. Presakujúca voda vytvára ľadové stalaktity, stalagmity, ľadopády a podlahový ľad, ktorý má hrúbku do 25 m. Jej prevádzkový okruh je 475 m dlhý .
Téma: Jaskyňa
Zvaná tiež Izbica, nachádza sa v Starohorských vrchoch. Je typom puklinovo-rútivej jaskyne, ktorá vznikla erozívnou činnosťou podzemných vôd a rútením sa povaly. Jej výzdobu tvoria biele pagody, sintrové jazierka a nástenné vodopády s ružovkastými záclonovitými závesmi. Dĺžka prevádzkového okruhu je 800 m.
Téma: Jaskyňa
Východiská: Banská Bystrica