Dobšinská ľadová jaskyňa - Úvod/Mapa

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut


Dobšinská ľadová jaskyňa patrí medzi najvýznamnejšie ľadové jaskyne na svete. Od roku 2000 je zaradená na Zoznam svetového prírodného dedičstva organizácie UNESCO. Nachádza v Stratenskej hornatine, na severnom svahu vápencového vrchu Duča, neďaleko baníckeho mestečka Dobšiná, v Národnom parku Slovenský raj.



Dobšinskú ľadovú jaskyňu objavil v roku 1870 banský inžinier E. Ruffinyi so spoločníkmi. Už roku 1871 ju sprístupnili verejnosti a o 6 rokov neskôr sa stala prvou jaskyňou v Európe s elektrickým osvetlením.


Podzemné priestory Dobšinskej ľadovej jaskyne vznikli mechanickou a chemickou činnosťou vôd Hnilca v svetlosivých vápencoch stredného triasu, ktoré ležia, tak ako v celom Slovenskom raji, na nepriepustných spodnotriasových bridliciach.


Priestory jaskyne od vstupného otvoru postupne klesajú, čo spolu so severnou orientáciou umožňuje v zimnom období klesanie studeného vzduchu a celkové podchladenie priestorov. Zaujímavosťou jaskyne je, že až do roku 1946 v nej bolo povolené korčuľovanie pre verejnosť počas celého roku.


Dobšinská ľadová jaskyňa je patrí spolu so Stratenskou dolinou a Prielomom Hornáduj medzi najviac navštevované atrakcie Národného parku Slovenský raj. Slovenský raj poskytuje na pomerne malom území veľké množstvo zaujímavostí, ktoré nie je možné všetky navštíviť za jeden deň. Preto využite možnosti ubytovania a zažijete naozaj nezabudnuteľnú dovolenku.

Na okolí doporučujeme navštíviť

Leží v Slovenskom raji v doline Hnilca. Je to najväčšia zaľadnená jaskyňa v SR a patrí medzi najkrajšie a na ľadovú výzdobu najbohatšie jaskyne na svete. Ľadové masy sa vytvárajú prirodzeným ochladzovaním jaskynných priestorov cez zimné obdobie. Presakujúca voda vytvára ľadové stalaktity, stalagmity, ľadopády a podlahový ľad, ktorý má hrúbku do 25 m. Jej prevádzkový okruh je 475 m dlhý .
Téma: Jaskyňa
Bohatá kvapľová výzdoba v niekoľkých poschodiach s výškovým rozdielom 112 m, pagodovité stalagmity, jazierka a nástenné vodopády. Prevádzkový okruh meria 1135 m.
Téma: Jaskyňa
Na severovýchodnom Slovensku, v najsevernejšej časti Šariša, na južnom úbočí predhoria Východných Beskýd ležia na konci krátkeho údolia v nadmorskej výške 325 m kúpele, ktorých sláva sa kedysi šírila v kruhoch niekdajšej uhorskej a poľskej šľachty. Poloha blízko historického stredovekého mesta Bardejov dala kúpeľom ich pomenovanie - Bardejovské Kúpele.
Téma: Kúpele
Východiská: Bardejov