Bilíkova chata (Bilíčka) - Úvod/Mapa

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut


 Bilikova chata sa nachádza v Tatranskom Národnom Parku, tesne pod strediskom Hrebienok, v lesnatom prostredí Studenej doliny, na juhovýchodnom úbočí Slavkovského štítu. Chata je postavená na mieste zvanom Kancel. Bilikova chata je otvorená celoročne a prístupná je pešo z Hrebienka, kde sa dá dostať buď lanovkou alebo aj pešo zo Starého Smokovca. 


Na mieste súčasnej chaty  stála už od roku 1875 jednoduchá Ruženina chata, ktorá poskytovala oddych miestnym turistom. K nej roku 1884 pribudol o čosi väčší turistický hotel, ktorý však neskôr spolu s chatou vyhorel. Roku 1893 postavili na ich mieste dva hotely. Tie tvorili malú osadu nazývanú Studenopotocké kúpele. No však aj tieto hotely vyhoreli. Preto bola na ich mieste postavená ďalšia chata. Tú otvorili roku 1934 a niesla meno Guhra. 


V roku 1946 ju premenovali po účastníkovi SNP Pavlovi Bilikovi, ktorého popravili hitlerovci v Kežmarku. 


K Bilikovej chate krátko po vojne pristavali ubytovňu. Postupným modernizovaním zariadenia dostala chata dnešný vzhľad a stala sa pre dovolenkárov najatraktívnejším hotelom s reštauráciu zrubového charakteru vo svojom okolí. Momentálne ubytovacia kapacita v Bilikovej chate je 35 lôžok. Je v súkromnom vlastníctve a v poslednom desaťročí 20. stor. sa vymenili viacerí vlastníci. Na Bilikovej chate je stanica Horskej záchrannej služby.

Na okolí doporučujeme navštíviť

Je spojená s jaskyňou Mieru, má niekoľko poschodí, z ktorých najnižšie je zaľadnené. Odporúča sa jej návšteva v máji – júni, kedy je ľadová výzdoba krajšia. Jaskyňa je veľmi stará. Prevádzkový okruh je 680 m dlhý.
Téma: Jaskyňa
Bohatá kvapľová výzdoba v niekoľkých poschodiach s výškovým rozdielom 112 m, pagodovité stalagmity, jazierka a nástenné vodopády. Prevádzkový okruh meria 1135 m.
Téma: Jaskyňa
Na severovýchodnom Slovensku, v najsevernejšej časti Šariša, na južnom úbočí predhoria Východných Beskýd ležia na konci krátkeho údolia v nadmorskej výške 325 m kúpele, ktorých sláva sa kedysi šírila v kruhoch niekdajšej uhorskej a poľskej šľachty. Poloha blízko historického stredovekého mesta Bardejov dala kúpeľom ich pomenovanie - Bardejovské Kúpele.
Téma: Kúpele
Východiská: Bardejov
Klimatické kúpele Štrbské Pleso pre svoj význam a úspechy v liečbe pacientov s nešpecifickými chronickými chorobami dýchacích ciest osobitné postavenia medzi slovenskými ako aj európskymi klimatickými liečebnými miestami. Sú to najvyššie položené klimatické kúpele na Slovensku.
Téma: Kúpele