Kaštieľ Topoľčany - Úvod/Mapa

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut


 Na Hornej Nitre sa zachovalo viacero kaštieľov. Medzi tie najväčšie je možné zaradiť pôvodne renesančný kaštieľ nachádzajúci sa  v miestnej časti mesta Topoľčany – v Továrnikoch. Ten dal postaviť František Forgáč v rokoch 1600 – 1610.Kaštieľ vlastnilo neskôr viacero rodín, z nich najvýznamnejšia bola baróna Stummera z Viedne, ktorá mala v majetku kaštieľ od roku 1868. Majitelia nechali kaštieľ v Továrnikoch prestavať do barokového slohu podľa návrhov známeho viedenského architekta Hillebranta. A tak vznikol okolo kaštieľa hospodársky areál, koniareň, ako aj empírový hospodársky dom pre správcu, a predovšetkým vznikol krásny anglický park, ktoré je dnes zapísaný medzi chránené areály Slovenska. V parku bol v minulosti aj bazén, vodné koleso, skleníky a plastiky od sochára Kriegeleho.Kaštieľ v Továrnikoch, spolu s hodnotným parkom, rodina Stummerovcov vlastnila až do roku 1944, keď rodina emigrovala do Ameriky. Vtedy sa spísal aj osud kaštieľa. Nemecké vojská tu popravili 75 židov a po skončení vojny kaštieľ začali rabovať miestny obyvatelia, nakoniec kaštieľ vyhorel. V druhej polovici 20. storočia bol kaštieľ znovu rekonštruovaný a nakoniec mu bola vrátená pôvodná podoba. Na konci storočia bol však kaštieľ predaný do súkromných rúk.Kaštieľ v Topoľčanoch – Továrnikoch nie je jedinou zaujímavosťou tohto kraja. V centre Topoľčian môžete navštíviť Tríbečské múzeum. Relax môžete na Vašej dovolenke nájsť na viacerých vodných nádržiach ako napr. Duchonka. Jedinečný oddych v prírode ponúka i neďaleká chránená krajinná oblasť Ponitrie. Stačí si len vybrať z bohatej ponuky mnohých  kultúrnych a historických pamiatok tejto oblasti a Vaša dovolenka môže začať.


Na okolí doporučujeme navštíviť

Téma: Hrad/Zámok
Východiská: Nitra
Bohatá kvapľová výzdoba v niekoľkých poschodiach s výškovým rozdielom 112 m, pagodovité stalagmity, jazierka a nástenné vodopády. Prevádzkový okruh meria 1135 m.
Téma: Jaskyňa
Na severovýchodnom Slovensku, v najsevernejšej časti Šariša, na južnom úbočí predhoria Východných Beskýd ležia na konci krátkeho údolia v nadmorskej výške 325 m kúpele, ktorých sláva sa kedysi šírila v kruhoch niekdajšej uhorskej a poľskej šľachty. Poloha blízko historického stredovekého mesta Bardejov dala kúpeľom ich pomenovanie - Bardejovské Kúpele.
Téma: Kúpele
Východiská: Bardejov