Frankfurt nad Mohanom - Pamiatky a múzeá

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Frankfurt bol od r. 1562 korunovačným mestom väčšiny nemeckých kráľov a cisárov, narodil sa tu Goethe. Počas 2. svetovej vojny bola väčšia časť Frankfurtu zničená, preto tam po vojne vyrástli mnohé mrakodrapy a výškové budovy, vrátane najvyššej budovy v Európe, týčiacej sa do výšky 258 m, ktorej autorom je architekt Norman Foster.

Niektoré starobylé budovy prežili vojnové obdobie, vrátane časti katedrály a kostolíka z 13. storočia, ktorý susedil s palácom FREDERICKA BARBAROSSY. V Mestskom múzeu (CITY MÚZEUM) sa nachádza v príslušnej mierke model starého mesta a taktiež sú tu vystavené mestské strieborné mince.

Robustný Pavlusov kostol (PAULUS CHURCH) sa stal sídlom prvého Nemeckého parlamentu v r. 1848. Medzi ďalšie atrakcie mesta patrí zoo; rodisko Goetheho; OPERA HOUSE; predmestia Sachsenhausen a Hoechst, ktoré boli v minulosti samostatnými mestami so svojimi právami a Messe - halový výstavný komplex.

V Städel Art Institute sa uchováva rozsiahla kolekcia obrazov európskych maliarov. Špecifické rozptýlenie pre turistov ponúka múzeum Senckenberg Natural History Múzeum; Židovské Múzeum a Múzeum Pošty a Komunikácie.

Okrem mrakodrapov tvár Frankfurtu dotvárajú prekrásne katedrály, príjemné reštaurácie a kaviarne, staré mesto s námestím Römerberg s renesančnou fontánou a typickými remeselnými domami a radnicou z 15. storočia s názvom Haus Römer.

Južnú stranu námestia uzatvára gotický kostol Nikolaikirche z 13. storočia, vedľa je Historické múzeum, oproti kostolu je Haus Wetheym zo 14. storočia, ktorý ako jediný z 2 000 starobylých domov zostal po vojne zachovaný. Na východnej strane námestia boli v 80. rokoch podľa historických podkladov znovu postavené pôvodné budovy, patrí k nim aj Kunsthalle.

Mrakodrapy finančných inštitúcií sú dominantami v obchodnej štvrti. Westend je rezidentným i obchodným obvodom. V blízkosti sa nachádza Marktplatz, Römer (mestská radnica), Kaiserdom (cisárska katedrála), Paulskirche (kostol sv. Pavla) a Nikolaikirche (kostol sv. Nikolaja), ktoré sú najväčšími atrakciami starého mesta.

Bahnhofsviertel (v blízkosti hlavnej železničnej stanice), sa rozprestiera tzv. červený obvod, ktorý sa v posledných rokoch vyvinul medzi vyhľadávanú štvrť zábavy, jeho typickým reprezentantom je ulica Kaiserstrasse.

Vo Frankfurte je 37 múzeí, 109 umeleckých galérií, divadiel, opery a balet. Štrnásť múzeí vytvára najdlhšiu líniu múzeí v Európe. Museumsufer situované na južnom brehu rieky Main je možné pohodlne dosiahnuť peši cez Eiserner Steg. Väčšina Frankfurtských múzeí je zavretá v pondelok a otvorená do 20:00 v stredu.

Návštevníci vyhľadávajú južnejšie položenú najstaršiu štvrť v meste Sachsenhausen, aby sa osviežili pohárom Äppelwoi (jablkové víno) podávaným v tradičných tavernách. Najlepší výhľad na mesto získate z pozorovateľne Main Tower. Študenti a umelci prispievajú k bohémskej atmosfére v mestskej časti Nordend (v blízkosti) Eschenheimer Tor.

Z mnohých festivalov je známy typický umelecký jarný a jesenný festival Dippemess, Wäldchestag je zase oslava lesa, keď všetci utekajú do prírody, Sound of Frankfurt je festivalom hudby, k Mainfest patrí víno, dobrá zábava a folklórne vystúpenia, Museumsuferfest je sviatkom múzeí.