Sládkovičovo - Úvod

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut
Leží na rovinatej časti Podunajskej nížiny na náplavoch Dudváhu, ktorý tečie takmer po celej svoje dĺžke toku súbežne s Váhom, ale vlieva sa do Malého Dunaja.

Okolie už bolo osídlené v mladšej dobe kamennej. Archeologické nálezy poukazujú na prítomnosť viacerých významných kultúr až do 10. storočia.

Na území súčasného Sládkovičova existovalo niekoľko osád. V prvej písomnej zmienke z roku 1252 sa spomína sídlo Apka. V roku 1326 sa už uvádza ako Dyosyc, Gyozyg. Majitelia sa niekoľkokrát zmenili. Patrilo viacerým rodom, naposledy Zichyovcom a v 16. storočí budínskym klariskám. Mestečkom sa stalo v roku 1582, neskôr začiatkom 19. storočia dostalo ďalšie jarmočné práva. Súčasťou starého Dioseku bol Dudvágszeg, existoval v rokoch 1217 až 1683, keď ho Turci zničili. Ďalšia osada neprežila boje počas Rákoczyho povstania.

V rokoch 1785 – 1786 sa sem prisťahovali nemeckí osadníci a vytvorili sa začiatkom 18. storočia samostatný Nemecký Diosek. Starý Diosek sa neskôr nazýval Maďarský Diosek. Roku 1943 zlúčili tieto dve obce do Dioszegu. Od roku 1948 sa nazýva Sládkovičovo.

Obyvatelia tohto úrodného kraja sa zaoberali prevažne poľnohospodárstvom. Jeden z najstarších cukrovarov na Slovensku tu vznikol v roku 1867. Cukor sa tu vyrábal až do roku 2000, keď prvýkrát nezahájili cukrovarnícku kampaň. Založili tu aj prvé mraziarne v strednej Európe.

V druhej polovici 20. storočia tu vznikli ľanárske a konopárske závody a pracovala tu aj menšia konzerváreň. V Sládkovičove sa v súčasnosti plánuje výstavba ďalšieho priemyselného parku pre domácich a zahraničných investorov.

V regióne sa oplatí vidieť

Na okolí doporučujeme navštíviť

Téma: Hrad/Zámok
Východiská: Nitra
Téma: Hrad/Zámok
Východiská: Levice
Téma: Hrad/Zámok
Východiská: Bratislava Mesto
Téma: Hrad/Zámok
Východiská: Senec, Trnava