Sao Paulo - Info/Letenka/Hotely

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut


Sao Paulo (Svätý Pavol) je hlavné mesto štátu Sao Paulo, situovanom v juhovýchodnej Brazílii, ktoré sa nachádza 400 km od mesta Rio de Janeiro a 1030 km od hlavného mesta Brazílie.

Na ploche 1 523 km² žije 11 miliónov obyvateľov. Sao Paulo je najväčším a najľudnatejším mestom na južnej pologuli a treťou najväčšou svetovou metropolou.

Brazílska metropola je mestom prisťahovalcov, z ktorých mnohí sú potomkami talianskych či japonských emigrantov. Spolu tu nažívajú desiatky etnických skupín. Niektoré mestské štvrte majú silne národnostný charakter – Liberdade je ázijská, Bala Vista a Bixiga sú talianske, Bom Retir je stará židovská štvrť, veľká arabská komunita sídli v okolí Rua 25 de Marco.

V metropolitnej oblasti Veľké Sao Paulo žije okolo 19 miliónov obyvateľov, čo ju stavia na piatu priečku medzi najväčšími metropolitnými zoskupeniami sveta.

Spolu s priľahlými oblasťami, napríklad Santos, Sao José dos Campos, Campinas, Sorocaba a pod. vytvára veľkú konurbáciu (Complexo Metropolitano Estendido) Sao Paulo, v ktorej žije takmer 29 miliónov obyvateľov, čo ju radí na druhé miesto na svete, za konurbáciou Tokio-Jokohama-Kawasaki, kde žije okolo 35 miliónov obyvateľov.

Juhovýchodne od centra mesta leží ulica mrakodrapov – Paulista. V priľahlom okolí sa koncentrujú dobré reštaurácie, kaviarne a nočné kluby. Vďaka nim sa Sao Paulo niekedy nazýva “ tropickým New Yorkom”.

Na ulici Paulista sa nachádza Museu de arte de Sao Paulo, v ktorom sa uchováva zbierka umeleckých diel od svetových maliarov, akými bol Rembrant, Rubens, Renoir a ďalší, a tiež diela významných brazílskych maliarov. Vstup do múzea je bez poplatku.

Turisti vyhľadávajú park Parque do Ibirapuera, ktorý navrhol známy architekt Oscar Niemeyer spolu s dizajnérom Burle Marxom. Nachádza sa tu niekoľko múzeí, planetárium, japonský pavilón, známy obelisk a monument Monumento rs Bandeiras. Návštevníci si môžu zašportovať na tenisových kurtoch alebo ihriskách, zabehať na bežeckej trati a občerstviť sa v miestnej reštaurácií alebo v snack bare.

V r. 1554 jezuitský kňaz založil misiu na malom pahorku, strategickom mieste v blízkosti rieky Tiete. Misia sa rozvinula na obchodné miesto, v 17. a začiatkom 18. storočia bola východiskovým bodom pre expedíciu Bandeirante.

Najmä do r. 1711 sa rozvíjal obchod a trhové mestečko Sao Paulo sa rozrástlo na mesto. Klíma a pôda predurčili jeho okolie na pestovanie kávy. S výstavbou železnice v r. 1867 sa začala kultivácia pôdy a mesto sa stalo jedným z najväčších exportérov kávy na svete.

Keď sa v Brazílii zrušilo otroctvo v r. 1888, majitelia plantáži hľadali ďalší zdroj pracovnej sily. Sao Paulo sa stalo prvým mestom v krajine, ktoré podporovalo imigráciu. Taliani, Japonci, neskôr Východoeurópania, Španieli, Portugalci a Nemci sa hromadne sťahovali do brazílskej metropoly.

V povojnovom období sa Sao Paulo transformovalo na megalopolis. Zahraničné investície automobilových spoločností – Ford, GM a Volkswagen konvertovali mesto na najväčšieho producenta automobilov v Latinskej Amerike. V polovici 50-tych rokov 20. storočia Sao Paulo prekonalo populáciu v Riu.

I keď mzdy boli v krajine najvyššie, metropola sa stala najchaotickejším mestom v Brazílii. Rezidentní obyvatelia – Paulistas, sú pyšní na ich etiku práce a na “nebrazílsku” výkonnosť.