Brazília - Info

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut


V Južnej Amerike prvá a na Zemi piata najrozľahlejšia krajina má v severo-južnom smere rozpätie 4300 km. Dĺžka pobrežia Atlantického oceána je 7400 km. Na severe sa rozprestiera Guyanská vysočina s najvyšším vrchom krajiny (Neblina, 3139 m n. m.) a na juhu Brazílska vysočina s vyše 2000 m n. m. vysokými štítmi (Pico de Bandeira, 2884 m n. m.) a náhornými plošinami. Medzi nimi sa tiahne Amazonská nížina s najvodnatejšou riekou na Zemi. Pokrýva ju na Zemi najrozsiahlejší a z väčšej časti nepreniknuteľný tropický les.

Bývalá portugalská kolónia dostala svoj názov v 16. storočí podľa stromu brassa, ktorý vyhľadávali pre červené farbivo. Brazília je svetovou baníckou veľmocou. (železná ruda, mangán, farebné kovy, zlato, fosfor). Vzhľadom na pomerne skromné zásoby ropy a uhlia majú v zásobovaní energiou významnú úlohu vodné elektrárne (Itaipu). Doplňujúcim zdrojom energie je priemyselne vyrábaný alkohol z cukrovej trstiny. Využíva sa aj ako pohonná látka v doprave. Priemyselná veľmoc má významný ťažký priemysel, kovovýrobu, ľahký a potravinársky priemysel. Rýchlo sa rozvíja výroba áut a chemikálií. Značný príjem plynie z poľnohospodárskych produktov. Na rozľahlých plochách, ktoré sa získali výrubom lesa, vznikli plantáže kávy, cukrovej trstiny, bavlníka a kakaa. Na juhu Brazílie je rozšírený pastiersky chov hovädzieho dobytka a oviec (hovädzie mäso, spracovanie vlny). Významné je aj pestovanie sóje, pšenice, raže. Lesy sa vyrubujú pre vzácne druhy drevín.

Napriek poklesu inflácie patrí Brazília medzi najzadlženejšie štáty. Značné príjmy pochádzajú z cestovného ruchu (napr. karneval v Rio de Janeiro).