Brazília - Doprava

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut

Medzinárodná doprava

Lietadlo

Brazílska národná letecká spoločnosť Varig) lieta do Ria, alebo do Sao Paulo z nasledovných európskych miest: Frankfurt, Curych, Amsterdam, Londýn, Kodaň, Paríž, Rím, Miláno, Lisabon...

Priemerná dĺžka trvania letov: Frankfurt - Rio de Janiero: 12 Hod. 20min; Frankfurt - Sao Paulo: 12 Hod.

Medzinárodné letiská

Rio de Janeiro – Galeăo (GIG) leží 21 km severne od mesta. Medzi mestom a letiskom pravidelne premáva letiskový autobus.
Săo Paulo (GRU) (Guarulhos) leží 25 km severovýchodne od mesta.
Săo Paulo (VCP) (Viracopos) leží 96 km juhovýchodne od mesta.
Săo Paulo (CGH) (Congonhas) leží 14 km od mesta.
Manaus (MAO) (Internacional Eduardo Gomez) leží 14 km juhovýchodne od mesta.
Salvador (SSA) (Dois de Julho) leží 36 km od mesta.
Brasilia International (BSB) leží 11 km východne od mesta.

Loď

Lodné spoločnosti Lamport a Holt ponúkajú výletné plavby z Európy. Ďalšími spoločnosťami, ktoré ponúkajú výletné plavby sú: Abercrombie & Kent, Amazon Tours & Cruises, Crystal Cruises, Cunard, Holland Amercia Line, Princess Cruises, Radisson Seven Sea Cruises, Royal Olympic Cruises, Seaborn Cruise Line a Silversea Cruises.

Vlak

Železničné spojenia do Argentíny, Bolívie, Chile a Uruguay.

Auto/autobus

Je možné cestovať do Brazílie autobusom z USA, je však potreba sa pred cestou informovať o eventuálnej zmene politickej situácie v Strednej Amerike.

Vnútroštátna doprava

Lietadlo

Brazília má jednu z najrozsiahlejších vnútorných leteckých sietí na svete. Medzi mestami Sao Paulo a Rio de Janiero, ako aj medzi mestami Brasília a Belo Horizonte lieta kyvadlová doprava. Okrem toho je možné cestovať tzv. vzdušným taxíkom. Počas víkendových dní sa odporúča rezervácia vopred.

Brasiul Airpass oprávňuje držiteľa letieť celkom na piatich linkách na celej sieti leteckej spoločnosti Varig (okrem linky medzi Riom a Sao Paulom). Celá cesta by sa mala naplánovať a rezervovať pred prvým odletom a Brasil Airpass je platný 21 dní od prvého odletu.

Letiskové poplatky: Rio de Janeiro a Săo Paolo 15 BRL.

Dĺžka trvania letov z mesta Brasília do nasledovných brazílskych miest

Belo Horizonte 1.00
Săo Paulo - 1.30
Rio de Janeiro 1.30
Pôrto Alegre 2.20
Manaus 1.50
Foz do Iguaçu 3.25

Loď

Všetky morské prístavy sú navzájom prepojené. V amazonskej oblasti sú riečne lode najlepším dopravným prostriedkom.

Vlak

Medzi väčšinou väčších miest premáva len nemnoho vlakov, v niektorých oblastiach je železničná sieť nedostatočná. Veľké vzdialenosti a klimatické podmienky môžu z cesty vlakom urobiť nepríjemný zážitok. Medzi mestami Rio de Janiero a Sao Paulo premávajú cez deň i v noci vlaky vybavené spacími aj jedálenskými vozňami. Brazília disponuje železničnou sieťou o dĺžke cca. 22.000 km.

Auto/autobus

Cestná sieť v Brazílii má 1.940.400 km. Autobusové spojenia sú vynikajúce. Napriek tomu nie sú niektoré cesty vo veľmi dobrom stave, takže sa cesty na dlhšie vzdialenosti môžu stať nepohodlnými. 97% cestujúcich používa autobus, 2,2% používa lietadlo a menej ako 1% cestuje vlakom. Väčšina diaľkových autobusov je rýchla a pohodlná. Sieť autobusovej dopravy spája všetky oblasti krajiny. Pohodlie a cestovný poriadok sú rôzne. Je potreba rátať s dlhšími čakacími dobami pri prípojoch.
Prenájom auta: Vo všetkých väčších mestách. Ceny sú väčšinou vysoké a vybavovanie formalít môže zabrať veľa času. Dosť často je problematické nájsť miesto na parkovanie.
Podmienky: Medzinárodný VP.

Mestská doprava

Sieť mestskej autobusovej dopravy je vynikajúca. V Sao Paulo a v Riu je taktiež podzemná dráha a prímestské vlaky. Ceny sú pevné. Vo väčšine miest majú taxíky červené poznávacie značky a sú vybavené taxametrom. Brazílsky taxikári sú veľmi razantný a radi odporúčajú určité obchody alebo pozoruhodnosti, za čo sú potom odmeňovaný bohatou províziou.