Brazília - Praktické info

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut

Peniaze

Mena

1 Real = 100 Centavos. Menová skratka: BRL. V obehu sú bankovky nominálnych hodnôt 100, 50, 10, 5 a 1 BRL; ako aj mince 1 BRL a 50, 25, 10, 5 a 1 Centavos.

Výmena peňazí

Takmer všetky banky a zmenárne menia cestovné šeky a zahraničné meny.

Devízové podmienky

Dovoz a vývoz brazílskej meny je neobmedzený. Dovoz a vývoz zahraničných mien je taktiež neobmedzený, ale suma musí byť pri vstupe deklarovaná.

Otváracie hodiny v bankách

Po - Pia 10.00 - 16.30 Hod.

Jedlo a pitie

Brazílska kuchyňa je so svojimi početnými regionálnymi spôsobmi prípravy jedál vskutku jedinečná. Niektoré z regionálnych kuchýň majú počiatky už v dobe otroctva. Zvyšky jedál a všetko čo sa dalo zohnať, sa pomiešalo s kokosovým mliekom a palmovým olejom.

Medzi špeciality patrí Vatapá (kraby, rybí olej, koksové mlieko, chlieb a ryža), Sarapatel (pečeň, srdce, paradajky, paprikové struky, cibuľa a omáčka), Caruru (kraby, cibuľa a paprikové struky), Churrasco (grilované hovädzie mäso s omáčkou z paradajok a cibule) a iné.

Nápoje

V krajine je produkovaných mnoho druhov destilátov. Čerstvo vytlačenú šťavu z ovocia dostanete všade. Vitaminas sú husté šťavy z ovocia alebo zeleniny zmiešané s mliekom. Káva sa väčšinou podáva s cukrom a mliekom. Domáce pivo je vynikajúce. Brazílskym národným nápojom je Caipirinha (popučené citróny, hnedý cukor, Cachaça (whisky) a rozbité vajíčko)

Nočný život

Bohatý nočný život predovšetkým v mestách Rio de Janiero a Sao Paulo. Vo väčších nočných kluboch v Riu začínajú vystúpenia až po polnoci; početné menšie kluby ponúkajú celovečerné programy. Nočné podniky v Sao Paulo sú elegantnejšie a výber je širší.

Nákupy

Obchody a trhy v Riu a Sao Paulo sú otvorené dlho do noci. V Riu a Bahia je mnoho obchodov so starožitnosťami a šperkami.

Pri suveníroch z džungle, ktoré sú väčšinou ponúkané v Belém, buďte opatrní. Ich nákupom podporíte neustále plienenie dažďového pralesa.

Otváracie hodiny v obchodoch: Po-Pia 09.00 - 19.00 Hod, So 13.00-18.00 Hod. Nákupné strediská: Po-So 10.00-18.00 Hod, Ne 13.00-18.00 Hod. Otváracie hodiny sú pohyblivé, početné obchody zatvárajú neskoro v noci.

Šport

Futbal je celonárodnou vášňou a Brazília vyhrala MS štyri krát.
Ľahká atletika a ostatné loptové hry sú taktiež veľmi populárne.

Capoeira je v súčasnosti tanečné bojové umenie, ktoré vyvinuli čierny otroci pre svoju sebaobranu. Ďalšími z obľúbených športov sú horolezectvo, automobilové preteky, závesné lietanie, potápanie, vodné lyžovanie a rybárčenie.

Kalendár podujatí

Jan - Marec Karneval, Bahia. 12. - 21. Jan. Rock in Rio (Najväčší latinsko-americký hudobný festival), Rio de Janiero.
Febr. Karneval, Salvador, Rio de Janiero a Recife/Olinda.
Apríl Inconfidencia-týždeň (oslavy na počesť mučeníka za slobodu Joaquim Jose da Silva Xaviera), Ouro Preto in Minas Gerais.
Jún (1) Amazónsky folklórny festival, Manaus. (2) Júnové slávnosti, Pernambuco. (3) Săo Joăo da Cachoeira, Bahia.
Júl Zimné hry, Campos do Jordao bei Săo Paulo.
August Maratón, Rio de Janiero. Curitiba (folklór), Paraná.
September (1) súťaž rybárov, Pantanal. (2) Medzinárodné majstrovstvá v rybolove Dourado, Paraná.
Okt. (1) Cirio de Nazare (procesia so sviečkami), Belém. (2) Nossa Senhora da Aparecida, Săo Paulo. 31. December Silvestrovský beh, Săo Paulo und Rio de Janeiro.

Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...