Brazília - Turistické info

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut

Severná Brazília

Spolkové amazonské štáty (najväčší brazílsky štát), Pará, Acre, Rondônia, Roraima, Amapá a Tocantins sa rozkladajú na rozlohe 3.887.800 qkm, majú však dovedna iba o niečo viac ako 10.157.000 obyvateľov. Sever pozostáva takmer výlučne z hustého dažďového pralesa. Naprieč amazonskou oblasťou, paralelne s riekou, vedie takmer 5000 km dlhá cesta Transamazonika. Amazonka, jedna z najväčších svetových riek vedie 12 krát toľko vody ako Mississippi. Je dlhá 6577 km a má vyše 200 vedľajších prítokov. Využite početné príležitosti podniknúť výletnú plavbu po Amazonke. Dažďový, amazonský prales je najväčší na svete. Zaberá 40% celkovej rozlohy Brazílie a je domovom 1800 rôznych druhov vtáctva a 250 druhov cicavcov. Amazonský dažďový prales produkuje 50% celosvetových zásob kyslíka. V brehoch Amazonky a jej prítokoch tečie 20% sladkej vody sveta a žije v nej 1500 druhov rýb. V Beléme sa nachádzajú nádherné kostoly, pekná Zoo a každý týždeň sa tu konajú trhy.
V múzeu Goeldi sa nachádza najväčšia svetová zbierka exotických rastlín.

Severovýchod Brazílie

Severovýchodná často Brazílie je často nazývaná "Zlaté pobrežie" a patria sem nasledovné spolkové štáty Bahia, Sergipe, Alagoas, Pernambuco, Paraíba, Rio Grande do Norte, Ceará, Fernando de Noronha, Piaui a Maranhăo. 42,8 milióna obyvateľov žije na rozlohe ca. 1.600.000 qkm. Tento región je známy pre svoje historické a folklórne tradície ako aj pre svoje nádherné pláže.

Stredný západ Brazílie

Spolkové štáty Goiás, Mato Grosso a Mato Grosso do Sul sa rozkladajú na území o rozlohe 1.900.000 qkm a majú spolu ca. 8 Miliónov obyvateľov. Rieka Araguaia tu preteká obrovskými močiarnymi oblasťami. Vzhľad krajiny určujú rozľahlé plantáže s početnými čriedami hovädzieho dobytka.

Hlavné mesto Brasília (od 1960), ktoré bolo vybudované na obrovskom rúbanisku, ďaleko od ostatných obývaných oblastí, na podnet vtedajšieho prezidenta Kubibitscheka, je známe pre svoju futuristickú architektúru. Toto mesto je oslavované ako "najmodernejšie mesto" sveta. Pôdorys tohto mesta má tvar lietadla.
Obzvlášť pôsobivé sú budovy Praça dos Tręs Poderes, Pálacio do Planalto a budova národného kongresu.

Juhovýchod Brazílie

Spolkové štáty Săo Paulo, Rio de Janeiro, Minas Gerais a Espirito Santo sa rozkladajú na území o rozlohe 900.000 qkm, majú vynikajúcu infraštruktúru a cca. 65,6 Miliónov obyvateľov. Hotely, historické mestečká ako aj prvotriedne kúpeľné oblasti robia z tejto oblasti prvotriedne turistické centrum.

Rio De Janeiro

je 125 rokov hlavným mestom Brazílie a právom patrí medzi najkrajšie mestá sveta. Brazílčania hovoria "Boh stvoril svet za 6 dní, na siedmy deň stvoril Rio". Rio leží medzi horami a morom a je obklopené početnými zálivmi, malými ostrovmi a nádhernými plážami, ako napr. preslávaná Copacabana, alebo Ipanema a Leblon. Obyvatelia Ria, Carriocas, sú priateľský ľudia, ktorý majú na všetko dosť času. 370 m vysoký Păo de Açúcar (zukrový klobúk) ponúka nádherný výhľad. Charakteristickým znakom Ria je vrch Corcovado (713 m). Na jeho vrchole sa od roku 1931 čnie 40m vysoká socha Krista.

Veľmi zaujímavá je botanická záhrada, ktorá za čias cisára (1808) vysvätená. Mesto sa prebúdza k rušnému životu hlavne v čase karnevalu. Nadšeným účastníkom sú k dispozícii početné školy Samby.

Săo Paulo

je najdôležitejším hospodárskym a obchodným centrom Brazílie a jedno z najväčších svetových miest. Sao Paulo ponúka najlepšie obchody v Brazílii a fascinujúci nočný život.

Juh Brazílie
Južné Rio Grande do Sul, Santa Catarina a Paraná sa rozkladajú na území 577.800 qkm a majú 22,8 Milióna obyvateľov. Príjemné klimatické podmienky pritiahli početných prisťahovalcov z Európy, hlavne Nemcov a Talianov.

Rio Grande do Sul

je jedným z najbohatších spolkových štátov Brazílie. V Pôrto Alegre, hlavnom meste, sa nachádzajú početné múzeá a galérie umenia. Mesto je obklopené nádhernou krajinou.
Najpopulárnejšími plážami na južnom pobreží sú Tramandai (126 km od Pôrto Alegre) a Torres (209 km). V spolkovom štáte Santa Catarina, ktorého hlavné mesto Florianópolis leží na ostrove, sa najlepšie pláže nachádzajú v Laguna, Itapema a Camboriú. Hlavné mesto je s pevninou spojené dvoma mostami. V spolkovom štáte Paraná sa takmer výlučne pestuje káva. Silný zážitok ponúka jazda vlakom z hlavného mesta Curitiba do Paranaguá. Ďalšími zaujímavými mestami sú Vila Velha a známa Foz do Iguaçu. Vodopády Iguaçu vznikajú pri sútoku dvoch riek. 275 vodopádov padá do hĺbky 60 m. Tesne k vodopádom je možné sa dostať loďou. V ponuke sú taktiež výhliadkové lety vrtuľníkom, ktoré umožňujú obdivovať vodopády z tesnej blízkosti.

Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...