Náučný chodník Vršatské bralá - Úvod/Mapa

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut


Náučný chodník Vršatské bralá sa nachádza v rovnomennej národnej prírodnej rezervácii, v Bielych Karpatoch, neďaleko hraníc s Českou republikou. Náučný chodník začína v obci Vršatské Podhradie a meria zhruba 4 km.



Náučný chodník Vršatské bralá je pomerne nenáročný s prevýšením 444 metrov. Chodník prechádza územím Vršatských brál – ide o obrovský skalný masív. Zvetrávaním a následným rozpadom vznikli tu bizarné skalné útvary, veže a vežičky, stĺpy, rozoklané útesy, drobné skalné mestá spestrené borovicou sosnou a miestami tisom obyčajným. Na trase náučného chodníka je možné naraziť aj na Vršatský hrad a na hrad Lednica.  



Vršatský hrad je najvyššie položeným hradom na vápencovom brale na Slovensku. Prvýkrát sa v písomných pamiatkach spomína už v 14. storočí, a to ako kamenný objekt vo vlastníctve Matúša Čáka. Neskôr boli známy aj ďalší majitelia ako napr. Stibor zo Stiboríc, kráľovná Barbora, kráľovná Alžbeta, zemania zo Skopnej, či rod Jakušičovcov. 



Lednický hrad bol v minulosti zase  najťažšie dostupný hrad na celom Slovensku. Okrem toho, že bol postavený na strmom brale, skladal sa až z troch od seba odstupňovaných častí. Z malého, nižšie položeného predhradia viedol úzky kamenný tunel do stredného hradu, kde sa nachádzal palác z 15. storočia a stará veža, okolo ktorej viedli do skaly vytesané schody na najvyššie položenú prírodnú pozorovateľňu.



Oba hrady sú dnes zrúcaniny, z ktorých je však krásny výhľad na okolie. Náučný chodník Vršatské bralá končí v obci Červený Kameň. Trasu náučného chodníku je možné prejsť za zhruba 4 hodiny, počas túry návštevníci nájdu 9 náučných panelov.



Náučný chodník Vršatské bralá však nie je jedinou zaujímavosťou tohto kraja. Len pár kilometrov ďalej sa nachádza sklárske múzeum v kaštieli Lednické Rovné alebo hrad v Ilave. Zaujímavé sú aj zaniknuté kúpele Belušské Slatiny, ktoré sú dnes obľúbenou rekreačnou oblasťou. Strážovské vrchy a Biele Karpaty totiž predstavujú ideálne podmienky pre dovolenku v prírode. Stačí si len vybrať z ponúk ubytovania a váš oddych môže začať. 


Na okolí doporučujeme navštíviť

Na severovýchodnom Slovensku, v najsevernejšej časti Šariša, na južnom úbočí predhoria Východných Beskýd ležia na konci krátkeho údolia v nadmorskej výške 325 m kúpele, ktorých sláva sa kedysi šírila v kruhoch niekdajšej uhorskej a poľskej šľachty. Poloha blízko historického stredovekého mesta Bardejov dala kúpeľom ich pomenovanie - Bardejovské Kúpele.
Téma: Kúpele
Východiská: Bardejov
Mohyla je vyvrcholením pamätníkovej tvorby architekta Dušana Jurkoviča, predstavuje jeden zo skutočných vrcholov pamätníkovej monumentálnej tvorby medzivojnového obdobia v stredoeurópskom meradle.
Téma: Pamätník
Obklopené vencom Súľovského pohoria, Strážovskej hornatiny a Malej Fatry ležia na severozápadnom Slovensku neďaleko Žiliny, v údolí rieky Rajčianky, v nadmorskej výške 420 m liečivé kúpele Rajecké Teplice.
Téma: Kúpele
Východiská: Rajecké Teplice