Kuba - Doprava

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut

Medzinárodná doprava

Lietadlo

Kubánska národná letecká spoločnosť sa volá Cubana (CU). Medzi ďalšie letecké spoločnosti, ktoré lietajú na Kubu, patrí Aeroflot, Air France, AOM French Airlines, Air Jamaica, British Airways, Iberia, Mexicana a Spanair.

Približné letové časy: Let z Havany do Londýna trvá 10 hodín, do Los Angeles 9 hodín a do New Yorku je to 5 hodín.

Medzinárodné letiská
Letisko Havana (HAV) je vzdialené 18 km južne od hlavného mesta (José Martí International). Preprava na letisko je taxíkmi a autobusmi. Čas prepravy autobusom je približne jedna hodina, taxíkom asi 30 minút. Na letisku sa poskytujú bankové a reštauračné služby, informácie pre turistov, môžete si tu rezervovať ubytovanie alebo prenajať auto a nakúpiť tovar nepodliehajúci clu.

Ďalšie medzinárodné letiská sú v Santiagu de Cuba, Camagüey, Holguine a Varadere. Letiská v Havane a v Santiagu de Cuba boli nedávno modernizované.

Letiskové poplatky: US$ 20 v Havane a Varadero. US$ 15 na iných letiskách.

Vnútroštátna doprava

Lietadlo

Letecká spoločnosť Cubana prevádzkuje plánované lety do väčších miest. Odporúčame rezervovať si letenky vopred, pretože počet letov je obmedzený.

Vlak

Hlavná železničná trať vedie z Havany do Santiaga de Cuba s dvoma spojmi denne. V niektorých vlakoch na tejto trati sa poskytuje občerstvenie a niektoré sú vybavené i klimatizáciou. Do iných miest sú tiež priame spoje z Havany.

Cestná doprava

Jazdí sa vpravo. Na Kube sa môžete vydať na okružné jazdy s niekoľkými cestovnými kanceláriami.

Autobusová doprava
Autobusová doprava je lacná a spoľahlivá. Počas dopravnej špičky však môžu byť autobusy veľmi preplnené.
Kubánska autobusová doprava Astro (Asociaciones de Transportes por Omnibus) uskutočňuje prepravu do všetkých hlavných miest a predmestí aspoň dvakrát denne.
Väčšina výletných autobusov má klimatizáciu.

Taxi
Preprava taxíkmi je veľmi lacná. Taxíky sú vo všeobecnosti veľmi staré a v niektorých mestách sa vyskytujú v malom počte. Zvyčajne sa objednávajú cez hotel. Všetky štátne taxíky sú vybavené tachometrami. Cenu za prepravu u súkromných taxikárov je potrebné dohodnúť vopred.

Prenajímanie áut
V krajine sa nachádza niekoľko dobrých a nie drahých spoločností poskytujúcich prenájom áut. Pretože je na Kube dobre udržiavaná cestná sieť, cestná doprava je jednou z najlepších foriem prepravy po ostrove. Bicykle si môžete taktiež prenajať. Pre riadenie auta postačí národný vodičský preukaz. Vodič musí mať aspoň 21 rokov.

Trvanie ciest
Nasledujúca tabuľka udáva približné trvanie ciest (v hodinách a minútach) z hlavného mesta Havany do iných miest na Kube.

letecky cestná doprava
Varadero 0.15 2.00
Trinidad 0.20 5.00
Santiago de Cuba 1.15 17.00
Playas del Este - 0.30
Pinar del Rio 0.15 2.00