Kuba - Praktické info

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut

Peniaze

Mena

1 kubánske peso (peso) = 100 centavov. Bankovky sú v hodnotách 50, 20, 10, 5 a 3 peso. Mince sú v hodnotách 1 peso a 40, 20, 5, 2 a 1 centav. Pri mnohých transakciách sa vyžaduje tvrdá mena.

Zmenáreň

Finančné prostriedky si môžete vymeniť v oficiálnych zmenárňach, bankách, na medzinárodných letiskách a v prístavoch, ktoré vám vydajú doklad o výmene. V obchodoch vyhradených pre turistov vykonáte nákup len v US dolároch, preto nedoporučujeme vymeniť príliš veľa tvrdej meny za pesá. Na čiernom trhu získate pri výmene US dolárov až 20-krát viac ako v oficiálnych zmenárňach. Výmenu na čiernom trhu však neodporúčame kvôli hroziacej vysokej pokute.

Kreditné a debetné karty

Visa a MasterCard sú akceptované. Pred odjazdom do krajiny sa u spoločnosti, ktorá vám kartu vydala, detailne informujte na podrobnosti použitia karty. American Express nie je akceptovaný.

Cestovné šeky

Šeky v US dolároch, librách a v iných hlavných menách sú akceptované. Dolárové šeky vydané americkými bankami nie sú akceptované. Aby ste sa vyhli ďalším cestovným poplatkom, odporúčame vlastniť cestovné šeky v US dolároch. Pri speňažení šekov obdržíte potvrdenie, ktoré musíte predložiť pri platení za hotové peniaze.

Za jeden americký dolár dostanete približne 21 peso, za britskú libru 30 peso.

Menové obmedzenia

Dovoz a vývoz miestnej meny je zakázaný. Dovoz zahraničnej meny je limitovaný podľa colnej deklarácie pri príchode. Vo všeobecnosti platia nasledovné podmienky: na konci vášho pobytu si môžete znovu zmeniť maximálne 10 peso za zahraničnú menu v oficiálnych zmenárňach, kde obdržíte opäť potvrdenie o výmene.

Otváracie hodiny bánk

Pondelok – Piatok, 08:30-12:00 a 13:30-15:00, Sobota 08:30-10:30.

Jedlo a nápoje

Kubánske ostrovy sa pýšia svojimi kulinárskymi špecialitami, kde sa stretávajú tri zásadné kultúrne ingrediencie: pôvodná kubánska, španielska a africká kuchyňa.

Najpoužívanejším korením je cesnak, kmín a oregáno. Mäso sa nakladá do citrónovej a pomarančovej šťavy, následne griluje a podáva so zeleninovým šalátom – jednoduché a delikátne.

Bolo by trestuhodné nespomenúť aromatickú kávu a tradičný kubánsky rum ako jeden z najdôležitejších vývozných artiklov Kuby, z ktorého sa pripravujú všakovaké exotické koktaily ako napríklad i u nás dobre známe Mojito.

Nočný život

Nočný život sa na Kube koncentruje v hlavnom meste Havane, plážach Varadero a iných turistických rezortoch. V uvoľnenej atmosfére klubov môžete tancovať do rytmu živej hudby tanec, ktorý je pre Kubáncov národnou tradíciou a zároveň metaforou ich uvoľnenej a pohodovej povahy – salsa.

Nakupovanie

Je nemožné navštíviť Kubu a nezadovážiť si povestné kubánske cigary a rum. Ale buďte opatrný, alkohol a tabak kúpený od pouličných predavačov je síce lacnejší, ale zvyčajne sú to iba nekvalitné napodobeniny nie o moc drahších originálov. Ak chcete potešiť niekoho kto neholduje alkoholu či fajčeniu máte na výber množstva drevených sošiek, ktoré bývajú typickým darčekom z Kuby.

Podujatia

V Havane sa každoročne koná Medzinárodný divadelný festival a festival Latinsko – amerického filmu. Menej známe sú potom menšie podujatia ako festival afro- kubánskych tancov, literárny či baletný festival.

V júli sa koná najväčší kubánsky karneval v Santiago de Cuba - Veľkolepá prehliadka alegorických vozov a oslava krajiny a jej obyvateľov, ktorý sa naozaj dokážu zabávať.


Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...