• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut

Východ/Santiago de Cuba

Camagüey je jedným miest, ktoré kubánska vláda najviac podporuje. Medzi jeho atrakcie patria kostoly, múzeá a prekvitajúci fotogenetický „peso trh“. Camagüey leží v centre úrodnej planiny, na ktorej sa pestuje cukrová trstina. Panenské súostrovie Camagüey archipelago je známe aj pod menom Jardines del Rey. V prírodnom parku sa nachádza asi 20 km pláži z bieleho piesku. Najznámejšie sú Cayo Coco a Cayo Guillermo. Druhá bola obľúbeným miestom rybolovu Ernesta Hemmingwaya.

Bayamo je rodným mestom revolucionára Manuela de Cé Pedesa z 19. storočia, ktorý začal na Kube boj o nezávislosť v rokoch 1868-69. Bayamo je príjemné, moderné malé mesto. Je jedným z centier pre pešie túry na ostrove. Odtiaľto môžete uskutočniť túry po prírodných cestách po Národnom parku Parque Nacional del Granma a do okolia rybárskych osád Cabo Cruz.

Návštevu Holguín obľubuje väčšina turistov kvôli pristávaciemu pruhu pre lietadlá. Staré koloniálne mesto vábi návštevníkov i svojím námestím a ulicami. V tejto provincii sú vyhľadávané i pláže Guarda la Váca a Esmeralda, ktoré ponúkajú návštevníkom dobrý komfort.  

Santiago de Cuba ležiace 780 kilometrov od Havany bolo prvým hlavným mestom na ostrove. je tu nádherný prístav a majestátne pohorie Sierra Maestra Mountains. Santiago i napriek strate prvenstva nikdy nebolo zatienené Havanou vďaka francúzsky majiteľom plantáži a ich otrokov, ktorí prišli v 18. storočí. Venovali sa pestovaniu tabaku a cukrovej trstiny.
Mesto je známe aj originálnou a pôvodnou hudbou. V júli sa koná v meste karneval.
V Santiagu by ste nemali obísť staré námestie Parque Cé spedes. Ďalšími pamätihodnosťami v okolí námestia sú katedrála Casa de Diego Velázquez, ktorá patrí medzi najstaršie kubánske koloniálne rezidencie, a múzeum Museo Emilio Bacardí, v ktorom sa nachádza zbierka starožitností a obrazov. S námestím susedí hotel Casa Granda Hotel, ktorý často navštevoval známy britský spisovateľ Graham Greene.

Mimo centra je najnavštevovanejším miestom Moncada Barracks, kde Fidel Castro a jeho revolucionári zahájili začali povstanie v roku 1953. Po prezretí pamiatok Santiaga odporúčame cestu po okolí. Výlety sa uskutočňujú do pevnosti Castillo del Morro, ktorá je dnes „Múzeom pirátstva“ s veľkolepým výhľadom na okolitú krajinu. Svätyňa panny z Cobre sa nachádza v nádhernej bazilike.

Baracoa leží medzi dvomi zálivmi na východnom pobreží a je považovaná za jedno z najkrajších miest na ostrove. Podľa tradície tu Krištof Columbus vztýčil drevený kríž po pristáti na pobreží v roku1492. Neskôr tu bol postavený kostol Our Lady of the Assumption. Kým nebola v roku 1960 postavená cesta, ktorá spájala záliv s vnútrozemím, doprava k najstarším európskym usadlíkom na Kube bola možná iba na člnoch. Dôkazom toho, že mesto plnilo v minulosti funkciu vojenskej základne pre Španielov, sú tri pevnosti: Fuerta Matachín (dnes sa v nej nachádza mestské múzeum), Castillo de Seboruco (v súčasnosti je to hotel), a Fuerte de la Punta (dnes reštaurácia).


Autor/zdroj: Redakcia
Text bol naposledy zmenený dňa: 10.06.2002