• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut

Havana

Najväčším a najrušnejším mestom v karibskej oblasti je dvojmiliónová Havana (La Habana), hrdé staré mesto, ktoré UNESCO zaradilo na zoznam svetového kultúrneho dedičstva. Architektúra 19. storočia sa vyznačuje veľkou hustotou domov (ktoré sa však už pomaly rozpadávajú) s úzkymi ulicami a veľmi rušným centrom Vedado, ktoré bolo vybudované počas 40-tych a 50-tych rokov, kedy bol v krajine najvýraznejší vplyv Spojených štátov.
Najslávnejší je hotel Nacional, ktorý je stále podporovaný filmovými hviezdami Hollywoodu. V tomto období bol vybudovaný aj Miramar, oblasť plná zelene určená pre rezidencie veľvyslancov, ktorá pripomína floridské Miami.
„Morská stena“ známa pod menom Malecón je dlhá 5km a je obľúbeným miestom pre schôdzky najmä za šera. Havanské najlepšie pláže Playas del Este sú vzdialené od centra asi 20km.

Havana je úzko spätá s americkým spisovateľom Ernestom Hemmingwayom. Jeho najobľúbenejším miestom bol bar La Bodeguita Del Medio, ktorý sa nachádza len pár krokov od nádhernej mestskej katedrály z 18. storočia. Na susediacom námestí Plaza de Armas odporúčame prehliadku Museo de la Ciudad a nedávno otvorený Palacio del Segundo Cabo, bývalú rezidenciu Captains General, ktorá sa pýši nádherným strešným výhľadom na okolie.

Nádherne vynovené miestnosti múzea Museo de Arte Colonial sú vyhľadávané svetovou turistikou. Medzi tri najstaršie havanské zámky patrí Castello de la Real Fuerza. Podľa washingtonského Kapitolu bol postavený prepychovo dekorovaný Capitolio, v ktorom sídlila i kubánska vláda. Museo de la Revolución sa nachádza v bývalom prezidentskom paláci. Pod múzeom v sklenenom kryte odpočíva jachta Granma, na ktorej sa v roku 1956 späť na Kubu priplavil Castro s ďalšími revolucionármi. Turisti si môžu so sprievodcom prezrieť aj výrobu tabakových výrobkov vo fabrike Fábrica de Tobacos Pártagas.


Autor/zdroj: Redakcia
Text bol naposledy zmenený dňa: 10.06.2002