Kapské mesto - Top atrakcie

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Stolová hora

Stolová hora je charakteristickým znakom Kapského mesta a najväčšou turistickou atrakciou. Kabínková lanovka vynesie turistov až na vrchol (1 086 m), jazda trvá 6 minút. Za silného vetra je zatvorená, premávku či zastavenie lanovky signalizuje tabuľa na Kloof Nek.

Po masívnej hore sa vinú cestičky (2km), z ktorých sú nádherné výhľady na mesto a oceán. Bistro postavené na vrchole hory je preslávené najkrajšími pozorovaniami západu slnka v Afrike. Obľúbená je voľba kúpiť si jednosmerný lístok a potom z vrchu hory zostúpiť do Platteklip Gorge.

Niektoré úseky ciest, ktoré prechádzajú popri bralách, sú pomerne nebezpečné vďaka silnému, nárazovému vetru.

The Table Mountain Guiding Company organizuje výstupy so sprievodcom na horu.

Doprava: autobus z ulice Adderley/Strand ku Kloof Nek, potom dlhá pešia túra k Tafelberg Road; minibus taxi z ulice Plein (poštový úrad) k Kloof Nek.
Otváracie hodiny: denne 08:00-22:00 (dec-jan); denne 08:00-21:00 (feb-mar); denne 08:30-18:30 (apr); denne 08:30-18:00 (máj-polovica sept); denne 08:30-19:00 (polovica sept-okt); 08:30-20:00 (nov).

Nábrežie Victoria & Alfred (Victoria & Alfred Waterfront)
Vybudovanie nábrežia bolo skvelou, komerčnou myšlienkou, ktorá premenila oblasť prístavu na expandujúce centrum turizmu, kultúry, voľného času a obchodu.

Oblasť je v súčasnosti najnavštevovanejším miestom v Kapskom meste. Zrenovované viktoriánske obchodné domy, úrady a budovy spolu s kaviarňami, reštauráciami kompletizujú nábrežie s rušným prístavom.

Na pobreží sa nachádza svetoznáme Two Oceans Aquarium. Kŕmenie obrovských predátorov sa koná denne o 15:30. Medzi ďalšie atrakcie sa radí Victoria Wharf Shopping Centre, Waterfront Trading Company a Red Shed Craft Workshop suplujú miestnych umelcov a remeselníkov.

Clock Tower Precinct je zaplavený barmi, obchodmi a reštauráciami.

Doprava: kyvadlová nábrežná doprava z ulice Adderley alebo z pláže.
Otváracie hodiny: denne 24 hodín; obchody sú otvorené denne 09:00-21:00.
Vstup je bez poplatku.

Two Oceans Aquarium
Otváracie hodiny: denne 09:30-18:00.
Vstup za poplatok.

Robben Island
Ostrov Robben je zapísaný na zozname svetového kultúrneho dedičstva. Neslávne sa preslávil väzením a zriadenou kolóniou pre ľudí postihnutých leprou.

Nelson Mandela strávil v tunajších celách 18 rokov z jeho 27 ročného trestu. Výlety k ostrovu začínajú denne v Nelson Mandela Gateway pri V&A Waterfront Clock Tower Precinct. Sprievod po ostrove vykonávajú bývalí väzni. Nachádza sa tu prvotriedne múzeum, ktoré dokumentuje históriu Južnej Afriky.

Ostrov je nádherný, obývajú ho kolónie tuleňov, tučniakov a je z neho krásny výhľad na Kapské mesto.

Doprava: trajektom z Nelson Mandela Gateway, ktoré sa nachádza pri hodinovej veži Clock Tower Precinct, V&A Waterfront.
Otváracie hodiny: trajekty odchádzajú denne 09:00, 10:00, 12:00, 13:00, 14:00 a 15:00 (pri priaznivom počasí).
Vstup je za poplatok.

Botanická záhrada Kirstenbosch
Botanická záhrada sa rozkladá na ploche 528 hektárov, poskytuje prístrešie 5 000 rastlinným druhom. Kirstenbosch sa radí medzi top 7 svetových botanických záhrad. Nádheru záhrad umocňujú kamenné sochy,

Kirstenbosch je vhodným miestom na picnic, podniknutie náročnejších trekov po tzv. fynbos a lesoch nachádzajúcich sa na úpätí Stolovej hory. Medzi ďalšie atrakcie parku sa radia vodná záhrada, amfiteáter cycad, sklenený dom obklopený stromami Boabab, autentická africká hlinená chatrč, obchod so suvenírmi, kníhkupectvo, reštaurácia a kaviareň.

V letných mesiacoch sa v záhrade konajú koncerty každú Ne o 17:30, pričom sa hrá hudba od klasiky po džez, od afrických rytmov po folk.

Doprava: autobus z ulice Adderley alebo stanice Mowbray.
Otváracie hodiny: denne 08:00-19:00 (sept-mar); denne 08:00-18:00 (apr-aug).
Vstup je za poplatok.

Company Gardens
Jan van Riebeek bol prvým veliteľom holandskej kolónie na Kapskom polostrove, ktorý nariadil vysadenie Company Gardens v r. 1652. Záhrada by zásobovala kolóniu a prichádzajúce lode ovocím a zeleninou, aby čerstvé potraviny uchránili námorníkov pred skorbutom.

V súčasnosti sú záhrady zelenými pľúcami v mestskom centre. V botanickej záhrade sídli Katedrála Sv. Juraja, Budova parlamentu, Juhoafrická národná galéria, Juhoafrické múzeum a Planetárium.

Budova parlamentu je situovaná v južnej časti parku, postavená je v georgiánskom a viktoriánskom architektonickom štýle. Navrhol ju britský architekt Harry Greaves, dokončená bola v r. 1885, keď sa parlament stal sídlom britskej expanzie v Afrike. Na tomto mieste bol zavraždený architekt apartheidu, ministerský predseda Hendrik Verwoerd (1966). Práve tu Nelson Mandela ako prezident Južne Afriky predniesol svoju inauguračnú reč v r. 1944.

Národná Galéria Južnej Afriky obsahuje kolekciu juhoafrického i medzinárodného umenia.

Juhoafrické múzeum oboznámi návštevníkov s pôvodnou a politickou históriou Južnej Afriky. Pýši sa najstarším umeleckým dielom v Afrike – Lydenburg Heads, ktoré sa datuje od r. 500 p n.l.

Ďalej sa v záhrade nachádza tiež planetárium a niekoľko obchodov.

Adresa: Government Avenue (medzi ulicami Wale a Orange), Gardens
Doprava: peši z ulice Adderley. Otváracie hodiny: denne 10:00-17:00. Vstup je bez poplatku.


Juhoafrická národná galéria
Otváracie hodiny: Ut-Ne 10:00-17:00.
Vstup je za poplatok.

Juhoafrické múzeum
Otváracie hodiny: denne 10:00-17:00.
Vstup je za poplatok, bez poplatku v Ne.

Planetárium
Otváracie hodiny: šou v Po-Pia 14:00 (vrátane prvého pondelka v mesiaci), Ut 20:00, So a Ne 12:00, 13:00 a 14:30.
Vstup je za poplatok.

Koopmans De Wet House
Koopmans De Wet House
bol postavený v r. 1701, ktorý zosobňuje životný štýl na Kapskom polostrove v 18. storočí. Navrhnutý je v holandskom architektonickom štýle (štýl sa opakuje v mnohých významných budovách), interiér je zariadený nábytkom, ktorý svedčí o majstrovstve miestnych remeselníkov.

Adresa: 35 Strand Street
Doprava: peši od Kapskej stanice.
Otváracie hodiny: Ut-Štvr 09:30-16:30.
Vstup je za poplatok.

Pláže
Kapské mesto sa pýši nádhernými plážami.

Pláž Blouberg poskytuje výhľad na Stolovú Horu a skvelé podmienky pre windsurfing a kitesurfing, hlavne v letnej sezóne (september až február).

Ďalšie populárne pláže Camps Bay a Clifton sú sídlami slávnych a bohatých, Boulders Beach je domovom kolónie tučniakov.

Pláže na atlantickom pobreží sú značne populárne, pás domov postavených pozdĺž pláži sa nazýva milionársky pruh.

Predmestie Clifton má štyri pláže, ktoré sú zväčša preplnené počas vrcholenia letnej sezóny. Ak návštevník uprednostňuje dovolenku kalifornského typu, vhodné sú pláže, reštaurácie a bary pozdĺž zálivu Camps Bay. Trochu ďalej je situovaná Llandudno a Hout Bay.

Mariner’s Wharf
Rybársky prístav poskytuje vynikajúce pokrmy v reštauráciách špecializovaných na morskú kuchyňu, trhy a obchody so suvenírmi. Výlety na lodiach a trh s predajom živých rýb.

Noordhoek a Kommetjie, obidva sú súčasťou Long Beach, prejdete k nim cez cestu Chapman Peak Drive.

Stellenbosch a Franschhoek
Pár hodín jazdy od Kapského Mesta sa nachádzajú populárne historické mestá Stellenbosch a Franschhoek.

Hermanus
Veľmi obľúbené je pozorovanie veľrýb, pri Kapskom Polostrove sa vyskytuje najväčšia koncentrácia veľrýb na južnej pologuli (počas sezóny od augusta do novembra).

Je možné ich sledovať z bezprostrednej blízkosti. Najznámejším miestom je Hermanus, kde morské obry plávajú až do vzdialenosti cca 100m od pobrežia, vidieť ich možno aj na False Bay.

Lambert''s Bay
Oblasť Kapského polostrova je endemická pre niektoré druhy delfínov, ktoré možno vidieť hlavne v Lambert''s Bay.

Barrydale
Pre vinárov sa ponúkajú prehliadky miestnych vinárskych staníc v Barrydale spojené s ochutnávkou vín a brandy.

Namaqualand
August a september sú najlepšie pre návštevu oblasti Namaqualand pri západnom pobreží, keď sa po dažďoch prebúdza život v púšti.