JAR - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Po stáročia prichádzali do Južnej Afriky ľudia z najrôznejších častí sveta. Potomkov dávnych usadlíkov dnes vystriedali turisti. Rovnako ako ich predchodcovia sa môžu tešiť z nedotknutej prírody, na rozdiel od nich však s úplným komfortom.

Najvyspelejšia krajina čierneho kontinentu má nespočetné množstvo lákadiel - od unikátnych prírodných rezervácií s panenskou flórou a faunou po životom pulzujúce moderné veľkomestá, kozmopolitné a diaľkami voňajúce prístavy či pokojné mestečká skryté v zeleni záhrad a parkov. A tiež mnohotvárnu etnickú a kultúrnu mozaiku prívetivých obyvateľov hovoriacich 11 oficiálnymi jazykmi. Nie nadarmo sa hovorí, že Južná Afrika je svetom sústredeným v jednej krajine. Stretnutie s tzv. "Veľkou päťkou" - slonom, nosorožcom, levom, leopardom a byvolom, sediac bezpečne na terénnom Land Rovere, patrí k najväčším zážitkom pobytu v krajine na samom juhu afrického svetadielu. K vzrušujúcemu safari odporúčame pridať návštevu extravagantného Sun City, alebo malebného Kapského Mesta.

Južná Afrika sa o svojich návštevníkov dokáže skvele postarať. Moderne vybavené veľké i menšie hotely, spravidla o "hviezdičku" lepšie než hotely rovnakej kategórie inde vo svete, ponúkajú pohodlie, bezpečnosť a dokonalé služby. Na stoloch reštaurácií zvyčajne nechýbajú miestne špeciality: najrôznejšie ryby, antilopie či pštrosie mäso, vynikajúce steaky a údené rebierka, exotické ovocie. Lahodné juhoafrické vína odborníci zaraďujú medzi najlepšie na svete.

Text bol prevzatý z informačných z materiálov Ck Leonardo

Turistické oblasti a výlety
Gauteng
V tomto regióne sú osviežujúce jazerá, na ktorých sa môžete plaviť na lodi, chytať ryby, alebo pozorovať vtáctvo. Okrem toho sa v tomto regióne nachádzajú početné parky, chránené prírodné oblasti a sady.

Johannesburg
je moderné obchodné mesto, svetové centrum ťažby zlata a hospodárske centrum Južnej Afriky.

Pozoruhodnosti
202 m vysoký Carlton Panorama ponúka výborný výhľad na celý Johannesburg. Najvyšším prírodným bodom mesta je Northcliff Ridge. Gold Reef City je zrekonštruované zlatokopecké mesto s hotelmi, barmi, obchodmi a divadlimi. V umeleckej galérii Johannesburg Art Gallery nájdete vystavené anglické, holandské, francúzske a juhoafrické umelecké predmety. V ornitologickom parku Florence-Bloom a Melrose môžete pozorovať množstvo druhov vtákov. Okrem toho sa v Johannesburgu nachádza Zoo a a botanická záhrada s exotickými stromami a vyše 4000 druhmi ruží.

Múzeá
Múzeum Adler obsahuje africké herbárium a prax jedného medicinmana. Múzeum Africana ukrýva veľkú etnografickú zbierku. Múzeum Bensusan ponúka zbierku starej fotografickej výstroje a v múzeu Bernberg sú vystavené časti oblečenia z 18. a 19. storočia. Židovské múzeum ponúka pohľad do histórie židovstva v Južnej Afrike.

Pretoria
je hlavným mestom podujatí Južnej Afriky s početnými parkami a záhradami ,v ktorých rastie aloe, akácie a figovníky.

Pozoruhodnosti
V Pretórii sa nachádzajú početné múzeá ako sú vojenské múzeum Fort Klapperkop, geologické múzeum (zbierka fosílií a drahokamov), Pretoria Art Museum a prírodopisné múzeum Transvaal-Museum. Mimoriadne zaujímavé je štátne divadlo State Theatre. V chránenej prírodnej a ornitologickej oblasti Austin-Roberts majú domov početné druhy vodného vtáctva. Ďalšími chránenými prírodnými oblasťami sú Derdepoort Regional Park, Fountains Valley Nature Reserve, Wonderboom Nature Reserve, National Botanical Gardens a Meyers Park Nature Reserve.

Výlety
Magaliešská horská reťaz je veľmi pôsobivá svojou mnohorakou flórou a faunou.

Ďalej sú tu početné súkromné chránené prírodné rezervácie. V tomto regióne sa nachádza vodná priehrada Hartebeespoort-Damm, ktorá poskytuje možnosti vodných športov, kempovania a rybárčenia. V Aquarium, ktoré sa nachádza 3 km od tejto priehrady, môžete obdivovať exotické druhy rýb, krokodíly. Okrem toho sa tu nachádza Zoo a park hadov.
V blízkosti Krugersdorpu sa nachádzajú jaskyne Sterkfontein, v ktorých bola objavená lebka ženy stará 1 milión rokov.

Viac info o tomto regióne

Mpumalanga
Trávnatá planina bez stromov sa rozkladá na stovkách kilometrov až po horskú reťaz dračích hôr. Tu krajina prechádza do subtropickej oblasti (Lowveld).

Výlety
Svetoznámy národný park Krüger, ktorého rozloha zodpovedá zhruba rozlohe Belgicka, je domovom slonov, levov, leopardov, hrochov, byvolov, zebier, žiráf a mnohých ďalších druhov zvierat. Pre návštevníkov sú tu k dispozícii výborné ubytovacie možnosti. Viac info.

Na západnej hranici národného parku Krüger je niekoľko súkromných prírodných rezervácií, ktoré chránia flóru a faunu Lowveldu (Klaserie, Timbavati, Sabi-Sand Reserve a Umbata Nature Reserve).

Regiónom vedie viacero dobrých výletných a turistických trás, najznámejšou z nich je Summit Route, ktorá prechádza horským prechodom Long Tom Pass (2150 m), cez Sabie k nádherným horským kulisám Mauchsberg a Mount Andersonu. Ďalej sa ide cez Graskop, horskú dedinu, ktorá leží na výbežkoch dračích hôr; cez Pilgrim''s Rest, mesto zo zlatokopeckých čias; chránenú oblasť Mount Sheba s početnými priepasťami a vodopádmi; a 1000 m vysokým božským oblokom God''s Window s prekrásnym výhľadom
na celý Lowveld. Tu môžete taktiež obdivovať Lissabonské a Berlínske Vodopády.

Summit Route vedie ďalej cez Blyde River Canyon a cez prírodnú rezerváciu Blyderivierspoort Nature Reserve, jednu obrovskú roklinu; a cez F. H. Odendaal Camp s výbornými výhľadmi a ubytovacími možnosťami; cez Sybrand Van Niekerk, nad ktorým sa čnie Mariepskop, a v ktorom sa nachádza park reptílií.

Nelspruit je dobrým východiskovým bodom pre výpravu ku slávnym Sudwala-jaskyniam,
ktoré sú hlboko vo vrchu Mankelekele. V ponuke sú exkurzie so sprievodcom. V blízkosti položenom parku Saurierpark sú vystavené makety prehistorických obrov, ktoré obývali Južnú Afriku pred 250 miliónmi rokov. Celkom v blízkosti leží Exeter Game Lodge.

Viac info o tomto regióne

Kwazulu/Natal
Táto provincia hraničí na severe s Mpumalanga, Swasiland a Mosambikom, na východe s Indickým Oceánom, na západe s Free State a Lesotho a na juhu s Ostkapom.

Durban
Nábrežná promenáda (Golden Mile), prístav, početné veže, mešity a bazári
tvoria mestský výzor.

Pozoruhodnosti: Durban Harbour je najväčší juhoafrický prístav. Pre návštevníkov sú tu v ponuke mnohé zábavné výletné plavby. Medzi pozoruhodnosti patria Maritime Museum na starom parníku, Sea World Aquarium a Dolphinarium, Killie-Campbell-Africana-Museum, Local History Museum a Old House Museum. Budova City Hall v koloniálnom štýle, ukrýva Natural History Museum. Celkom v blízkosti sa nachádza mestská galéria umenia Durban Art Gallery, ktorá vystavuje umenie a umelecké predmety z Južnej Afriky. Durban okrem toho ponúka početné pestré trhy ako sú Victoria Street Market, orientálne trhovisko s exotickými ozdobnými predmetmi, ovocie a koreniny. Každú poslednú nedeľu v mesiaci sa v divadelnej záhrade Amphitheatre Garden koná blší trh. V meste sa okrem toho nachádzajú pekné záhrady: botanická záhrada, Japonská Záhrada a iné.

Viac info o tomto regióne


Stredozemie (Midlands) a Dračie hory
Medzi pobrežím KwaZulu/Natals a pohoriami Dračích Hôr leží Stredozenie (Midlands), pôvabná prírodná oblasť so zalesnenými pahorkatinami, ornou pôdou a sýto zelenými rovinami s malými mestami, dedinami a hostincami. Tu žijú početné druhy zvierat a vtákov.

Dračie Hory sú najväčším pohorím krajiny a obľúbená turistická oblasť, ktorá je vhodná na turistiku, horolezectvo a jazdu na koni.

Výlety
Medzi najzaujímavejšie prírodné a národné parky patria: Royal Natal National Park, Spioenkop Public Resort Nature Reserve, Kamberg Nature Reserve, Giant''s Castle Game Reserve a Vergelegen Nature Reserve. Turistické chodníky vedú ku Cathkin Peak (3149 m), Cathedral Peak (3004 m) a ku Champagne Castle (3377 m). Z viacerých horských prechodov sa naskytuje nádherný výhľad na okolité pohoria a doliny. Sú to napr. Oliviershoek Pass, Sani Pass a Van Reenen''s Pass.

Pobrežie a Vnútrozemie
Na severe provincie KwaZulu/Natal sa nachádzajú najkrajšie divoké a prírodné rezervácie s bohatým svetom zvierat a rastlín; Hluhluwe-Umfolozi Game Reserve, Kosi Bay Nature Reserve, Mkuzi Game Reserve, Ndumu Game Reserve, Sodwana Bay National Park a Itala Game Reserve. Pobrežie ponúka neskutočné biele piesočné pláže ako sú Tongaat Beach, Marina Beach a Ifafa Beach. Na južnom pobreží ležia mnohé známe turistické a dovolenkové oblasti.

Eastkap
Port Elizabeth má živý kultúrny život; v Opera House sú usporadúvané baletné. operné, hudobné a divadelné predstavenia, a Mannville Open Air Theatre v parku St. George''s Park je známe svojimi Shakespeareovými inscenáciami. Na mestských plážach je možné sa venovať rôznym druhom vodných športov.

Pozoruhodnosti
Apple Express (jeden z posledných úzkokoľajových vlakov s lokomotívou na paru), ktorý spája od roku 1906 Port Elizabeth s Loerie na Long Kloof
Mestská dvorana a trhovisko ako aj pamätník Prestera Johna.

Na pobrežnej promenáde od Humewoodu sa nachádza Ocenárium, park hadov a tropický dom. Umelecká hala King George IV ukrýva práce z 19. a 20. storočia. V Settler''s Park Nature Reserve môžete obdivovať domorodé rastlinstvo. St. George''s Park ponúka výstavy umeleckých predmetov pod holým nebom ako aj divadelné predstavenia.

Výlety
72 km severne od Port Elizabeth sa nachádza národný park Addo-Elephant-Park, ktorý bol založený v roku 1931 na ochranu slonov v tomto regióne.
Okrem slonov tu môžete natrafiť na čiernych nosorožcov, byvoly, antilopy a 170 rôznych druhov vtáctva.

East London leží na východnom pobreží, ktoré patrí k Romantic Coast. Nachádzajú sa tu vynikajúce pláže ako Eastern Beach, Nahoon Beach a Orient Beach. Mesto ponúka výborné možnosti využitia voľného časy a zábavy. Mestské múzeum obsahuje prírodovedeckú zbierku.

Karoo je veľká vysočina, ktorá je známa nádhernými západmi slnka. Odskočte si odtiaľto do národného parku Mount-Zebra-Park. V strede prírodnej rezervácie Karoo, pri úpätí pohoria Sneeu, leží mesto Graaff-Reinet s početnými stavebnými dielammi z 18. a 19. storočia ako aj parkami a múzeami. Je to výhodné miesto pre výlety do okolia.

Garden Route vedie cez pohorie Outeniqua vo vnútrozemí, rovinami Little Karoo, cez park Tsitsikamma Coastal Park ako aj pohorím Swart. Svoje meno táto cesta dostala kvôli mimoriadne pestrej vegetácii. Pláž Jeffrey''s Bayje obľúbená hlavne medzi surfármi.
Pláž St. Francis Bay ponúka široké, rozľahlé pláže na kúpanie a zbieranie mušlí. Lagúna pri Paradise Beach je vtáčou chránenou prírodnou rezerváciou s plameniakmi a labuťami.
Obľúbeným turistickým cieľom je mesto Knysna, ktoré leží v malebnom lesnom prostredí. Knysna-Lagune patrí k národnému parku, ktorý sa rozkladá od Buffels Bay po Noetzie. V obidvoch oblastiach sú veľmi pekné piesočné pláže. Medzi Knysna a George
sa nachádza pekná jazerná oblasť.

Viac info o tomto regióne

West- A Southkap
Tento mimoriadne pôvabný región sa rozprestiera od západnej skalnatej oblasti za
Lambert''s Bay až po pohoria na juhu polostrova a je známy svojimi vynikajúcimi odrodami vína.

Kapské mesto (Cape town)
je juhoafrickým sídlom parlamentu. K pozoruhodnostiam patria Castle of Good Hope, Múzeum kultúrnych dejín, Malajská štvrť, divadelný komplex Nico-Malan-Theaterkomplex a starý mestský dom na Greenmarket Square (zbierka flámskych a holandských malieb). Mesto okrem toho disponuje výbornými možnosťami športu a nákupov. Viktoriánsky prístav v Kapskom Meste (Victoria & Alfred) bol prestavaný na zábavný park.

Výlety
V rezervácii Cape of Good Hope Nature Reserve, ktorá sa nachádza na južnom cípe Kapského polostrova, žije množstvo druhov rastlín a zvierat. Pozdĺž zálivu narazíte na rybárske dediny a turistické oblasti Llandudno, Hout Bay, Kommetjie a Fish Hoek. K vrcholu Chapman''s Peak sa dostanete po ceste s nádherným výhľadom z Hout Bay.

Stellenbosch je centrum produkcie vína s početnými malebnými budovami, vidieckym múzeom a holandsky reformovaným kostolom. Franschhoek je taktiež vinárskou oblasťou, v ktorej pôvodne žili z Francúzska privandrovaný Hugenoti, ktorý do Južnej Afriky priniesli umenie vinohradníctva.

Viac info o tomto regióne

Northkap
Táto veľká a často neprístupná divočina sa rozkladá od západného pobrežia pozdĺž hraníc s Namíbiou a Botswanou až po severozápadnú provinciu a Free State. Juhozápad Northkapu sa cez jarné mesiace premení na obrovské kvetinové more. V múzeu De-Beers-Hall-Museum sú vystavené surové a brúsené diamanty. Je tu vystavený slávny 616-karátový diamant, najväčší surový diamant na svete ako aj diamant »Eureka« (vôbec prvý diamant objavený v Južnej Afrike). Umelecká galéria William Humphreys Art Gallery ponúka neobyčajnú zbierku umenia.

V blízkosti mesta Kimberly sa nachádza národný park Vaalbos National Park, ktorý je domovom antilop, žiráf a iných stádových zvierat. Jaskyňa Wonderwerk Cave je významným archeologickým náleziskom.

Vodopády pri Augrabies, 56m hlboké a 20m široké, ležia 120 km západne od Uppingtonu,
pokojného púštneho mesta na brehoch rieky Orange River.

Národný park Kalahari-Gemsbok hraničí s národným parkom Botswana-Park a je so svojimi 127.135 qkm najväčšou chránenou prírodnou oblasťou v Južnej Afrike a jedným z najväčších ešte udržaným ekosystémom na svete.

Namaqualand je veľmi ťažko prístupná polopúšť, ktorá sa každoročne po výdatných zimných dažďoch premení na kvetinové more.

Viac info o tomto regióne


Free State
Prírodne zaujímavé oblasti tohoto regónu sa nachádzajú východne od hlavného mesta provincie Bloemfontein. Vychádzajúc z Bloemfontein si veľmi skoro všimnete ako sa postupne kopce dvíhajú, prechádzajúc okolo Thaba''nchu, starého sídla basotských
kráľov, a ďalej do Ladybrand v smere na Leshoto. Senerne odtiaľ sa nachádza Ficksburg, známy svojimi jarnými festivalmi kvitnúcich čerešní. Ďalej na severovýchode nájdete národný park Golden Gate so svojimi obrovskými skalnými útvarmi a formáciami so zvetraného pieskovca, ktoré vám svojimi červenými, žltými a oranžovými farebnými tónmi sprostredkujú nezabudnuteľný zážitok.

Viac info o tomto regióne

North West province
Sun City je asi najznámejším mestom tejto provincie, kde sa pravidelne konajú svetoznáme golfové turnaje a koncerty. Neďaleko odtiaľ sa nachádza prírodná rezervácia Pilansberg Game Reserve, najstaršia chránená prírodná oblasť tejto provincie. Ďalej na juh leží Rustenberg a Rustenberg Nature Reserve, ktorá je domovom divokých zvierat, antilop a dravých vtákov. Ďalšími zaujímavými miestami sú Klerksdorp a staré univerzitné mesto Potchefstroom.

Viac info o tomto regióne

Northern province
Táto severná provincia hraničí na severe s Botswanou a Zimbabwe a na východe s Mozambikom, cez jej oblasť sa tiahnú veľké časti národného parku Krüger-Park.
V hlavnom meste tejto provincie Pietersburgu navštívte múzeum Bakone Malapa Museum. Výbornou oblasťou na turistiku a výlety do prírody sú na západe sa nachádzajúce pohoria Waterberg. Oproti suchému juhu ponúka sever tejto provincie bohatú vegetáciu s mangovníkovníkmi a avokádom.

Viac info o tomto regióne.

Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...