JAR - Doprava

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Vnútroštátna doprava
Lietadlo
Národná letecká spoločnosť sa volá South African Airways (SA). Z Viedne lietajú pravidelné priame linky do Johannesburgu (Austrian Airline)

Priemerná dĺžka trvania letu: Viedeň - Johannesburg: 13 Hod.

Medzinárodné letiská
Cape Town (CPT) (Cape Town International) leží 22 km východne od mesta (cesta trvá 25 min). Na letisku sa nachádza banka, pošta, požičovňa áut, obchody, reštaurácie. Odchody autobusov do mesta sú časovo naplánované podľa príletov. Za cestu taxíkom zaplatíte prirážku po 23.00 Hod.

Bloemfontein (BFN) (Bloemfontein International) leží 10 km východne od mesta (15 min). Pravidelná kyvadlová doprava do mestského centra. Stanovisko taxíkov.

Durban (DUR) (Durban International) leží 16 km južne od mesta (cesta trvá 20 min). Banka, pošta, požičovňa áut, turistické informácie, rezervácia hotelového ubytovania, bary, reštaurácie. Letiskové autobusy premávajú medzi 08.00 - 22.00 Hod. Stanovisko taxíkov.

Johannesburg (JNB) (Johannesburg International) leží 24 km severovýchodne od mesta (cesta do mesta trvá 35 min).Banka, pošta Duty-free-Shop, požičovňa áut, turistické informácie, rezervácia hotelového ubytovania. Autobusy do Pretórie a Johannesburgu premávajú medzi 05.00 - 22.00 Hod. Vlakové spojenia z Kempton Parku do Johannesburgu.

Port Elizabeth (PLZ) (Port Elizabeth International) leží 25 km mimo mesta (30 min).

Informácie, bar, reštaurácie, obchody, lekáreň, pošta, požičovňa áut, stanovisko taxíkov. Kyvadlová doprava do najvýznamnejších hotelov v Port Elizabeth.

Loď
Najväčšími prístavmi sú Kapské Mesto (Cape Town), Durban, Port Elizabeth a East London. Rôzne lodné spoločnosti ponúkajú plavby z Južnej Afriky ku ostrovom v Indickom Oceáne.

Vlak
Hlavné železničné ťahy do susedných štátov vedú do Zimbabwe, Botswana, Namíbia a do Mozambiku. Ďalšie informácie: South African Railways (SPOORNET), (sekcia Passengers).

Autobus/Auto
Najdôležitejšie cestné ťahy vedú do Zimbabwe, Botswana, Namíbia, Lesotho a do Swasilandu.


Vnútroštátna doprava
Lietadlo
Letecká spoločnosť South African Airways (SA) lieta každodenne medzi mestami Kapské Mesto,Durban, Pretoria, Port Elizabeth, East London, Kimberley a Bloemfontein. Z týchto letísk lietajú ďalšie linky do provinčných miest a oblastí.

Loď
Medzi hlavnými prístavmi krajiny premáva spoločnosť Starlight Cruises.

Vlak
Najdôležitejšie InterCity vlaky sú luxusný expresný vlak BLUE TRAIN), ktorý premáva medzi Pretóriou, Johannesburgom a Kapským Mestom; TRANS-ORANJE, ktorý premáva medzi Kapským Mestom, Durbanom cez Kimberly a Bloemfontein (dva krát za týždeň); luxusný TRANS-NATAL-EXPRESS, ktorý premáva každý deň medzi mestami Durban a Johannesburg; TRANS-KAROO-EXPRESS, ktorý premáva denne medzi Johannesburgom a Pretóriou. Spoločnosť Rovos Rail ponúka výletné safari počas jazdy parnými lokomotívami. Všetky diaľkové vlaky sú vybavené spacími vozňami a väčšinou aj reštauračnými. Na všetkých hlavných linkách sa odporúča včasná rezervácia. V prímestských oblastiach miest Pretória, Johannesburg a Kapské mesto premávajú v krátkych intervaloch prímestské vlaky. Všetky vlaky majú 1. a 2. triedu.

Autobus/Auto
V obývaných regiónoch je dobrá cestná sieť. Tretina všetkých ciest v krajine je asfaltových (všetky hlavné cesty). Pokuty za prekročenie povolených maximálnych rýchlostí sú veľmi vysoké. V motorovom vozidle nesmú byť prevážané rezervné pohonné hmoty v kanistroch. Benzínové pumpy sú otvorené denne medzi 07.00 - 19.00 Hod, niektoré majú 24. hodinovú prevádzku.

Autobus
Mnoho dopravných firiem ponúka diaľkové spojenia, autobusy sú väčšinou klimatizované. Taxíky sa nachádzajú vo všetkých mestách, na letiskách a pred hotelmi, a majú väčšinou pevnú tarifu. Pred cestou na dlhšiu vzdialenosť sa spýtajte na cenu vopred.

Prenájom auta
Vo všetkých mestách a na letiskách, nájdete pobočky spoločností Avis, Budget a Imperial.
Podmienky: Medzinárodný VP.

Mestská doprava
Všetky väčšie mestá sú vybavené dobrými autobusovými a vlakovými sieťami, v Johannesburgu premávajú aj trolejbusy. Ceny cestovného v Johannesburgu a Kapskom Meste sú vyrátané podľa cestovných zón. Jednorázové a viacnásobné (Clipscard na 10 jázd) cestovné lístky dostanete v stánkoch. V Pretórii sú mnohé zľavnené cestovné lístky. V Durbane robia štátnym autobusom konkurenciu minibusy a spoločné taxíky (legálne aj ilegálne), ktoré je možné nájsť aj v iných juhoafrických mestách, a ktoré je treba využívať s opatrnosťou. Taxikári očakávajú zhruba 10% navyše.

Dĺžka trvania cesty z Kapského Mesta do nasledovných väčších juhoafrických miest.

Lietadlo/Vlak/Auto(Autobus)
Johannesburg 2.00 25.00 15.00
Durban 2.00 38.00 18.00
Pretoria 2.00 26.00 16.00
Port Elizabeth 1.00 - 7.00
Bloemfontein 1.50 21.00 10.00