Kapské mesto - Info/Letenka/Hotely

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut


Kapské Mesto (Cape town) vďaka svojej úžasnej lokácii na úpätí Stolového vrchu ležiaceho na pobreží Atlantického oceánu, usadené v ramenách širokého zálivu obklopené plážami z bieleho piesku, sa radí medzí najkrajšie mestá na svete.

 

Založené bolo v roku 1652 ako holandská, zásobovacia stanica na ceste do Indie (najstaršie európske mesto v Južnej Afrike). Dnes je jedným z najväčších afrických námorných prístavov, tretím najväčším mestom a hlavným strediskom turizmu v JAR.

 

Mesto nachádzajúce sa na Kapskom polostrove, asi 40 km na sever od mysu Dobrej nádeje, je epicentrom Južnej Afriky, sídlom juhoafrického parlamentu (tzv. legislatívne hlavné mesto JAR) a správne sídlo Západokapskej provincie. Počet obyvateľov v r. 2004 dosiahol 3 300 000.

 

Na uliciach Kapského mesta je možné počuť mnohojazyčnú zmes slova, v stánkoch sa predávajú remeselné výrobky, potraviny a textil sú k dispozícii v obchodných reťazcoch amerického typu, pre Európanov sú určené európske módne butiky, umelecké galérie, luxusné hotely a úschovne.

 

Architektúre metropoly dnes dominuje zmes rôznorodých farieb a štýlov, ktoré do vkusného celku paradoxne usporiadal až apartheid. Belochom pri tom vyhradil najlukratívnejšie štvrte na svahoch Stolovej hory a atlantické pláže. Černosi, miešanci a aziati sa museli uspokojiť s hornatým vnútrozemím.

 

Architektonické štýly v Kapskom meste odzrkadľujú kultúru a tradície mnohých ľudí, ktorí sa podieľali na jeho rozvoji. Nachádzajú sa v ňom budovy v edwardovskom a viktoriánskom štýle, pôsobivá je architektúra holandských obyvateľov, návštevníkov zaujmú kamenné dláždené ulice, mešity, malajské štvrte, štvrť Victoria a nábrežie Alfred Waterfront.

 

V africkej metropole je tiež mnoho pestrofarebných a príjemných obchodov, moderných, nákupných centier, veľký výber reštaurácií s ponukou svetovej kuchyne.

 

Na úpätí Stolovej hory (oblasť je známa pod názvom Six, ktorú obývala farebná populácia, neskôr bola premenovaná na Zonnebloem) je štvrť, ktorá sa podobá mestu duchov, i keď v nej pokračuje výstavba domov. Pôvodné obyvateľstvo bolo presídlené do pustej oblasti Cape Flats, ktorá je známa ako krajina gangov.

 

Krása geografickej lokácie africkej metropoly pokračuje za jej hranice, na juhu Kapského polostrova sa nachádzajú nádherné pláže, ktoré lemujú pyšné mestečká až po vstupnú bránu do prírodnej rezervácie Cape Point nature reserve.

 

Východne sa rozkladá mysteriózny Overberg - planiny, nádherné pláže a vysoké pohoria južnej časti Kapského polostrova. Na severe a severozápade leží zahmlené tzv. Západné pobrežie, divočina Cedarberg a údolie Ceres.

 

Väčšina bývalých návštevníkov Kapského mesta odporúča  na návštevu metropoly letné mesiace (december – február), atraktívne ja však po celý rok.

 

Letá prinášajú dlhé horúce dni. Pevninu trochu ochladzuje legendárny, silný, juhovýchodný vietor. Na jar (september – november) kvitnú kvety, pre jeseň sú charakteristické hmlisté, teplé dni, v zime (jún – august) je vlhko a chladno, ale i v tomto období sa vyskytujú týždne s teplými a jasnými dňami.