Kapské mesto - História

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

30 000 p .n.l. – oblasť dnešného Kapského mesta obývali kočovníci Khoi.

1488 – portugalský moreplavec Bartholemew Diaz objavil Kapský polostrov a pomenoval ho Cabo Tormentoso (mys búrky), avšak portugalský kráľ Ján II. ho premenoval na Mys dobrej nádeje.

6. apríl 1652 – Kapský polostrov bol po prvýkrát osídlený, keď tu holandskí námorníci založili stanicu Holandskej Východoindickej Spoločnosti na plavbe (VOC) do Východnej Indie.

18.stor. – koncom storočia sila a vplyv VOC upadala, čím sa naskytla príležitosť pre britské imperiálne záujmy.

1795 – mys sa stal britskou kolóniou. Kapské mesto bolo prvým prístavom pre európskych prisťahovalcov, podnikateľov a náboženských utečencov ako i indických, madagaskarských a ázijských otrokov.

Všetci títo prisťahovalci sa zmiesili s kočovníkmi Khoi a Xhosa a mesto sa stalo kotlom rôznych kultúr, náboženstiev a štýlov.

1808 – bol zrušený obchod s otrokmi.

1833 – došlo k zrovnoprávneniu osôb.

1870 – 1890 - Objavili sa ložiská diamantov a zlata v oblasti Transvaal.

Koncom 19. storočia sa Kapské mesto stalo hlavným prístavom, ktorý predstavoval základný kameň pre budovanie industriálnej spoločnosti.

1890 - Cecila Johna Rhodesa, premiér Kaspskej kolónie zarobil svoje milióny v čele banskej spoločnosti De Beers Consolidated Mines.

Afričania boli presťahovaní do dvoch oblastí, jedna sa nachádzala blízko dokov v Ndabeni (6 kilometrov východne od mesta), čo bol prvý krok k rasovej segregácii a vzniku slumov v Cape Flats.

1948 - Národná strana išla do volieb s politikou apartheidu a vyhrala, farebným obyvateľom sa uprelo právo voliť.

1966 – mestské centrum bolo vyhlásené za bielu oblasť.

1986 -  približne 70 000 ľudí bolo vyhnaných z ich domov a mnohí zabití. Ani brutálny útok nezlomil odpor proti apartheidu a vláda začala zvažovať zmenu politiky.

11. február 1990 – po prepustení z väzenia mal Nelson Mandela prvý verejný prejav z balkóna mestskej haly, ktorým zahájil novú éru vo vývoji Južnej Afriky.