Havrania skala - Úvod

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut


 



Havrania skala je bralnatý hrebienok, nachádzajúci sa na východnom okraji Bôrčianskej krasovej planiny, priamo nad Zádielskou dolinou, v Národnom parku Slovenský kras. 


Územie Havranej skaly. pri špecifických mikroklimatických pomeroch, predstavuje skalný komplex s výraznými formami. Sú tu dokonca zachované pôvodné skalné, lesné, sutinové rastlinné a živočíšne spoločenstvá.


V roku 1982 bola lokalita Havranej skaly vyhlásená za národnú prírodnú rezerváciu a má rozlohu 186,02 ha.  Predstavuje významnú ukážku lesných a skalných spoločenstiev na malej ploche a vytvára spojivo medzi rezerváciami vápencového a nevápencového typu podkladu. 


Veľmi zaujímavé sú lesostepné plochy a skalnatý hrebeň s niekoľkými vápencovými bralami, kde sa nachádza pestrá flóra. Pod strmými skalnými útesmi sa  nachádzajú aj staré, už zaniknuté štôlne. Môžeme tu nájsť aj viacero vyvieračiek, puklinovo - rútivú jaskyňu Snežná diera alebo Marciho jaskyňu.


Okolo chráneného územia Havranej skaly prechádzajú dve značené turistické trasy – modrá vedie popod skalu, do záveru Zádielskej doliny a zelená vedie z rázcestia Zádielska dolina, prechádza cez územie skaly a nakoniec sa napája na červenú značku. 


Havraniu skalu je možné zaradiť medzi ďalšie zaujímavosti Národného parku Slovenský kras. Park je najlepšie spoznávať niekoľko dní, preto sa turistom a dovolenkárom odporúča, aby si našli v parku ubytovanie. Slovenský kras je  ideálnym miestom nielen pre turistiku, ale aj pre relax.  

Na okolí doporučujeme navštíviť

Leží v Slovenskom raji v doline Hnilca. Je to najväčšia zaľadnená jaskyňa v SR a patrí medzi najkrajšie a na ľadovú výzdobu najbohatšie jaskyne na svete. Ľadové masy sa vytvárajú prirodzeným ochladzovaním jaskynných priestorov cez zimné obdobie. Presakujúca voda vytvára ľadové stalaktity, stalagmity, ľadopády a podlahový ľad, ktorý má hrúbku do 25 m. Jej prevádzkový okruh je 475 m dlhý .
Téma: Jaskyňa
Nachádza sa v Slovenskom krase na juhozápadnom úpätí Silickej planiny, kam celý jaskynný systém prechádza a meria spolu 22 km, z čoho 5,1 km patrí Domici. Mohutná kvapľová výzdoba, charakteristické sú tzv. bubny, štíty a jazierka.
Téma: Jaskyňa
Nachádza sa na okraji Jasovskej planiny vo východnej časti Slovenského krasu. Vznikla eróziou Bodvy. Jaskyňa vyniká bohatstvom rozmanitých kvapľov, charakteristické sú vrkočovité stalaktity, palicovité stalagmity, mohutné nástenné vodopády a mohutné pagody rôzneho tvaru a sfarbenia. Prevádzkový okruh je dlhý 655 m.
Téma: Jaskyňa